Затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення в місті Новограді-Волинському (регуляторний акт)
Під час чергового 42 засідання виконавчого комітету міської ради членами виконкому затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення в місті Новограді-Волинському (регуляторний акт).
Відповідно до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 р. № 316 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» було розроблено місцеві Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення в місті Новограді-Волинському, які враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод споживачів та визначають ДК (допустимі концентрації) забруднюючих речовин, що можуть скидатися до систем централізованого водовідведення міста.
З метою одержання пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань на офіційному сайті міської ради було оприлюднено проєкт регуляторного акту «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення в місті Новограді-Волинському». Протягом місяця з дня оприлюднення управлінням житлово-комунального господарства та екології міської ради розглядались зауваження та пропозиції. Також було проведено громадські слухання.
Одним з найголовніших завдань у сфері централізованого водовідведення є забезпечення якості очищення стічних вод та недопущення забруднення навколишнього природного середовища.
Під час розробки правил враховувались місцеві особливості приймання та очищення стічних вод на каналізаційних очисних спорудах з врахуванням технологічних можливостей очисних споруд нашої громади. Правилами встановлено порядок приймання стічних вод, вони визначають допустиму концентрацію забруднюючих речовин, що можуть скидатись до системи централізованого водовідведення, порядок контролю за виконанням даних правил, заходи впливу та відповідальність у разі їх порушення.
Правила поширюються на взаємовідносини між комунальним підприємством «Новоград-Волинське виробниче управління водоканалізаційного господарства» та юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та жителями, які користуються послугами з очищення стічних вод (далі – споживачі).
Відповідно до цих Правил КП «ВУВКГ» зобов’язане забезпечувати приймання, відведення і очищення стічних вод, здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів, а також у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод – вимагати їх усунення.
Комунальне підприємство МАЄ ПРАВО:
– робити нарахування споживачам за скид понаднормативних скидів;
– вимагати від споживача встановлення пристроїв для регулювання скидів (GPS-трекерів);
– висувати споживачам претензії та позови щодо відшкодування збитків;
– надавати послуги лабораторії підприємствам.
Цими правилами на споживача покладені наступні зобов’язання:
– дотримуватись режиму скидання кількісних та якісних показників стічних вод;
– надавати виробнику необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ;
– брати участь у ліквідації аварії, а також у відшкодуванні капітальних витрат виробнику;
– призначати двох представників, уповноважених представляти споживача при відборі проб стічних вод.
Споживач має право:
– користуватись послугами централізованого водовідведення;
– отримувати в установленому порядку необхідну інформацію;
– усунення виявлених недоліків у наданні послуг та відшкодування збитків;
– брати участь у відборі стічних проб, вимога відбору арбітражної проби.
Під час засідання виконкому директор КП «ВУВКГ» Олександр Тимофіїв також проінформував про максимально допустиму концентрацію забруднюючих речовин в стічних водах, що скидаються до системи централізованого водовідведення, які встановлено Правилами. Комунальне підприємство буде відбирати щоквартально проби стічних вод та здійснювати контроль за їх якістю. У разі виявлення перевищення встановлених нормативів забруднених стічних вод, споживачі будуть зобов’язані додатково сплатити за обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями у залежності від встановлених меж відхилення показника рН.
Варто зазначити, що правилами передбачено врегулювання відносин між КП «ВУВКГ» та приватними підприємцями, які вивозять асенізаційним транспортом рідкі відходи. Зокрема, буде встановлено реальний обсяг відходів, які проходять через зливальний пункт ВУВКГ.
Приймання рідких відходів у систему централізованого водовідведення через зливальний пункт здійснюватиметься виключно за умовами укладеного між підприємством та перевізником договору. Пропонується здійснювати контроль за маршрутом перевізників через GPS-пристрої, обов’язок встановлення на асенізаційний транспорт покладається на перевізника. При незабезпеченні або нестабільній роботі GPS-пристрою, пропонуються заходи впливу, а саме: нарахування за послугу буде здійснюватися у 3-кратному розмірі за кожну добу нестабільної роботи GPS-пристрою.
Також Правилами пропонується врегулювати відносини між підприємством та споживачами, які мають централізоване водопостачання та водовідведення та додатково мають власні водозабори (свердловини). Для таких споживачів організації обліку стоків буде регламентуватися одним із варіантів:
1) встановити лічильник обліку стоків та надавати щомісячні дані щодо обліку стічних вод для розрахунків;
2) при неможливості виконання цієї вимоги, пропонується встановити лічильник обліку води на свердловині. У такому випадку вартість послуг з водовідведення буде розраховуватись сумуючи показники усіх приладів обліку води;
3) при неможливості виконання попередніх умов, комунальне підприємство матиме право перевести споживача на норму споживання по централізованому водовідведенню.
Згідно норм чинного законодавства не допускається будь-яке самовільне приєднання об’єктів до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення. У разі виявлення таких порушників застосовуватимуться заходи впливу, а саме: від’єднання від системи централізованого водовідведення, а витрати на від’єднання/приєднання будуть покладатись на порушника та застосовуватимуться штрафні нарахування за отриману послугу.
Таким чином, затвердження даного регуляторного акту дозволить створити нові умови в системі взаємовідносин між комунальним підприємством Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» і споживачами, підвищити надійність і безпеку роботи мереж водовідведення і міських очисних споруд, доводити якість очищення стічних вод відповідно до вимог природоохоронних органів з метою забезпечення екологічної безпеки довкілля.
Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення в місті Новограді-Волинському вступають в дію з 01 серпня 2022 року.