Завершилася науково-практична конференція “Малі річки: кліматичні та екологічні виклики”

5 Жовтня 2023, 17:32

В ході другого дня науково-практичної конференції «Малі річки: кліматичні та екологічні виклики», яка проходила у Звягелі, провели круглий стіл та наукові консультації: «Річка Случ як основне джерело водопостачання та рекреаційна зона Звягеля», де заслухали науковців за напрямками: екологія, гідрологія, питне водопостачання та ін.

Учасники конференції долучалися до участі як у очному, так і дистанційному форматі. В ході круглого столу спікери представили свої напрацювання з піднятої теми, мали можливість подискутувати та висловити своє бачення щодо вирішення проблем малих річок України на прикладі річки Случ.

  • Олена Горбонос, начальниця Звягельської дільниці басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять, та Наталія Корпач, завідувачка Звягельського районного відділу ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» детально охарактеризували головні водно-екологічні проблеми річки Случ.
  • Юрій Вергелес, старший викладач кафедри інженерної екології міст Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, на прикладі річки Немишля у місті Харків розповів про екологічний стан малих річок в умовах забруднення господарсько-побутовими стічними водами.
  • Світлана Хоменко, здобувач наукового ступеню та Ганна Кірейцева, кандидат економічних наук, доцент кафедри екології та природоохоронних технологій Державного університету «Житомирська політехніка», окреслили особливості застосування дистанційних систем моніторингу води в Україні та в світі й запрезентували пілотний проєкт із розробки комплексної системи онлайн моніторингу стану водних артерій Чернігівської області.
  • Дмитро Дядін, завідувач кафедри інженерної екології міст Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова детально охарактеризував підходи до оцінки вразливості малих річок у містах до зміни клімату.
  • Зробив акцент на науково-методологічних підходах до підтримання сприятливого гідрологічного режиму та екологічного стоку басейну річки Случ Павло Ковальчук, головний науковий співробітник лабораторії екології, доктор технічних наук, професор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук.
  • Про виклики та перспективи пошуку підземних вод для постачання населення розповіла Тетяна Біла, начальник гідрологічної партії Житомирської геологічної експедиції державного підприємства «Українська геологічна компанія».
  • Для учасників конференції Андрій Мозговий, доктор технічних наук, професор кафедри геотехніки, підземних споруд та гідротехнічного будівництва, Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, представив детальний аналіз будівництва підпірних гідротехнічних споруд на малих річках з урахуванням вітчизняного та світового досвіду.
  • Опісля Володимир Ракуляк, директор ТОВ «Дніпроводпроект» провів презентацію проєкту «Будівництво підпірної гідротехнічної споруди з проведенням протиповеневих заходів, поліпшенням гідрологічного режиму та санітарного стану річки Случ», в ході якої учасники змогли детально розглянути та обговорити переваги та недоліки проєкту будівництва підпірної гідротехнічної споруди з проведенням протиповеневих заходів, поліпшенням гідрологічного режиму та санітарного стану річки Случ.
  • Значну увагу приділили питанню екстериторіальних впливів гідротехнічного будівництва на р. Случ. Василь Корбутяк, кандидат технічних наук, доцент кафедри землеустрою, кадастру,  моніторингу земель та геоінформатики Національного університету водного господарства та природокористування та Дмитро Стефанишин, доктор технічних наук, провідний науковий співробітник відділу природних ресурсів Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору Національної академії наук України комплексно окреслили чинники антропогенного впливу на басейн річки Случ.
  • Про результати досліджень якості води у створі водозабору водоочисної станції м. Звягель розповів Дмитро Чарний,  головний науковий співробітник лабораторії водопостачання і водовідведення, доктор технічних наук Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України.
  • Розглянули біотичний підхід до оцінки та покращення якості джерел водопостачання міста Житомир, з яким ознайомила Оксана Дунаєвська, професор кафедри екології Поліського національного університету.
  • Про особливості вселення водних біоресурсів у рибогосподарські водні об’єкти, як один із засобів збереження та відтворення біорізноманіття водних екосистем розповіла Владлена Черненко, головний спеціаліст відділу іхтіології, регулювання рибальства, та меліорації Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області.
З цікавим проєктом з сучасних технологій вирощування тилапії (Tilapia) в установках замкнутого водопостачання ознайомила Наталія Мосієнко, асистент кафедри біоресурсів, аквакультури та природничих наук Поліського національного університету.
Всі матеріали конференції будуть видані у спеціальному  збірнику науково-практичних статей.
Наразі річка Случ має багато проблем, які потрібно вирішувати вже сьогодні. Лише консолідовані зусилля влади усіх рівнів, науковців та громадськості допоможуть її вирішити. Важливим є не стільки подолання наслідків, як виправлення причин та врахування великої кількості природних, кліматичних та антропологічних чинників.
Підбиваючи підсумки конференції, міський голова Микола Боровець зазначив,  що робота над покращенням стану річки буде продовжуватись. Наразі для покращення якості виробництва питної води КП «Звягельводоканал» у 2023 році розроблено проект «Реконструкція водозабірних споруд на р. Случ в місті Звягель Житомирської області». Для поглиблення русла водойми, чистки зарослей та зачистки берегів від надмірної рослинності закупівлю БФУ «Амфібія» з додатковим навісним обладнанням.
За результатами конференції буде напрацьований комплексний план вирішення проблем річки Случ.
Чат-бот Гаряча лінія