Як вирішується проблема безпритульних тварин, зокрема в місті Новограді-Волинському

16 Лютого 2017, 4:37

В місті Новограді-Волинському існує сумна тенденція — господарі позбавляються своїх домашніх улюбленців. 70% безпритульних тварин міста складають саме ті, що колись мали господарів, які просто в даний час не здійснюють за ними належного догляду та не створюють умов по утриманню. Це дає можливість тваринам, зокрема собакам, безперешкодно пересуватися містом, іноді збираючись в зграї, частіше у певні місяці року. На жаль, це проблема всієї держави, а не тільки нашого з Вами міста, так як фінансово-економічний стан в країні не дає можливості забезпечити нормальний рівень життя людей, не говорячи про тварин.

Вирішення проблеми безпритульних тварин — це ціла система, де все взаємопов’язано. Можна виділити основні її складові: діюча законодавча база, чіпування та реєстрація, стерилізація, прилаштування.

Необхідною складовою у вирішенні проблеми безпритульних тварин є законодавча база. В Україні, на відміну від інших європейських країн (Німеччина, Італія, Франція), вона існує лише на папері.

Як тільки запрацює законодавчий механізм, можна буде говорити про примусову реєстрацію і чіпування домашніх собак та котів. Ця процедура зупинить популяцію безпритульних тварин, а також нагадає майбутньому потенційному господарю про відповідальність за домашнього улюбленця. Якщо ж власник через певний час вирішить знехтувати своєю обіцянкою, то його буде чекати «неприємний сюрприз» у вигляді штрафу в особливо великому розмірі. Зокрема, в Німеччині штраф за викинутого улюбленця — 25 000 євро.

В місті діє Цільова Програма поводження з тваринами та регулювання чисельності безпритульних тварин на 2012-2020 роки. Відповідно до даної Програми в 2013 році було створено тимчасовий притулок для безпритульних тварин, яким опікується громадська організація захисту тварин «Оберіг». На утримання тварин, яких в притулку протягом цих років налічувалось від 100 до 300, з міського бюджету було виділено в 2013-2015 роках – 276,5 тис.грн, в 2016 році – 450 тис.грн. Сьогодні в притулку 258 собак, на утримання яких виділено кошти у сумі 300 тис.грн. з міського бюджету. Відповідно до розрахунків в утримання тварин в притулку входить:

–          харчування (5 гривень на одну собаку в день);

–          лікування (204,5 гривень на одну собаку в рік);

–          стерилізація (200 гривень за одну собаку).

В 2016 році простерилізовано 80 безпритульних собак, в тому числі 18 з них за спонсорські кошти.

З метою залучення коштів з інших джерел фінансування, на замовлення управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міської ради, виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво постійного притулку для безпритульних тварин. Відповідно до проекту на будівництво необхідно 3,5 млн.грн. В 2016 році міська рада приймала участь у відборі інвестиційних проектів регіонального розвитку, які реалізовувались за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. Нажаль, наш проект не пройшов відбір.

В 2017 році в штат комунального підприємства «Новоград-Волинськжитлосервіс» введено дві одиниці працівників, які будуть відповідати за відлов тварин по місту, що в результаті на певний час зменшить чисельність безпритульних собак, які бродять вулицями міста. В даний час вирішується питання щодо будівництва додаткових вольєрів, куди будуть поміщати відловлених собак.   

Але не варто сподіватись, що окрема людина чи структура самостійно візьме і вирішить проблему безпритульних тварин. Тут важливо усвідомити, що кожен з нас впливає на цю ситуацію, на її подолання або ж навпаки на погіршення.

До тих пір поки все населення не почне відповідально ставитися до котів і собак, проблему безпритульних тварин не зможуть вирішити ні волонтери, ні держава. Почніть з себе — стерилізуйте свою домашню кішку чи собаку і не «викидайте» їх на вулицю.

О.В. Богданчук,

начальник управління житлово-комунального господарства,

енергозбереження та комунальної власності міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія