Звіт директора міської централізованої бібліотечної системи Онищук Л.В. про роботу у 2018 році
У звітному році робота міської централізованої бібліотечної системи була спрямована на оперативне задоволення інформаційних запитів і потреб користувачів, популяризацію діяльності органів міської влади та місцевого самоврядування, активізацію співпраці з різними колами громадськості. Якщо говорити цифрами, то за рік надано різних послуг 10600 користувачам, відвідування складає понад 68 тис., у тому числі: екскурсії, масові заходи, віртуальне відвідування сайту центральної міської бібліотеки, користування комп’ютерами та звернення з різних питань. Видано понад 220 тис. примірників документів.
На 1 січня 2019 року універсальний фонд бібліотек становить понад 184 тисячі примірників документів. До послуг користувачів – 73 назви періодичних видань. За рік надійшло 2390 примірників документів, з них 1442 книги надійшло за рахунок загальнодержавної програми та акції «Подаруй бібліотеці книгу», кошти з міського бюджету на придбання літератури у 2018 році не виділялись.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року працівники бібліотек продовжували працювати над перестановкою фондів та каталогів згідно міжнародної класифікації. Дані роботи будуть тривати впродовж 2019 року. Також систематично ведеться архівна робота по формуванню довідково-пошукового апарату бібліотек.
Сьогодні комп’ютерний парк бібліотек нараховує 25 комп’ютерів, з них до послуг відвідувачів 20 комп’ютерів з доступом до мережі Інтернет. У бібліотеках є безкоштовна зона Wi-Fi і тому відвідувачі мають доступ до інформації через гаджети. Крім того надаються додаткові послуги: сканування, ксерокопіювання та комп’ютерний друк. На базі бібліотек проводяться безкоштовні тренінги по оволодінню комп’ютерною грамотністю.
Важливий напрям роботи бібліотек – це поширення правових знань серед мешканців громади. В центральній міській бібліотеці за окремим графіком працює «Безкоштовна юридична приймальня», де можна отримати професійну консультацію фахового юриста. Впродовж року на стендах «Влада. Бібліотека. Громада.» постійно оновлювалась інформація з основних питань життєдіяльності нашого міста.
Основним напрямком роботи бібліотек є соціокультурна діяльність. Впродовж року особлива увага приділялась активізації читання дітей і підлітків. У тісній співпраці з вихователями, вчителями та викладачами навчальних закладів проводились спільні заходи, бібліотечно-бібліографічні заняття. Традиційно діти – читачі взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Книгоманія – 2018», де у обласному етапі конкурсу наш читач посів друге місце, та у міському конкурсі «Найкращий читач літа». Проводились загальносистемні заходи до Міжнародного дня захисту дітей та День читання з нагоди Всесвітнього дня дитини. Впродовж літа бібліотеки працювали за програмою «Літні канікули з книгою», організовували для дітей та підлітків цікаве дозвілля не тільки у стінах бібліотек, а і за їх межами. У вересні в центральній дитячій бібліотеці ім. Олени Пчілки відбулись урочистості з нагоди 65-річного ювілею бібліотеки та Всеукраїнського дня бібліотек.
Для громади міста у міському Палаці культури ім. Лесі Українки проведено вечір – вшанування «Пам’ять цвіте в серцях» та загальноміській конкурс поетів – початківців, присвячені 80 – річчю від дня народження поета – земляка Юрія Ковальського, ім’я якого носить центральна міська бібліотека. У рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» організували і провели ХІІІ Всеукраїнський конкурс виконавців художнього слова ім. Лесі Українки.
Впродовж року бібліотеки проводили зустрічі з посадовцями, фахівцями різних галузей, ветеранами, духовенством, письменниками, громадськими організаціями, брали активну участь у різноманітних акціях, загальноміських заходах. Всього у звітному році працівниками бібліотек підготовлено і проведено понад 400 заходів різних форматів.
З метою розширення кола користувачів бібліотеки обслуговували 14 нестаціонарних пунктів видачі літератури в установах та дошкільних навчальних закладах, проводили заходи різної тематики.
10 об’єднань та клубів за інтересами, що працюють при бібліотеках, прагнуть надати людям можливість культурного спілкування та творчого розвитку, особливо це актуально для незахищених верств населення та старшого покоління. При потребі люди з обмеженими можливостями та поважного віку обслуговуються на дому.
Робота бібліотек постійно висвітлюється у місцевих засобах масової інформації, ведеться фотоархів заходів. Про свою роботу наприкінці року кожна з бібліотек звітує перед громадою міста, шляхом проведення публічних звітів.
Сучасні інформаційні технології допомагають проводити масові заходи з використанням нових форм візуалізації, які створюють самі бібліотекарі – це мультимедійні відео-презентації, буктрейлери, слайд-перегляди. Працівники бібліотек брали участь у створенні відеофільмів для супроводу загальноміських заходів та демонстрації по місцевому телебаченню.
За останні 2 роки відбулась якісна зміна персоналу бібліотек, середній вік складає 46 – 47 років. Сьогодні назріла необхідність у високоерудованих фахівцях, які добре розуміються на новітніх технологіях. Для удосконалення професійних знань бібліотечних фахівців проведено 7 занять з актуальних тем у «Лабораторії професійної творчості», що працює при центральній міській бібліотеці, як методичному центрі міських бібліотек.
За звітний період освоєно коштів з загального фонду міського бюджету 2 млн. 510 тис. грн., у тому числі на поточні видатки – 320 тис. грн. На капітальні видатки та капітальні ремонти кошти не виділялись. Додатково були виділені кошти депутатами міської ради Махновецьким О.П. та Остапчуком О.Л. у сумі 8 тис., які були спрямовані на придбання по 10 стільців у бібліотеку-філію № 1 та № 2, виділено 4 тис. грн. з «Фонду розвитку культури» на придбання меблів у бібліотеку-філію №1.
Від надання бібліотеками додаткових послуг на спеціальний рахунок надійшло 23,4 тис. грн. за які були придбані канцелярські, господарські товари та ін.
Впродовж звітного періоду вирішувались ряд господарських питань по утриманню приміщень, проводилось технічне обслуговування комп’ютерної техніки. Бібліотеки були повністю забезпечені господарськими та канцелярськими товарами, бланками необхідними для роботи (формуляри, картки, щоденники).
У звітному періоді приділялась увага охороні праці та пожежній безпеці: заправлені 14 вогнегасників, здійснено перевірку вентиляційних каналів та профілактичне обстеження газових мереж (БФ2), зроблено лабораторно – вимірювальні роботи всіх приміщень МЦБС, зроблено вогнезахисне обробляння дерев’яних конструкцій горищного приміщення (БФ2).
Якщо говорити про проблеми, то головна – це стан приміщень центральної дитячої бібліотеки ім. Олени Пчілки (вул. Соборності, 2) та бібліотеки – філії № 2 для дітей (вул. Драгоманова, 74), які потребують капітального ремонту. Ми маємо проектно-кошторисні документації на ці об’єкти і сподіваємось на вирішення даного питання.
Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 11.07.2018 № 730 бібліотека – філія № 1 з приміщення по вул. Дружби, 127, переміщена у нове просторе приміщення ЗОШ № 8, що значно покращило умови для відвідувачів та працівників.
Закінчуючи свій звіт, від себе особисто, від працівників та читацької аудиторії висловлюю щиру вдячність міському голові, депутатам міської ради, заступникам міського голови, зокрема Оксані Василівні Гвозденко за увагу до бібліотек, за поступове вирішення проблем, що накопичувались десятиріччями. За останні роки значно зміцнилась матеріально-технічна база, оновлюються книжкові фонди, завдяки чому бібліотеки міста Новограда – Волинського мають можливість розвиватися. Щира вдячність начальнику відділу культури і туризму Ларисі Вікторівні Заєць, директорам галузі, соціальним партнерам, моїм колегам за підтримку та плідну співпрацю.
Сучасні реалії вимагають від бібліотечних працівників швидко реагувати на потреби часу, враховувати інтереси користувачів, бути активними. Тому і надалі ми будемо збільшувати творчий потенціал, впроваджувати нові нетрадиційні форми роботи. Робити все можливе щодо вдосконалення діяльності бібліотек для громади міста.