ВИСОКИЙ ТИСК І  НИРКИ: НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК

10 Березня 2023, 9:54

9 березня відзначається Всесвітній день нирки. Мета цього дня —   підвищити увагу суспільства до важливості нирок та  скорочення частоти  їх  захворювань.

Одним з тривожних факторів, який здатен негативно вплинути на роботи нирок, є гіпотонія – патологічний стан підвищеного артеріального тиску.  За оцінками фахівців, існує прямий зв’язок між високим тиском та ризиком розвиту ряду патологій у роботі нирок. Відтак людям з гіпертонією слід ретельно дотримуватися необхідних рекомендацій лікарів, аби вберегти нирки від небажаних ускладнень в їх функціонуванні.

Цифри і факти

 • Щодня середня людська нирка фільтрує від 112 до 144 літрів крові та виробляє від 0,94 до 1,7 літрів сечі.
 • До факторівризикузахворювання нирок належать: діабет, високий кров’яний тиск і вік понад 60 років.
 • Полнад 50% хворих на хронічнізахворювання нирок  мають  підвищений артеріальний тиск.
 • Підвищенийартеріальнийтиск збільшує ризик ускладнення захворювання нирок.
 • Високий тискзбільшує ймовірність розвитку захворювання серця.
 • Для хворих на діабет або хронічну хворобу нирок підвищеним вважається артеріальний тиск 130/80 або вище.
 • Ретельнедотримання курсу лікування та контроль артеріальноготиску допоможуть попередити виникнення цих ускладнень.

 

Як високий тиск впливає на роботу нирок?

 • Ризик розвитку хронічної хвороби нирок. Він навіть може стати причиною порушення функції кровоносних судин у всьому організмі. У результаті приплив крові до найважливіших органів (і нирок також) може скоротитися. Крім того, підвищений артеріальний тиск також стає причиною руйнування найдрібніших частинок, що відповідають за фільтрацію в нирках. У результаті нирки втрачають здатність до виведення продуктів розпаду і зайвої рідини з крові. Зайва рідина в кровоносних судинах може накопичуватися і призвести до ще більшого підвищення артеріального тиску.
 • Небезпека ускладнення хвороби нирок. Нирки відіграють важливу роль у підтримці артеріального тиску в нормі, виробляючи спеціальні речовини, які регулюють тонус артерій. У разі хвороби нирок їхня здатність регулювати рівень артеріального тиску знижується. У результаті артеріальний тиск підвищується.

У разі ХХН (хронічної хвороби нирок) підвищений артеріальний тиск збільшує ймовірність розвитку ускладнень захворювання нирок і виникнення порушень функції серця. Дотримання курсу лікування та підтримання артеріального тиску в нормі допоможуть уникнути ускладнень захворювання нирок і попередити розвиток хвороби серця.

 

Високий тиск і хвороба нирок: що робити?

 1. Необхідно здати такі аналізи:

– Аналіз крові на вміст креатиніну в крові. Якщо цей показник підвищений, це ознака порушення функції нирок.

– Загальний аналіз сечі. Постійна присутність білка в сечі, еритроцитів  або лейкоцитів – це ознака хвороби нирок.

 1. Варто внести зміни до способу життя, наприклад дотримуватися більш здорового раціону, збільшити кількість фізичних вправ і приймати ліки.
 2. У деяких випадках може знадобитися записатися на прийом до нефролога або кардіолога.

Ефективне лікування  дозволить знизити показники артеріального тиску нижче рівня 130/80; запобігти виникненню ускладнень захворювання нирок; уникнути розвитку захворювання серця.

 

 

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України»

Чат-бот Гаряча лінія