Звіт директора музею родини Косачів Гамми Л.П. про роботу у 2018 році

12 Березня 2019, 21:33

Вся робота музею родини Косачів спрямована на популяризацію родини Косачів-Драгоманових як носіїв національної ідеї.  

За звітний період:

Організовано та проведено 69 екскурсій та екскурсійних програм.

Музей відвідало понад 5 тис. осіб, в тому числі  діти і студентська молодь.

Надано платних послуг на суму 4774 грн.

В музеї відбулося 16 заходів, з них організовані музеєм – 3.

Розроблено 8 тематичних екскурсійних програм:

1. «Родина Косачів. Звягельський період»; 

2. «Олена Пчілка – мати і громадська діячка»;

3. «Михайло Косач – брат Лесі Українки. Коротке яскраве життя»; 

4. «Ольга Косач-Кривинюк – сестра і хронограф Лесі Українки»;

5. «Михайло, Леся, Ольга -_звягельське дитинство»; 

6. «Леся Українка і музика»; 

7. «Михайло Драгоманов  – улюблений дядько як взірець українського патріотизму»;

8. Літературно-музична екскурсійна програма «На крилах пісень».      

Введено нові види платних послуг: екскурсії для дошкільних навчальних закладів, змішаних екскурсійних груп та сімейні екскурсії.

Розпочато реекспозицію музею згідно тематико-експозиційного плану, розробленого кандидатом філологічних наук Мірошниченко Ларисою Петрівною. До музейних фондів з метою використання в експозиції музею Л.П. Мірошниченко передано ксерокопії  архіву Михайла Косача, старшого брата Лесі Українки – письменника, перекладача, етнографа, вченого, який народився у Новограді-Волинському.

В рамках програми Міжнародного свята літератури та мистецтв «Лесині джерела» проведено презентацію книги Лариси Мірошниченко «Михайло Косач» , виданої за кошти місцевого бюджету.

Розроблено Програму ювілейних заходів на 2019 рік, присвячених: 170-ій річниці від дня народження Олени Пчілки; 150-річчю від дня народження Михайла Косача і 20-річчю відкриття музею родини Косачів.

Налагоджено стосунки з Житомирським  обласним краєзнавчим музеєм,  літературно-меморіальним музеєм Лесі Українки с. Колодяжне Волинської області, історико-краєзнавчим музеєм та з Регіональним ландшафтним парком «Гадяцький» м. Гадяч Полтавської обл., Київським літературно-меморіальним музеєм Лесі Українки. Продовжено співпрацю з Новоград-Волинським літературно-меморіальним музеєм.       

Продовжено: роботу міського об′єднання творчої інтелігенції ім. Юрія Ковальського, (творчий вечір місцевого  художника Лиманця В.С.,  вечір пам′яті майстра спорту, чемпіона світу з гирьового спорту   Дідовця О.М. ; з  народним камерним ансамблем «Класік» міської Школи мистецтв  (концерт в програмі Міжнародного свята літератури та мистецтв «Лесині джерела» та концерт з нагоди 20-річчя колективу); з міськрайонним об’єднанням краєзнавців і   польським культурно-освітнім товариством ім. Юліана Люблінського.

Протягом року в приміщенні музею працювали виставки:

–                       виставка книг «Леся Українка;

–                       книжкові видання з фондів музею родини Косачів»; 

–              виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв (роботи учнів Шкіл мистецтв Новограда-Волинського, Баранівки, Пулин;  викладачів Новоград-Волинської Школи мистецтв);

–                       виставка ляльок Наталії Ковнацької;

–                    забезпечено роботу  тимчасової  виставки «Льонарство Звягельщини кінця ХІХ-початку ХХ століть», яка оформлена на матеріалах Музею льону Палацу дітей та молоді .

В жовтні організовано та  проведено акцію «Звягельський сад Косачів» – продовження висаджування дерев та декоративних кущів на території музею згідно спогадів Олени Пчілки за участі жителів міста, громадських активістів, учнів ліцею № 1 ім. Лесі Українки, студентів Новоград-Волинського промислово-економічного технікуму, активістів Городницького шкільного лісництва.

Розпочато роботу з організації загальноміської акції з  вишивання «Узорів Олени Пчілки» до 170-річчя  Олени Пчілки – матері Лесі Українки, громадської діячки, письменниці, етнографа. В процесі підготовки акції налагоджено творчий зв’язок з місцевим колекціонером Соломіним Е.О., яким було подаровано музею 24 м конопляного полотна кінця 19-го століття з метою вишивання на ньому узорів, зібраних Оленою Пчілкою в Новоград-Волинському повіті.

Директор музею брала участь у роботі  «Музейного форуму»,  що проходив у музеї М.Грушевського (м. Львів)  та в роботі Музейної конференції «Музейна стратегія і нові можливості літературних музеїв», що проходив в Національному музеї літератури (м. Київ).

За рахунок бюджетних коштів  організовано проведення поточного ремонту центральної фасадної частини будівлі музею на суму 37.6 тис. грн.  

Встановлено систему протипожежного захисту з автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу на суму 35 тис. грн.

Проведено заміну лічильників газо- і водопостачання.

За рахунок коштів, виділених на депутатський округ депутату Бойчуку В.М.,  (10 тис. грн.) розпочато облаштування прилеглої території музею металевою огорожею.        

З метою забезпечення діяльності музею залучено 3 тис. спонсорських коштів. 

Підготовлено до друку і розміщено в  місцевих засобах масової інформації 6 статей.  

Відкрито сторінку музею родини Косачів в соціальній мережі «Фейсбук», на якій розміщується інформація про музей і заходи, що проходять в музеї.

Як і в кожної установи, в музеї родини Косачів існують проблеми, над вирішенням яких працювали у звітному році. Одна з основних – неукомплектованість штатів, що суттєво  уповільнює розвиток музею. Проблема існує вже 19 років, з моменту відкриття музею. Маю велику надію на її вирішення в цьому, 2019-му році. Для цього заплановані певні заходи. Зокрема,  в березні поточного року планується встановлення охоронної сигналізації, що дасть можливість , по-перше, в повній мірі забезпечити охорону комунального об’єкту, по-друге, за рахунок вивільнення двох ставок охоронців – ввести дві повноцінні ставки: наукового працівника і робітника комплексного обслуговування території.

Однією з проблем є фінансування музею не в тому обсязі, яке потрібне для сучасного розвитку музею. Насамперед, це придбання експонатів, експозиційних і демонстраційних меблів,  проведення реставрації окремих музейних предметів, організації ремонтних робіт як зовнішніх, так і внутрішніх.

Тому активно працюємо з депутатом по нашому округу Бойчуком В.М., шукаємо підтримку у меценатів і залучаємо спонсорські кошти.

Плануємо продовжити:  облаштування огорожі, проведення ремонтних робіт, благоустрій прилеглої території, пошук експонатів відповідного тематико-експозиційного плану.  

А ще є амбітні плани по розширенню платних послуг, і вже у 2019 році збільшено план їх виконання.

 

 

 

Чат-бот Гаряча лінія