Як залучити управителя співвласникам багатоквартирного будинку

21 Лютого 2023, 15:46

Сьогодні управитель для багатоквартирного будинку може бути обраний трьома способами:
1️⃣-й спосіб обрання управителя на зборах співвласників
Питання про залучення управителя до управління багатоквартирним будинком, в якому не створено ОСББ, вирішується шляхом проведення зборів співвласників. Процедура скликання та прийняття рішень зборами співвласників багатоквартирного будинку регулюється нормами ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку.
2️⃣-й спосіб обрання управителя загальними зборами ОСББ
Порядок денний загальних зборів ОСББ:
☑️ обрання голови та секретаря зборів;
☑️ визначення управителя багатоквартирного будинку;
☑️ затвердження умов договору з управителем;
☑️ обрання з-поміж співвласників об’єднання особи, уповноваженої на підписання договору з управителем, здійснення контролю за виконанням умов договору.
3️⃣-й спосіб призначення за результатами конкурсу ОМС (якщо співвласники звернулися з вимогою)
Якщо співвласники самостійно не визначилися з кандидатурою управителя, то обрання управителя за конкурсом органами місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства можливе в таких випадках:
☑️ орган місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до 10 червня 2018 року оголосив відповідний конкурс;
☑️ співвласники багатоквартирного будинку після 10 червня 2018 року звернулися з відповідним проханням до органу місцевого самоврядування.
Що варто знати про це?
???? Передусім необхідно розуміти, що виконавчий орган місцевої ради може оголосити конкурс про призначення управителя тільки для тих будинків, в яких співвласники самостійно не визначилися з формою управління: не створили ОСББ, не обрали управителя або не почали управляти будинком шляхом прийняття рішень на зборах співвласників.
???? Управитель не може бути призначений органом місцевого самоврядування без проведення конкурсу.
???? Виконавчий орган місцевої ради має розмістити офіційне оголошення про проведення конкурсу на своєму офіційному веб-сайті та в засобах масової інформації.
???? Після проведення конкурсу та визначення переможця уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради має від імені співвласників підписати з переможцем конкурсу договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та його прибудинковою територією.
???? Інформацію про управителя, з яким укладено договір, доводять до відома співвласників шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування, у під’їздах будинків та біля них. Оголошення має містити повне найменування (або П. І. Б., якщо управитель ФОП) управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги.
???? Протягом одного місяця після підписання договору управитель має надіслати його копію, завірену своїм підписом, кожному співвласнику.
Умови цього договору є обов’язковими для всіх співвласників.
На сьогодні в Звягельській міській територіальній громаді 30-ть багатоквартирних будинків мають укладений договір з управителем, який був призначений у 2020 році за результатами конкурсу рішенням виконавчого комітету міської ради.
Отже, після проведення конкурсу договір з управителем від імені всіх співвласників підписує уповноважена особа органу місцевого самоврядування. Проте варто зауважити, що сторонами договору є управитель і співвласники, а не управитель та орган місцевого самоврядування. Крім того, орган місцевого самоврядування лише одноразово від імені співвласників будинку бере участь у відносинах з управителем.
між управителем та співвласниками укладається відповідно до Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року № 712. Це означає, що текст договору має збігатися з текстом Типового договору, його не можна скорочувати, але дозволяється додавати нові пункти за умови, що ці зміни не суперечать вимогам чинного законодавства України.
Договір повинен мати низку невід’ємних додатків, а саме:
???? список співвласників із зазначенням площі квартир та приміщень, що перебувають у їх власності;
???? загальні відомості про будинок, яким починає управляти управитель;
???? акт приймання-передачі технічної документації;
???? вимоги до якості послуги з управління будинком;
???? кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території.
© Посібник у рамках проекту «Енергоефективність у житловому секторі України», що впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC, Група Світового банку)

Чат-бот Гаряча лінія