Звіт директора міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Антоніни Лапинської про діяльність установи у 2018 році
Новоград-Волинський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є спеціальним закладом, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Центр відповідно до покладених на нього завдань:
1) здійснює заходи щодо:
– виявлення та обліку сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги;
– контролю у межах повноважень за цільовим використанням державної допомоги при народженні дитини;
– соціальної та психологічної адаптації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, з метою підготовки до самостійного життя;
– соціального супроводження прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, а також соціального супроводу дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, за поданням служби у справах дітей;
– Одним з завдань є інформування населення про соціальні послуги, які надаються відповідно до законодавства;
2) Спеціалісти центру проводять оцінку потреб сімей, дітей та молоді, у тому числі сімей учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, визначає види соціальних послуг та методи соціальної роботи, забезпечує психологічну підтримку тим, хто потребує;
3) центр забезпечує соціальний патронаж молодих осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на певний строк, а також умовно-засуджених.
Фінансування міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на 2018 рік становить 1 мільйон 215 тисяч, що у порівнянні з 2017 роком більше на 214 тисяч 960 гривень. Варто зауважити, що на програму «Соціальний захист вразливих категорій населення на 2017-2021роки» у звітному періоді було виділено 158 тисяч гривень і це дало змогу забезпечити інформаційно-просвітницьку роботу Центру. На оплату праці було виділено 1 мільйон 105 тисяч, що у порівнянні з 2017 роком більше на 174 тисячі гривень.
Протягом року функціонувало ряд спеціалізованих формувань, які забезпечували такі напрямки роботи:
служби соціальної підтримки сімей,
За період 2018 року на обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах перебувала 151 сім’я, в яких виховується 285 дітей.
Під соціальним супроводом перебувало 55 сімей, в яких виховується 112 дітей та 4 особи, яким в ході здійснення соціального супроводу надано 4567 соціальних послуг.
Також в рамках служби соціальної підтримки сімей здійснювалася робота з сім’ями,члени яких перебувають у конфлікті з Законом
Протягом звітного періоду надійшло 9 повідомлень з виправних колоній про повернення громадян додому з місць позбавлення волі, З Новоград-Волинського МРВ філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області надійшло 40 повідомлень про постановку дитини чи особи молодіжного віку на облік центру пробації. З них спеціалістами центру соціальних служб було здійснено 31 оцінку потреб особи/сім’ї. 12 осіб, які перебувають у конфлікті з законом перебувало на обліку, 9 сімей, члени яких перебувають у конфлікті із законом, перебували під соціальним супроводом.
З метою запобігання повторної злочинності серед дітей та молоді, Центр спільно з Новоград-Волинським міськрайонним відділом філії ДУ «Центр пробації» проводив щомісячні групові зустрічі для дітей та молоді, для мотивування даної категорії осіб до законослухняної поведінки.
При пологовому відділенні комунального некомерційного підприємства «міськрай ТМО» діє консультативний пункт, де протягом року було надано 270 соціальних послуг 135 жінкам. Дане спеціалізоване формування сприяє у забезпеченні соціальної підтримки жінок та профілактики раннього соціального сирітства.
В Центрі діє спеціалізована служба психологічної допомоги
«Телефон Довіри»,
Впродовж 2018 року на ТД було отримано 268 дзвінків. Де було було надано 86 психологічної допомоги та 182 інформаційні послуги. Також на Телефоні Довіри впродовж 2018 року проводилися «Гарячі спеціалізовані лінії» по питаннях соціального характеру. Всього було проведено за 2018 рік 53 гарячих лінії, куди залучалися соціальні партнери центру.
Одним з важливих напрямків роботи є робота з прийомними сім’ями
Під соціальним супроводженням за період 2018 року перебувало 8 прийомних сімей, де виховувалось 11 прийомних дітей, з яких 2 сім’ї було розформовано у зв’язку з закінченням дитини навчального закладу та одна прийомна сім’я перейшла в статус дитячого будинку сімейного типу, де виховуються 9 діток.
На базі МЦСССДМ функціонує клуб взаємопідтримки прийомних сімей – клуб «Родоцвіт». Впродовж 2018 року було проведено 4 зустрічі в рамках клубу, де були охоплені різноманітні теми, які турбують прийомних батьків. 27.09.2018, до Дня усиновлення, Центром було організовано екскурсію в Хорошів, де батьки та діти мали змогу відвідати музей коштовного та дорогоцінного каміння. Відповідно до програми «Соціальний захист вразливих категорій населення на 2017-2021 роки» прийомні дітки отримали солодкі подарунки під час новорічної вистави, яка була організована під патронатом міського голови.
Нашим центром проводилася соціальна робота з 86 особами- учасниками АТО (в сім’ях яких виховується 103 дитини).
Даній категорії було надано 293 соціальні послуги. 30 демобілізованих учасників АТО направлено до закладів охорони здоров’я, департаменту праці та соціального захисту міської ради. Центром продовжується співпраця зі Спілкою учасників, ветеранів, інвалідів АТО та громадською організацією «Всеукраїнський союз ветеранів АТО». Зокрема, на базі міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, була організована зустріч з дітьми загиблих учасників АТО, під час якої діти створювали подарунки власними руками для мами, з нагоди свята 8 березня.
Для родин демобілізованих учасників АТО, до Дня родини було організовано конкурс малюнків на тему «Літо та моя родина», за участь в якому усі маленькі учасники отримали подарунки.
Для батьків загиблих учасників АТО з нагоди Міжнародного дня сім’ї, та Дня матері було організовано екскурсію в музеї міста Луцька, а саме: в музей Волинської ікони, краєзнавчий музей, Луцький замок, художній музей. Центром з нагоди Дня Захисника України було ініційовано телепроект «Світлі спогади про Ангелів-Героїв, захисників рідної землі» за підтримки ТРК «Калина».
Одним з напрямків роботи є профілактично-роз’яснювальні бесіди для молодих безробітних осіб. Для молодих безробітних людей, які зареєстровані в центрі зайнятості впродовж 2018 року було проведено 44 бесіди, під час яких були розглянуті теми «Запобігання торгівлі людьми. Гендерна рівність», «Молодь на ринку праці», «Легальна зайнятість», під час яких було охоплено 352 чоловіки.
Варто зазначити, що одним із завдань Центру у 2018 році було виготовлення та розповсюдження інформаційних буклетів з метою запобігання насильства в сім’ї, гендерного насильства, торгівлі людьми; попередження бездоглядності, нещасних випадків з дітьми та з метою поширення інформації про послуги Центру.
Впродовж 2018 року, міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організовувалися вуличні акції з нагоди Всесвітнього дня здоров’я, Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням, Дня порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми, Міжнародної акції «16 днів проти гендерного насильства», Всесвітнього дня боротьби із зловживання наркотиками та їх незаконним обігом та ін.
Новоград-Волинський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в 2018 році, тісно співпрацював і продовжує співпрацю з департаментом праці та соціального захисту населення міської ради, службою у справах дітей управлінням сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту, інформаційним відділом міської ради, міським центром зайнятості, міськрайонним відділом «Центр пробації», місцевим центром з надання безоплатної вторинної допомоги, Новоград-Волинським відділом поліції, бібліотекою філією №5, БФ «Нехай твоє серце б’ється», ГО «АСЕТ», ГО «Перспектива» та Житомирським обласним центром соціальних служб.
Перспективними завданнями на 2019 рік є :
– Проведення навчання для сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, яке буде спрямоване на розвиток батьківства та підвищення виховного потенціалу;
– впровадження нових соціальних послуг, а саме патронат над дитиною та наставництво;
– участь у всеукраїнських семінарах та тренінгах з метою вдосконалення роботи Центру та підвищення кваліфікації працівників;
– подальша співпраця з громадськими організаціями та благодійними фондами.
Дякую за увагу!