Якщо в родині є підліток
Самим гармонійним і люблячим сім’ям доводиться переживати цей складний період.Заспокойтеся, нічого страшного не сталося: дитина вступає у підлітковий вік – період між дитинством і юністю. Коли мова заходить про підлітків, то завжди говорять про важкий перехідний вік від 12 до 17 років, коли дитина замкнута, образлива, глузлива і навіть ворожа до дорослих. Підлітки переживають емоційні злети і падіння. Легко помічати у своїх дітях лише погане – безвідповідальність, незрілість і т.д. Ймовірно, ви забули, що відбувалося з вами в підлітковому віці. Згадайте, як переповнені енергією, одержимі потребою в незалежності, в очікуванні великих успіхів у майбутньому, ви проходили через тяжкі випробування у пошуках власного шляху в цьому світі,а зараз починаєте «пилити» своїх підлітків, замість того, аби допомагати і вести за собою. Ми схильні думати, що любити своїх дітей – значить докладати максимум зусиль, щоби вони мали всі можливості і всі речі, яких ми самі не мали в дитинстві. Це жахлива помилка. Чого підліток насправді потребує, то це вашої уваги – чим більше ви його «пестите» увагою, тим більше це йому приносить користі. У першу чергу, постарайтеся почути і зрозуміти свою дитину. Ви для них – джерело добра та знань у всіх сферах життя. Звичайно не втратите авторитету, якщо визнаєте, що в такому віці самі відчували подібний стан чи почуття. Багато батьків вважають, що їх діти-підлітки не хочуть проводити з ними час, та підлітки не проти «потусуватися» з батьками.
Визнавайте право підлітка діяти на свій розсуд, а потім давайте свої поради. Поважайте його гідність і розвивайте в ньому почуття правильної, об’єктивної самооцінки. Хваліть підлітка, коли у нього є успіхи, коли він намагається виправити свої помилки, не підвищуйте голосу на підлітка, не обзивайте його, не принижуйте. Карати підлітка фізично – категорично заборонено! Брехня, погрози, шантаж – недопустимі прийоми, що створюють серйозні перешкоди у вихованні підлітка.
Зберігайте терпіння, самовладання, спокій в критичних ситуаціях.
Зрозумійте, що неможливо на всі проблемні ситуації мати готові рецепти. Життя складне і непередбачуване, а розвиток особистості – певною мірою загадковий процес. Пояснюйте дітям-підліткам, що всі здатні на помилки. Батьки не боги й не янголи, хоча й намагаються ними здаватися, але мають певний досвід і завжди допоможуть владнати проблемні питання, з якими стикаються діти в певному віці.Юнаки та дівчата намагаються бути більш незалежними, їм можуть не подобатися обмеження, які накладають на них батьки та підлітки ще недосвідчені і потребують люблячої, терплячої допомоги батьків. Підліткові роки можуть бути хвилюючим часом і батьки здатні простягнути руку допомоги своєму підлітку.
Головне у ваших взаєминах з дитиною – взаєморозуміння. Щоб його встановити, ви повинні проявляти ініціативу і не таїти образ. Не слід одразу ж виконувати будь які забаганки дитини, але й постійно уникати вимог дитини теж не варто. Якщо ви не можете або не вважаєте за потрібне виконати бажання сина чи доньки, потрібно пояснити – чому. І взагалі, більше розмовляйте зі своїми дітьми, розповідайте про свою роботу, обговорюйте з ними їхні справи, знайте їх інтереси і турботи, друзів і вчителів. Діти повинні відчувати, що ви їх любите, що в будь-якій ситуації вони можуть розраховувати на ваш пораду і допомогу.
Якщо у вашій сім’ї не складаються відносини з дітьми –підлітками і ви не знаходите самостійно порозуміння або маєте проблемні питання, ви можете звернутися до досвідчених фахівців центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, який знаходиться за адресою вул. Шевченка, 31 або за телефоном 2-07-12, для отримання соціально-педагогічної та психологічної консультації.
І.Л.Гончаренко
Залучений спеціаліст
центру соціальних служб
для сім’ї, дітей та молоді