ЗАЙВА ВАГА І РАК — ЗВ’ЯЗОК ІСНУЄ

4 Січня 2023, 14:11

Надмірна вага як фактор ризику виникнення онкологічних захворювань стала розглядатися відносно недавно.

Лікарі провели ряд досліджень, згідно з якими у людей із зайвою вагою найчастіше діагностують:

– рак прямої кишки;

– рак шлунково-кишкового тракту;

– рак матки;

– рак молочної залози;

– рак нирок;

– рак яєчників.

Зайва вага підвищує не тільки ризик розвитку онкологічних захворювань, а й ризик появи патологій шлунково-кишкового тракту, печінки та серцево-судинної системи. Це зумовлено підвищеним вмістом вісцерального жиру, розташованого на внутрішніх органах черевної і тазової порожнини.

До розвитку онкологічних захворювань, спровокованих зайвою вагою, призводить кілька механізмів:

  1. Зниження активності імунної системи.
  2. Зміна гормонального фону. Жирова тканина не тільки порушує роботу органів і залоз, а й є потужною біологічно активною речовиною, яка має гормональну дію.
  3. Виділення інсуліноподібного фактора, що відповідає за ріст клітин
  4. Існує велика вірогідність ожиріння після настання менопаузи, а також є прямий вплив надмірної ваги на виникнення раку молочної залози.
  5. За даними досліджень, близько 30%  розвитку раку ендометрія(внутрішньої   слизової оболонки тіла матки)  пов’язані з надмірною вагою.

Тож ожиріння є значним фактором ризику для здоров’я. Фахівці зазначають, що якщо у людини є зайва вага – її зниження хоча б на 5-10% зменшує вірогідність розвитку важких ускладнень на 30%!

 

На жаль, незважаючи на всі спроби популяризації правильного харчування та здорового способу життя – кількість людей у світі, які страждають на ожиріння, з кожним роком зростає.

Як   визначити у себе ожиріння?

  • Насамперед діагностувати ожиріння можна за співвідношенням обхвату талії (ОТ) до об’єму стегон (ОБ). Для цього необхідно ОТ розділити на ОБ. Ожиріння починається у чоловіків за показників понад 0,9, у жінок – понад 0,8.
  • Зайва вага розраховується за індексом маси тіла (ІМТ) —  вагу (у кілограмах) слід розділити  на квадрат зросту (в метрах): І = m:h². Наприклад, зріст людини 174 см, а вага 75 кг. Індекс маси тіла  (ІМТ) отримують так:  75: (1,74²) = 24,77. Оптимальні показники ІМТ – від 18,5 до 27,5. Усе, що йде після 25 – вважається зайвою вагою. Ожирінням вважається показник 30.
  • Важливим параметром є й окружність талії. Якщо вона більша за 88 см у жінок і 102 см у чоловіків – лікарі діагностують патологічне відкладення абдомінального жиру.  Для цього типу характерні надлишкові відкладення в ділянці живота і верхньої частини тіла. Цей тип частіше зустрічається у чоловіків. Фігура часто нагадує форму яблука.Якщо ж відкладення розташовані переважно нижче пояса –   фахівці говорять про гіноїдний тип. При цьому типі відкладення знаходяться переважно на стегнах і сідницях. Він більш характерний для жінок. Фігура за формою нагадує грушу.

Контролюйте свою вагу – і намагайтеся не перевищувати показники норми. Так ви   почуватиметеся завжди у формі, і  зможете знизити ризик появи онкологічних захворювань.

Відділ комунікації, організаційної та 

інформаційно-роз’яснювальної роботи 

ДУ «Житомирський обласний центр

контролю та профілактики хвороб 

МОЗ України».

 

 

Чат-бот Гаряча лінія