Звіт начальника відділу культури і туризму міської ради Заєць Л.В. про роботу у 2018 році
В галузі культури Новограда-Волинської об′єднаної територіальної громади функціонує 7 установ: міський Палац культури ім. Лесі Українки, Школа мистецтв, музей родини Косачів, краєзнавчий музей, централізована бібліотечна система ( 7 бібліотек), клуб с. Майстрів та клуб с. Маковиці.
Всі установи культури працювали над задоволенням культурних потреб нашої громади.
Фінансування галузі збільшується щороку завдяки підтримки міського голови Весельського В.Л. і депутатського корпусу.
На 2018 рік затверджено коштів загального фонду – 18 756,8 тис. грн. – це на 14,6% більше в порівнянні з 2017 роком.
З нихна заробітну плату – 15 757,6 тис. грн.;
на комунальні послуги – 1 429,9 тис. грн.;
на поточні видатки – 1 569,3тис. грн. (в т.ч. загальноміські заходи 736,0 тис. грн.)
На зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у 2018 р. використано 525,5 тис. грн: це музичні інструменти – 8,6 тис. грн; комп’ютерна техніка та обладнання 19,4 тис. грн; меблі в кабінети та учбові класи – 114,9 тис. грн; сценічний одяг та взуття – 188,9 тис. грн та інше.
На капітальний ремонт приміщень у 2018 році використано – 35,5 тис.грн., а саме:
– Реконструкція системи газопостачання приміщення музею родини Косачів в сумі 18,6 тис.грн;
– Реконструкція системи газопостачання приміщення бібліотеки по вулиці Драгоманова, 74 в сумі 16,9тис.грн.
Надходження спеціального фонду за 2018 р. склали 1 016,5 тис. грн., це на 51,6 % більше в порівнянні з 2017 роком: це батьківська плата школи мистецтв (760,3 тис. грн. – на 15,6% більше в порівнянні з 2017 роком); оренда приміщень, концерти, прокат костюмів МПК (228,0 тис. грн.- на 26,5% більше в порівнянні з 2017 роком); проведення екскурсій в музеях (4,8 тис. грн. – на 17% більше в порівнянні з 2017 роком); бібліотечні послуги (20,2 тис. грн. – на 15,8% більше в порівнянні з 2017 роком).
Завдяки нормальному фінансуванню вдалося втілити багато задумів і цікавих проектів, провести на належному рівні загальноміські заходи.
У міському Палаці культури проведено 178 заходів різноманітних форм для різних категорій населення. Для старшої категорії населення проводяться вечори відпочинку за участю муніципального духового оркестру. Створено всі умови для розвитку творчих можливостей мешканців міста.
На високому рівні пройшли заходи в рамках міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела», які відвідали гості з ближнього і далекого зарубіжжя та мешканці міста. Протягом трьох днів звучало палке слово нашої талановитої землячки Лесі Українки.
В минулому році вийшла Постанова Верховної Ради України «Про відзначення 150 річниці з дня народження Лесі Українки». Працівники культури розробили пропозиції до проведення заходів з нагоди ювілею на державному рівні та направили їх до Міністерства культури України. Серед заходів є надважливе питання для нас: реконструкція літературно-меморіального музею Лесі Українки, внаслідок якої збільшиться площа музею. В цьому питанні маємо надійну підтримку управління культури та туризму обласної державної адміністрації в особі Тетяни Миколаївни.
Громада міста активно підтримує бійців 30 бригади, які захищають Україну на сході. Учасники муніципального духового оркестру та вокальний сімейний дует Антипчуків увійшли до складу концертної бригади, що виступала перед військовослужбовцями 30-ї окремої механізованої бригади в зоні АТО.
У школі мистецтв працюють два відділення: музичне та образотворче.
У 2017-2018 навчальному році в Школі мистецтв працювали 67 основних педагогічних працівника та 2 сумісника, з них: з повною вищою освітою – 48 осіб, з базовою вищою освітою – 19 осіб.
Влада турбується про дітей, які навчаються в школі мистецтв та створює умови для їх розвитку. У 2018 році на 100% від оплати за навчання в Школі мистецтв були звільнені 206 учнів, на 50% – 114 учнів.
У 2018 році учні школи мистецтв брали активну участь у мистецьких конкурсах Міжнародного, Всеукраїнського та обласного рівнів, де вибороли 10 Гран-Прі та 51 призове місце.
Поповнилась матеріальна база школи мистецтв: придбано меблі у навчальні класи на суму 62200.00 грн.,сценічне взуття для ансамблю народної пісні «Цвіте терен» на суму 15000.00 грн.
У 2018 році бібліотеками міської централізованої бібліотечної системи обслуговано 10602 користувача, відвідування склало 68284. Фонди бібліотек поповнились на 2390 примірників документів за рахунок загальнодержавної програми та акції «Подаруй бібліотеці книгу». Сьогодні бібліотеки залишаються єдиними осередками культури у віддалених мікрорайонах міста, тому бібліотечна система додатково обслуговує 13 нестаціонарних пунктів видачі літератури у різних закладах.
Прийнято рішення виконавчого комітету міської ради, яким виділено приміщення для бібліотеки-філії № 1 в школі № 8, чим значно покращаться умови для відвідувачів та працівників бібліотеки.
Директор музею родини Косачів наполегливо працювала над побудовою експозиції музею відповідно до тематико-експозиційного плану. В рамках програми Міжнародного свята літератури та мистецтв «Лесині джерела» в музеї Косачів проведено презентацію книги Лариси Мірошниченко «Михайло Косач».
Розпочато роботу з організації загальноміської акції з вишивання рушника «Узори Олени Пчілки» до 170-річчя Олени Пчілки – матері Лесі Українки, громадської діячки, письменниці, етнографа.
Новоград-Волинський краєзнавчий музей функціонує дванадцять років та є однією з візитних карток міста. Експозиція та фонди музею постійно поповнюються новими експонатами.
Рішенням виконавчого комітету міської ради 11 жовтня під краєзнавчий музей було передано приміщення по вулиці Соборності, 24. Це історична подія в нашому місті. Громада чекала цього понад 70 років.
Поставлено на баланс артилерійський гарматний напівкапонір № 306, незабаром почнеться робота по створенню в ньому філіалу краєзнавчого музею.
Протягом року продовжила свою роботу комісія з обліку пам’яток, метою роботи якої було розгляд результатів інвентаризації пам’яток історії, уточнення їх розмірів, назв, адрес, кількості похованих.
Тривала робота з паспортизації пам’яток історії.
За звітний період у місті встановлено 2 меморіальні дошки за спонсорські кошти.
З приходом нового спеціаліста з туризму активізувалась робота по створенню привабливого туристичного іміджу нашого міста. Відкрито рубрику на офіційному сайті міста «Новоград-Волинський туристичний», де гості та мешканці міста можуть дізнатися про туристичний потенціал нашого краю
Розроблено концепцію розвитку туризму в місті. Видано туристичний буклет.
Крім того, видано книгу «Звягельський календар» (історичні факти з життя міста) та ведеться підготовча робота до видання 3-го тому книги історії нашого міста.
Аматорські колективи нашого міста представляють його на міжнародній арені. Так у літку організовано участь зразкового ансамблю бального танцю «Грація» у святкуванні Дня незалежності Білорусі та Дня міста-побратима Рогачов.
В результаті приєднання Майстрівської сільської ради галузь збільшилась на 2 клуби та 1 бібліотеку, і відповідно на 5 працівників. Майно дісталось нам не в кращому стані. Приміщення потребують капітального ремонту.
Фінансування галузі.
Як і раніше залишаються проблеми в галузі. Все більше ми відчуваємо необхідність побудови нового, гарного і комфортабельного приміщення для школи мистецтв.
Кадровий голод відчувається потроху в установах культури. Низький рівень заробітної плати не притягує до нас молодих спеціалістів. Відсутність відомчого житла не сприяє появі потужних фахівців.
Але це не означає, що є якісь проблеми, які не можуть вирішити працівники культури. При достатній фінансовій підтримці ми можемо зробити багато для розвитку української культури.
Шановні наші працівники культури, доземний уклін вам за вашу відданість українському мистецтву, професіоналізм та постійне бажання дарувати людям радість. Бажаю вам нових творчих здобутків, гармонії в душі і на серці, спокою і достатку у ваших домівках, захисту від держави і впевненості у завтрашньому дні.