Як пройшов перший день Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» – 2019
У розпал літа новоград-волинці радо вітають гостей та всіх шанувальників творчості геніальної поетеси Лесі Українки на Міжнародному святі літератури і мистецтв «Лесині джерела». Відтак, свято, яке було започатковане 32 роки тому та у 1994 році набуло статусу міжнародного, цьогоріч відзначаємо 26, 27 та 28 липня.
Отож, коротко про заходи, які організатори підготували у перший день свята, 26 липня.
На площі Лесі Українки відбулось урочисте відкриття свята, на яке прибули зарубіжні делегації з Грузії, Польщі та Білорусії, а також з міста Гадяча Полтавської області – батьківщини Олени Пчілки, матері Лесі Українки, та дружніх міст України, які з Новоградом-Волинським поріднили «Лесині джерела».
У міському Палаці культури імені Лесі Українки пройшов літературно-музичний вечір за циклом поезій Лесі Українки «Сім струн». Глядачам було представлено висвітлення багатобарвного творчого світу Лесі Українки, її філософія життя та безмежна глибина поетичної душі. У програмі вечора лунали уривки творів Лесі Українки поєднані з її поезією та піснями у виконанні учнів та викладачів школи мистецтв, творчих колективів та місцевих аматорів народної творчості.
У музеї родини Косачів відбулась мистецька акція «Узори Олени Пчілки», яка об’єднала навколо себе шанувальників літературного слова й образотворчого мистецтва. У директора музею Людмили Гамми виникла ідея – вишити рушник зібраними Оленою Пчілкою в Звягельському повіті узорами. Роботу на рушником протяжністю 24 метрів з узорами, які Олена Пчілка збирала протягом семи років розпочато декілька місяців тому. Долучитися до вишивання рушнику стародавніми українськими узорами, що мають сакральний зміст, може кожен бажаючий, завітавши до музею родини Косачів. Нагадаємо, з нагоди 170-ї річниці від дня народження талановитої письменниці, громадської діячки, матері Лесі Українки – Олени Пчілки, 2019 рік в Новограді-Волинському оголошено роком Олени Пчілки.
У літературно-меморіальному музеї Лесі Українки пройшла літературно-музична зустріч «Жіночий портрет за творами Лесі Українки». У вітальні музею зібралися успішні жінки, які створили себе самі, які самовідданою працею піднялися на той рівень жіноцтва, про який мріяла наша славна землячка – очолюють керівні посади, є активними, як у професіональній сфері так і в політичному житті. Серед гостей були присутні жінки-керівники педагогічної ниви, жінки-лікарі, жінки-аграрії, жінки-депутати міської ради, жінки виконкому міської ради, жінка-воїн, жінки –митці.
В музеї родини Косачів відбулась екскурсійно-мистецька програма «На щасливому березі згадають нас». Унікальні історії про членів родини Косач, зокрема про старшого брата Лариси Косач (Лесі Українки) Михайла Косача (Михайла Обачного) та про її матір Ольгу Косач (Олену Пчілку) оповідали літературознавець Лариса Мірошниченко, провідний фахівець з екологічної освіти, рекреації та туризму регіонального ландшафтного парку «Гадяцький» Олександр Зозуля, краєзнавець Ліна Наумець та завідувач науково-дослідного відділу по вивченню життя і творчості Лесі Українки Музею видатних діячів української культури Ірина Щукіна.
Крім того, у музеї родини Косачів представлена виставка документів з архіву Михайла Косача. Літературознавець Лариса Мірошниченко передала музею унікальний архів, який використовувала під час написання книги про Михайла Косача – старшого брата Лесі Українки більш відомого під псевдонімом Михайло Обачний, яка була видана за кошт міського бюджету.
Також у музеї діє фотовиставка з нагоди 20-річчя від дня відкриття установи, в рамках якої представлені світлини різних років роботи. Тут відвідувачі можуть ознайомитись з подіями та заходами, що відбувались у музеї впродовж двох десятиліть.
А ще у музеї родини Косачів розпочала роботу виставка «Льонарство Звягельщини».
У міському Палаці культури ім. Лесі Українки відкрилася виставка конкурсних малюнків «Палітра Лесиного краю». На конкурс надійшли десятки унікальних робіт про Лесю Українку, рідний край та Україну, в різних формах, розмірах і втіленнях. Всі бажаючі можуть взяти участь у голосуванні для визначення переможців (фішки для голосування знаходяться у чергового міського Палацу культури ім. Лесі Українки). Оголошення результатів та нагородження переможців відбудеться у неділю, 28 липня, о 18:30 год. на Фортеці.
У Краєзнавчому музеї презентовано виставку робіт художниці міста Кременця Світлани Ткачук “Митці, поєднані Волинню” та фоторепродукцію Почаївського історико-художнього музею “Почаїв. Паралелі історії”.
Новоград-Волинський та Кременець поєднує ім’я нашої землячки Лесі Українки. Картини висвітлюють історичні місця старого Кременця, які відвідувала Леся Українка, перебуваючи в гостях у своєї подруги Марії Биковської (як її називали «свої» – Мані) влітку 1907 року.
«Почаїв. Паралелі історії», відображає історичне та сучасне місто. Кольорові фото – це сучасний Почаїв. Вони зроблені в 2018 фотографом Валерієм Ольшанським практично з того ж ракурсу, що й фото попередніх років.
На вулиці Шевченка розгорнувся святковий ярмарок, а у міському парку культури та відпочинку організовано дитячу фуд зону, атракціони, аквагрим, фотозони.
Попереду ще два дні Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела». Програма свята насичена заходами, тож кожен зможе обрати для себе щось цікаве та долучитися до участі у різноманітних дійствах.