Звіт про фінансово-господарську діяльність КП НВМР «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства»

22 Липня 2022, 13:02

Працюю на підприємстві з вересня 2021р. За цей час було проведено аудит фінансово-господарської діяльності, проаналізовано загальний технічний стан підприємства, здійснюється енергоаудит. Провівши спільні наради з управлінням ЖКГЕ міської ради, з міським головою Миколою Боровцем було напрацьовано та виділено декілька основних напрямків, на яких необхідно сконцентрувати основну роботу та навести лад.

1. Перший напрямок – це упорядкування обліку води.

Облік піднятої та поданої води по наших водо-насосних станціях належним чином не ведеться.

Для нас вкрай важливо розуміти скільки ж насправді ми піднімаємо та подаємо води в мережу, а також вийти на реальну собівартість виробленого товару. Так, це не вирішить всіх проблем з достовірністю обліку, але принаймні стане базовим початком для оцінки реальної кількості виробленої води, технологічних витрат та втрат води, та дозволить скласти реальний баланс води.

Дякую міському голові та депутатам за розуміння необхідності вирішення цього питання. Наразі за виділені кошти вже закуплено прилади обліку води для всіх ВНС.

Для зведення балансу води нам також необхідно було впорядкувати роботу з обліком води споживачів, необхідно підготуватись до впровадження положень ЗУ «Про комерційний облік». У зв’язку з цим проведено роботу по налагодженню повірки лічильників споживачів. Так, за перше півріччя 2022 р. повірено 3900 лічильників.  Для порівняння: за 2020 – 2021 р. була зроблена повірка близько 700 лічильників обліку води. Проводиться робота з абонентами, в яких відсутні засоби обліку.

Також відпрацьовано чіткий алгоритм дій при виявленні порушень по централізованому водопостачанню із складанням відповідних актів та застосування заходів фінансового впливу до порушників. Активно проводиться робота з пошуку несанкціонованого та позаоблікового водокористування.

2. Другий напрямок роботи – це налагодження роботи по централізованому водовідведенню.

Місто фактично не мало з 2017 р. місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення. Наразі проведена велика робота з розробки місцевих Правил приймання стічних вод. Вони пройшли процедуру розгляду в регуляторній службі, громадські обговорення, та затверджені рішенням виконавчого комітету. Правила вступають в дію з 01.08.2022 р., і з цього моменту ми розпочинаємо працювати відповідно до них. Через певний період часу ми звичайно проаналізуємо і побачимо, що в нас покращилось в цьому напрямку роботи, а що, можливо, нам необхідно ще покращити чи вдосконалити.

3. Третій напрямок роботи – оцінка реального технічного стану підприємства та його модернізація. Впровадження енергоефективних заходів.

На цьому етапі було детально проаналізовано висновки аудиту, оцінено реальний технічний стан КП. Напрацьовано напрямки розвитку та модернізації підприємства. Виділено найбільш пріоритетні завдання та ті проблемні технічні питання, які вимагають невідкладного вирішення.

Зокрема, одним із найбільш проблемних об’єктів була головна каналізаційна насосна станція, насосне обладнання якої знаходилось в аварійному стані. На ГКНС було проведено роботи по очищенню від багаторічних відкладень та замулень приймального резервуару діаметром 22м та глибиною 3 м. Завдяки фінансовій підтримці підприємства депутатами міської ради та міським головою було закуплено нові насоси та шафа керування насосами. Проведено комплекс робіт з монтажу насосних агрегатів, замінено 2 засувки та зворотній клапан, змонтована шафа керування насосами. Вже проведено перший пуск 2-х (з 3-х) насосів. Проходить налаштування автоматики. Найближчим часом всі вказані роботи будуть завершені. Все це дозволить нам забезпечити належну, стабільну та енергоефективну роботу цього надважливого об’єкта нашої інфраструктури.

Також дуже важливе питання – це стан наших мереж водопостачання та каналізації. Загалом, велика частина мереж вже експлуатується близько 50-ти та більше років. Саме тому проведення ремонтних робіт на наших мережах є дуже важливим. Я схильний до виконання якісного ремонту із застосуванням сучасних матеріалів, а також заміни аварійних ділянок трубопроводів. Тому ми стараємось змінити підходи до виконання таких ремонтних робіт. Таким чином було відремонтовано із заміною труб близько 500 м аварійних ділянок трубопроводів. Дякуючи фінансовій підтримці підприємства закуплено запас сучасних ремонтних матеріалів, запірної арматури, зворотних клапанів, запасу трубної продукції, торцьових ущільнень та ін.

На сьогодні на завершальній стадії роботи по водопроводу на вул. М.Вербицького (основна ділянка прокладена, залишились роботи по підключенню).

Окрім вищезазначеного, надважливим напрямком є впровадження енергоефективних заходів на підприємстві. Так, в травні 2022 р. відновлено роботу частотного перетворювача на двигуні насоса подачі води в місто на основному виробництві. Це дало економію по електроенергії близько 100тис.грн в місяць. Закуплено ще 2 частотні перетворювачі. Укладено угоду та проводяться розрахунки та проектування засобів компенсації реактивної потужності.

Пройшов енергоаудит підприємства зовнішньою організацією, очікуємо його результати.

Працюємо над багатьма іншими проблемними зонами  та питаннями про які я доповім згодом.

4. Фінансовий стан підприємства.

Хочу детальніше зупинитися на цьому питанні, тому пропоную з вересня 2021р., коли я прийшов на роботу помісячно ознайомитисяз фінансовою ситуацією на підприємстві, а саме з надходженням та витратою коштів. Заборгованість станом на 01.09.2021р. склала 6 572, 5 тис. грн. Із них:

 

-Зарплата (з податками) 2643,1 тис.грн
-Податки (ПДВ тв інші) 460,7 тис.грн
-Реагенти 367,2 тис.грн
-Електроенергія 2557,0 тис.грн
-ПММ 52,0 тис.грн
-Матеріали, основні засоби 388,9 тис.грн
-Інші послуги 103,6 тис.грн

У вересні діяв тариф, який вступив в силу з 07.04.2021р. на рівні – централізоване водопостачання – 18,43 грн та централізоване водовідведення – 24,33 грн, на той  час даний тариф вже не покривав собівартість в зв’язку з постійним зростанням цін на електроенергію. Ціна на електроенергію, закладена в тарифі була 3,30 грн, а вартість електроенергії в вересні 21р.  складала 4,28 грн.

З 11.10.2021р. проведено коригування  тарифу на централізоване водопостачання  в розмірі 19,09 грн, а на централізоване водовідведення – 25,62 грн, який діє і на сьогодні. Цей тариф знову ж таки в зв’язку з зростанням ціни на електроенергію вже в жовтні став економічно не обґрунтованим. Ціна на електроенергію в  тарифі закладена на рівні 4,28 грн, а в жовтні по факту склала 4,94 грн.

Незважаючи, що депутатами міської ради у 4 кварталі 2021 р. було виділено 2353,2 тис. грн для погашення заборгованості за електроенергію, станом на 01.01.2022 р. заборгованість за електроенергію складала 2994,2 тис. грн.

Станом на 15 липня 2022 р. підприємство немає заборгованості по податках та  розпочало часткову  виплату  заробітної плати працівникам за червень. Окрім того ми маємо заборгованість по оплаті за  електроенергію, яка становить 5064,3 тис.грн.

Хочу зазначити, що в зв’язку з воєнними діями, споживання наших послуг зменшилося, так як деякі підприємства припинили свою діяльність повністю або частково, та багато громадян покинули свої місця проживання, особливо в березні. Для прикладу, споживання послуг з централізованого водопостачання за березень 2022р. зменшилось відносно лютого 2022р. по населенню на 20,2 %, що становить 16,8 тис. м.куб.;  по інших споживачах та бюджетним установам на 44,5% або на 14,6 тис. м.куб. Загальне зменшення становить 31,4 тис. м. куб або 27%. Аналогічна ситуація і по централізованому водовідведенню. Звичайно це суттєво  вплинуло на  надходження коштів. З  травня ситуація із споживанням водопостачання та водовідведення почала покращуватися по населенню, по іншим групах споживачів – споживання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення залишається нижчим від середнього рівня.

На 2022 рік був розроблений і поданий економічно обґрунтований тариф з ціною на електроенергію 5,65 грн та іншими економічно обґрунтованими складовими, але в зв’язку з воєнним станом тариф встановлений, але не застосований. Через невідповідність діючих тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво, підприємство недоотримує від реалізації щомісячно приблизно 1300 тис. грн. Так, за 6 місяців по червень включно таке недоотримання склало 7 495 тис. грн. І ця сума в подальшому буде тільки збільшуватись.

Реалізовано: Нараховано  за тарифом:

 

водопостачання – 19,09 грн/м3

водовідведення  – 25,62 грн/м3

Обгрунтований тариф:

 

водопостачання – 24,43 грн/м3

водовідведення  – 35,10 грн/м3

Різниця між обгрунтованим тарифом та фактичними нарахуваннями
Водопостачання – 630 м3 12030,9 тис. грн 15395,8 тис. грн

 

3364,9 тис. грн
Водовідведення – 436 м3 11173,2 тис. грн 15303,6 тис. грн 4130,4 тис. грн
 

ВСЬОГО:

 

7495,3 тис. грн

 

5. Закупівлі

Хочу доповісти також про використання коштів, виділених міською радою на закупівлі.

В травні виділено як поповнення в статутний капітал 14110 тис.грн. Також були виділені кошти на закупівлю насосів та шафи керування насосами для ГКНС та для закупівлі генераторної установки.

За виділені міською радою кошти вже закуплено: насоси для стічних вод та шафи керування, генераторна установка, прилади обліку для ВНС, частотні перетворювачі, автогідропідйомник, багатофункціональний міні навантажувач, матеріали для ремонту  мереж в т.ч. засувки фланцеві, хомути ремонтні, флянцеві адаптери, труби для питного  водопостачання та ін. Укладено договори на купівлю електролізної станції, самоскиду,  вакуумної машина, фільтрувального матеріалу та ін.

Ще раз хочу звернути увагу, що єдиним джерелом надходження коштів є надходження коштів від споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення, і на сьогодні від не введення нового економічно обґрунтованого тарифу підприємство недоотримує щомісячно приблизно 1300 тис. грн. І в подальшому поки новий тариф не буде введений підприємство продовжуватиме недоотримувати дані кошти.

 

Олександр Тимофіїв, начальник комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства»

Чат-бот Гаряча лінія