Як українці ставляться до вакцинації: результати опитування

12 Січня 2024, 15:10

ГС “Коаліція за вакцинацію” провела онлайн-опитування у 32 територіальних громадах восьми областей України (Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Одеської, Тернопільської, Чернівецької та Чернігівської), де реалізується проєкт USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”. Участь в опитуванні взяли 2 752 особи від 18 років, у тому числі освітяни та батьки, представники сільськогосподарської та виробничої сфер. Респондентам пропонувались 11 запитань, які розкривають їхнє ставлення до вакцинації, обізнаність щодо механізму дії вакцин, досвід отримання щеплень та потребу в інформації про вакцинацію.

Опитування показало, що українці в цілому знають, навіщо потрібні щеплення, як працюють вакцини і від яких хвороб вакцинують в Україні. Також переважна більшість знають, що дорослим теж треба вакцинуватися, і мають такий досвід. У той же час, 23% респондентів відповіли, що мають сумніви в тому, що вакцинація захищає від ускладнень інфекцій. А 13% мають негативне ставлення до вакцинації, що говорить про суттєві прогалини в інформуванні людей про безпеку вакцин та переваги щеплень.
Зазначимо, що завдання такого інформування лежить, перш за все, на медиках первинної ланки — сімейних лікарях та педіатрах. Саме вони безпосередньо задіяні в процесі вакцинації і повсякчас консультують пацієнтів з питань щеплень та вакцин. І, до речі, 78% опитаних назвали в числі джерел інформації про вакцинацію, яким вони довіряють, сімейного лікаря та офіційні джерела.
Також опитування виявило, що:
52,1% ніколи не відмовлялись від вакцинації
30,3% відкладали щеплення через хворобу дитини
15,3% відмовлялись від вакцинації через страх побічних ефектів
10,2% не довіряють виробникам вакцин
5,3% не довіряють умовам зберігання препаратів
Опитувані вказали, що додатково хотіли б отримати інформацію про побічні ефекти вакцин, про хвороби, від яких вакцинують, реакції організму на вакцини та алгоритм дій у випадку появи таких реакцій. Також респондентів цікавило, чому ті чи інші щеплення треба робити в певному віці і як діяти, якщо пропустили вакцинацію.
Результати опитування будуть взяті до уваги при формуванні інформаційної політики в галузі охорони здоров’я та освіти у фокусних громадах проєкту. Крім того, наявна статистика допоможе скоригувати плани та презентації інформаційно-просвітницьких зустрічей, які проводитимуться в громадах протягом 2024 року, із тим, щоб вони максимально відповідали запиту аудиторії.
_________________
Опитування проводила громадська спілка “Коаліція за вакцинацію” в межах проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”, який впроваджує організація Пакт на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я України.
ГС “Коаліція за вакцинацію”

Чат-бот Гаряча лінія