Якісні зміни у системі позашкільної освіти

16 Січня 2021, 8:33

Життя постійно змінюється і зумовлює необхідність відповідати сучасним викликам. Тому, на сьогодні, усвідомлюючи важливість позашкільної освіти, вкрай актуальним  стає вдосконалення та модернізація позашкілля. Майбутнє громади визначає молодь. Відповідальна молода родина насамперед, зацікавлена у створенні умов для розвитку власних дітей. І там, де такі умови будуть створені, вірогідність того, що молодь буде повязувати своє майбутнє із громадою, у рази збільшується.

Відповідно до розпорядження міського голови від 11.12.2020 №272(о) «Про створення робочої групи з питань реформування системи позашкільної освіти  міської територіальної громади» була створена робоча група, яку очолила Наталія Борис, заступник міського голови та до складу якої увійшли: секретар міської ради Гвозденко О.В.,  начальник управління освіти і науки Ващук Т.В., голова постійної комісії міської  ради з питань соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, культури та спорту Широкопояс О.Ю., голова постійної комісії міської ради з питань депутатської етики, дотримання законності та охорони прав і свобод громадян Овдіюк В.І., депутат міської ради Годун О.В., головний спеціаліст управління освіти і науки міської ради Балаушко Т.М., директор Палацу дітей та молоді Добровольна О.Х., заступник  директора Ліцею №4 з виховної роботи Кубашевич О.А., заступник директора ЗОШ №10 з навчально-виховної роботи Шевчук Т.П.

Метою реорганізації позашкілля є розвиток мережі гуртків сучасного спрямування, модернізація матеріально-технічного, науково-методичного, кадрового забезпечення, збільшення кількості вихованців, зокрема дітей із приєднаних старостинських округів у закладах  позашкільної освіти.

Проведено декілька засідань робочої групи, на яких  розглянуто стан функціонування закладів позашкільної освіти, зокрема кількість штатних посад у цих закладах,  охоплення гуртковою роботою, середня наповнюваність груп, результати роботи гуртків.  Проаналізовано  анкетування, яке було проведено онлайн у грудні 2020 року серед батьків та вихованців, у яких взяло участь відповідно 736 батьків та 180 дітей. За  результатами  анкетування батьки та діти хотіли б бачити у системі закладів позашкільної освіти нашої громади такі гуртки, як комп’ютерне моделювання, робототехніка, програмування, технічне конструювання, англійська мова, великий теніс та інші.  Також члени робочої групи відвідали заклади позашкільної освіти, де познайомились із матеріально-технічною базою та напрямами роботи.  Керівники закладів детально ознайомили із системою роботи цих закладів.

На наступному етапі членами робочої групи  розглянуто декілька моделей системи позашкільної освіти міської територіальної громади.  Найбільш ефективною на думку членів робочої групи є модель створення Центру позашкільної освіти шляхом об’єднання двох існуючих закладів: Палацу дітей та молоді і центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Такі центри створенні вже у містах Житомирської області та інших містах України. У центрі буде функціонувати три відділи: науково-технічного, гуманітарного та художньо-естетичного напряму, де збережуться всі існуючі напрями роботи та введуться нові. За рахунок оптимізації адміністративно-господарських посад планується розширити мережу гуртків.

Членами робочої групи зазначено, що основними перевагами реформування є:  скорочення адміністративно-господарського персоналу; можливість зміни гуртків, які не є ефективними; запровадження нових гуртків відповідно до запитів і потреб учнів і їх батьків; збільшення  охоплення учнів позашкільною освітою не лише міста, а і старостинських округів міської територіальної громади.

Зважаючи на вищевикладене завданнями реформування позашкільної освіти стануть:  підбір кадрів на посади керівників гуртків; кардинальне оновлення матеріально-технічної бази відповідно до нових гуртків; розвиток  позашкілля  в територіальній громаді; налагодження співпраці (укладання угод) із науковими установами, організаціями з метою надання методичного супроводу для роботи в гуртках науково-технічного та інших спрямувань.

Для цього необхідно запровадити стимулювання керівників гуртків закладів позашкільної освіти  шляхом виплати надбавок, премій за ефективну роботу; виділити кошти міського бюджету для оновлення матеріально-технічної бази закладів; брати участь у грантових проєктах з метою залучення додаткових джерел фінансування; включити фінансування закладів позашкільної освіти до програми розвитку освіти Новоград-Волинської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.

Наразі вивчається питання про переведення дитячо-юнацького клубу  фізичної  підготовки  до управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту з метою координування всіх закладів та установ спортивного профілю.

Напрацьована модель новоствореного Центру позашкільної освіти буде презентовано громаді.

 

Управління освіти і науки

 

Чат-бот Гаряча лінія