Вшанували пам’ять жертв голодоморів

27 Листопада 2020, 14:40

Голод 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років вбив мільйони українців. Моторошні наслідки наймасштабнішого голоду 1932-1933 років, котрий визнаний геноцидом українського народу, не можуть залишити байдужими нікого. 27 сіл та хуторів нашого краю – повністю зникли з лиця землі.

27 листопада керівництво громади із колосками пшениці та лампадками в руках взяло участь у Церемонії вшанування пам’яті та екуменічній панахиді біля Пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій.

Міський голова Микола Боровець: «Статистика смертності на Житомирщині різниться по регіонах. В північних районах наших людей рятував ліс, де знаходили різну поживу, полювали на звіра. На півдні області кількість жертв була набагато більшою. Всього, у Житомирській області офіційно зафіксовано близько 55 тисяч померлих. Насправді ж, цифри були значно більшими.

Не оминули голодомори і Новоград-Волинський. Не визначено скільки людей померло у місті від голоду, але це щонайменше кожен восьмий житель Новоград-Волинщини.

Наш святий обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх невинно убієнних. Це нас згуртує, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу творити добро, жити в мирі та злагоді на рідній землі.»

Панахиду за жертвами голодної смерті відправив протоієрей Валентин.  В свою чергу учасники зібрання схилили голови в глибокій жалобі та піднесли запалені лампадки до Пам’ятного знаку.

 

Довідково: Новоград-волинський краєзнавець Іван Тригуб пише: «Як і вся Україна, місто пережило голодомор. Голод у районі почався ще з осені 1931 року, закінчився весною 1934-го.

Особливо страждали діти, які жебракували «у місті і по багатьох селах». 23 березня 1933 року партбюро розглядало питання про організацію у місті дитячого будинку для безпритульних дітей. Скоро тут зусиллями ДПУ з’явилось дитяча колонія імені Балицького. У надії на дитбудинки безліч голодних матерів кинулись везти у місто дітей, які переповнили вулиці.

29 травня 1933 року Новоград-Волинський райком наказав сільрадам дітей до міста не пускати «ні в якому разі, самим шукати їм їжу»… (детальніше: https://info.nvrada.gov.ua/uk/articles/item/13990/misto-v-golodomori)

 

Олена Обух, головний спеціаліст відділу інформації

та зв’язків з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія