ЯК МОТИВУВАТИ ВІЙСЬКОВОГО ЗВЕРНУТИСЯ ПО ПСИХОЛОГІЧНУ ДОПОМОГУ?

28 Травня 2024, 13:25

1. Зменшуємо стигматизацію / хибне твердження через пояснення, що звернення за психологічною допомогою не є ознакою слабкості, а навпаки — є проявом сили та відповідальності за своє здоров’я. Використовуйте приклади інших військових, які отримували психологічну підтримку. Допоможуть навіть такі прості приклади як звернення до терапевта через хворобливий стан: турбує нежить, підвищується температура – звертаємося до терапевта, турбує тривожність, занепокоєння – шукаємо психолога.

2. Підкреслюємо користь, розповідаючи про конкретні переваги психологічної допомоги, такі як покращення сну, зниження рівня стресу, покращення відносин з родиною та колегами, підвищення загальної життєвої якості, нові бажання.

3. Найдієвішим способом є особистий приклад! Якщо ви самі або хтось із близьких має позитивний досвід звернення до психолога, сміливо поділіться цією історією. Особисті приклади є дуже переконливими.

4. Запевніть, що процес є конфіденційним і що інформація не може бути розголошена без згоди клієнта. За розголошення інформації без згоди клієнта, психолог може бути позбавлений права на психологічну діяльність. Це допоможе знизити страх перед можливими наслідками.

5. Важливою є підтримка з боку командирів. А саме, коли командири відкрито підтримують і рекомендують психологічну допомогу, а також якщо самі звертаються за психологічною підтримкою. Дані аспекти створюють позитивний приклад для підлеглих.

6. Якщо традиційні методи психологічної допомоги не підходять, запропонуйте альтернативи, такі як групи підтримки, арт-терапія, спілкування з капеланом або інші форми підтримки. Доречно згадати методи травмафокусованої терапії, EMDR, Brainspotting, які дозволяють допомогти без розлогих обговорень того, що болить чи надто неприємно згадувати.

7. Важливо сприяти розширенню психологічної культури. Спробуйте відвідувати інформаційні сесії, семінари або тренінги з питань психічного здоров’я. Інформованість сприяє кращому розумінню важливості психологічної допомоги і однозначно змінюватиме ваше сприйняття. Ваш приклад і зміни спонукатиме людину поруч також спробувати дієвість психологічної допомоги.

8. Використовуйте поступовий підхід, запропонувавши спробувати кілька сеансів без зобов’язання продовжувати, якщо «не зайде», щоб військовий міг самостійно оцінити користь від терапії.

9. Залученість сімʼї може відігравати важливу роль у мотивації. Підтримка з боку близьких людей вже є терапевтичною, а також вона показує важливість отримання допомоги від інших в ті періоди, коли сімʼя не поряд чи не має достатньо ресурсів, щоб надати підтримку на необхідному рівні.

Важливо бути чутливим до переживань та потреб військового. Спробуйте почути і зрозуміти, що саме стоїть за відмовою, тоді ви точно зможете підібрати найбільш оптимальний спосіб мотивації.

‼️ Якщо питання стосується саме того, як вмовити військового звернутися до психолога, то акцентуємо увагу на більш персоналізованому та цілеспрямованому підході. Доречними будуть:

1️⃣ Прямий діалог під час якого ви відверто зможете проговорити з військовим те, що ви бачите і чому ви хвилюєтеся. Поясніть, що ви помітили зміни в його поведінці або настрої і турбуєтеся про його добробут.

2️⃣ Використовуйте особисті аргументи. Наприклад, можна сказати, як його здоров’я і благополуччя важливі для вас і інших близьких людей.

3️⃣ Проявляйте розуміння і підтримку. Скажіть, що ви бачите, через які труднощі він проходить, і що звертаються до психолога не через слабкість, а для покращення свого життя, подолання того, що заважає.

4️⃣ Пояснюйте, що звернення до психолога не означає, що він «божевільний» або «слабкий». Це стереотипи минулого, які не відповідають дійсності. Розкажіть, що багато людей, включаючи інших військових, звертаються за допомогою, щоб краще справлятися з труднощами.

5️⃣ Запропонуйте супроводжувати його до першого сеансу, щоб показати свою підтримку і допомогти зняти початковий страх або тривогу.

6️⃣ Детально розкажіть, як проходить консультація з психологом, що очікувати, і які питання можуть обговорюватися.

Пост створено спільно з TMS Rehabilitation

Авторка: психологиня Катерина Зубкова.

Ветеранський простір Звягеля

Підтримка дружин захисників “Я.Є.”

Чат-бот Гаряча лінія