Як оформити виплати захисникам з нагородами

23 Лютого 2023, 10:30

 

20 січня уряд ухвалив постанову № 79, що регулює щомісячні грошові виплати для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Нововведення стосується людей, які брали безпосередню участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України, і мають певні нагороди, отримані, починаючи з 2014 року.
Закон набув чинності 1 січня 2023 року, однак не міг запрацювати одразу, оскільки не було відповідного порядку. Тепер цей порядок затверджено — його оприлюднили 2 лютого.
Розмір допомоги
Нагадаємо, про які саме виплати йдеться:
Особи, яким надано звання Героя України з врученням ордену «Золота Зірка» щомісяця отримуватимуть три мінімальні зарплати — з 2023 року це 20 100 грн (6700 грн × 3).
Особи, яких нагороджено орденом Богдана Хмельницького, мають право отримувати щомісяця дві мінімальні зарплати — 13 400 грн (6700 грн × 2).
Кавалерам ордена «За мужність» , трьох ступенів або орденом княгині Ольги, отримуватимуть одну мінімальну зарплату — 6700 грн.
Члени сім’ї загиблих (померлих) громадян, які мали відповідні нагороди, також щомісяця отримуватимуть грошову допомогу в розмірі однієї мінімальної зарплати (6700 гривень).
Для молодих ветеранів
Виплати стосуються як пенсіонерів, так і тих, хто ще не досяг пенсійного віку й не отримує жодного виду пенсії. Молодим ветеранам, які мають відповідні нагороди, необхідно звернутися до Пенсійного фонду з підтверджувальними документами й оформити собі щомісячні виплати. Якщо вони це зроблять до 1 липня 2023 року, то виплати будуть призначені з 1 січня 2023 року. Тобто той, хто звернеться за такою виплатою, наприклад, у березні, отримає її одразу за три місяці. Якщо ж звернутися за виплатою після 1 липня 2023 року, то допомогу призначать з дати подання заяви.
Для тих, хто вже на пенсії
До ухвалення згаданого закону пенсіонери, які мали відповідні нагороди, разом з пенсією могли додатково отримувати доплату або за особливі заслуги перед Україною, або за особливі заслуги перед Батьківщиною.
Розмір першого виду доплати становить 40 % прожиткового мінімуму. Другого — 70 % прожиткового мінімуму, але в окремих випадках може сягати 10 тис. грн (цільова щомісячна доплата, згідно з постановою КМУ від 2 грудня 2009 р. № 1309).
Тепер такі пенсіонери зможуть обрати: вони хочуть отримувати доплати за старими нормами чи новим законом.
Пенсійному фонду України доручено забезпечити автоматичне призначення нової щомісячної грошової виплати таким особам з 1 січня. Отже, якщо особа вже перебуває на обліку в Пенсійному фонді й у пенсійній справі наявні необхідні документи, то в разі доцільності такій людині зроблять перерахування надбавки й призначать її в підвищеному розмірі. Якщо в пенсійній справі немає документів про нагороди, їх потрібно донести.
Необхідні документи
Тим, хто ще не отримує доплати й тим більше не перебуває на обліку в Пенсійному фонді, необхідно подати заяву про призначення щомісячної грошової допомоги. Її можна подати або в паперовому вигляді до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду, або в електронному вигляді через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.
Для призначення виплат необхідно надати:
паспорт;
ідентифікаційний код;
документи про нагороди;
документи, що підтверджують безпосередню участь особи в захисті суверенітету й територіальної цілісності України.
Виплати родичам
До членів сім’ї, які мають право на виплату за померлого, належать:
непрацездатні батьки (непрацездатними насамперед вважаються ті, хто досяг пенсійного віку або мають групу інвалідності);
непрацездатна дружина (чоловік);
діти до 18 років або діти, які навчаються до 23 років, або діти-сироти до 23 років, або діти, яким встановлена інвалідність до 18 років.
Для оформлення грошової допомоги родичі мають насамперед подати:
свій паспорт та ідентифікаційний код;
свідоцтво про народження дитини (для дитини до 14 років), якщо виплата призначається на дитину (тут також можуть вимагати довідку про навчання або про встановлення інвалідності);
свідоцтво про шлюб, якщо виплата призначається дружині чи чоловіку;
документи, які підтверджують, що померла особа брала участь у бойових діях і має відповідні нагороди.

Управління соціального захисту населення Звягельської міської ради

Чат-бот Гаряча лінія