Яка собівартість води у Звягелі?
На черговому 94 засіданні виконкому говорили про тарифи на воду.
Тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення востаннє переглядалися у вересні 2023 року, а саме: пройшли необхідну процедуру перевірки Держпродспоживслужби, комісій при міській раді та були встановлені рішенням виконавчого комітету Звягельської міської ради від 27.09.2023 № 899 з 01 жовтня 2023 року на рівні: тариф на централізоване водопостачання в розмірі 31,14 грн за 1 м3, тариф на централізоване водовідведення в розмірі 38,88 грн за 1 м3 для всіх груп споживачів. Загалом для тих, хто отримує 2 послуги централізовано, тариф становить 70,02 грн за 1 м3. За таким тарифом сплачують бюджетні установи, юридичні особи, підприємства та ФОПи.
При тому для населення тариф залишився на довоєнному рівні за цінами 2021 року, тому населення сплачує і надалі по тарифу: 44,71 грн за 1 м3 за водопостачання та водовідведення разом. Різниця між зазначеними тарифами за населення покривалася за рахунок міського бюджету у 2022 році в сумі 22,2 млн. грн, за 2023 рік – 19,1 млн. грн.
У 2024 році надавати фінансову допомогу водоканалу в повному об’ємі немає можливості, а лише частково, оскільки з місцевих бюджетів вилучено ПДФО. Тому тривають пошуки варіантів стабільної роботи підприємства та надання безперебійного постачання води в оселі.
Про один із варіантів вирішення питання розповів на засіданні 94 виконкому директор водоканалу Олександр Тимофіїв Заради зменшення фінансового навантаження для населення запропоновано поступово запроваджувати встановлені на сьогодні тарифи, а саме в розмірі 80% від діючого, що становитиме 56,00 грн за 1 м3 за водопостачання та водовідведення разом, різницю в тарифах компенсувати за рахунок уже виділених коштів на такі цілі.
Одна з причин, яка впливає на вартість тарифу – вартість електроенергії. Так у 2021 році вартість 1 кВт становила 3,57 грн, а у 2024 – 7,78 грн/кВт. Незважаючи на здійснені енергоефективні заходи на підприємстві та зменшення об’ємів споживання електроенергії – загальна сума коштів сплачена за енергоносій у 2023 році склала майже 21 млн. грн.
Також з 2021 року (за тарифом встановленим у 2021 році сплачує населення), змінився розмір мінімальної заробітної плати та значно зросла вартість реагентів для очистки води.
Для забезпечення стабільної роботи водоканалів та безперебійної подачі води багато міст України йдуть на непопулярні кроки – приймають рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів. Наше місто не є вийнятком. На сьогодні вдається утримати тарифи від подальшого зростання завдяки проведенню модернізації обладнання та скорочення штату. Наразі, водоканал виконує свої зобов’язання щодо сплати податків, виплати заробітної плати, оплати енергоносіїв, в тому числі завдячуючи фінансовій підтримці з місцевого бюджету. У разі її відсутності виконувати фінансові зобов’язання буде доволі складніше.
Втім, при запроваджені з 1 червня 80% вартості встановлених тарифів, витрати споживачів зростуть в середньому на одну особу на 22,58 грн та часткова дотація забезпечить стабільне надання комунальних послуг. Також варто зазначити, що тим категоріям споживачів, які мають право на отримання пільг та субсидій суми витрат будуть покриватися у встановлених законодавством розмірах.