Звіт про реформування освіти міста Новограда-Волинського у 2016-2017 навчальному році

14 Червня 2017, 21:02

Робота управління освіти і науки у 2016-2017 навчальному році проводилася у відповідності до поставлених завдань і визначених напрямків на підставі затвердженого колегією управління освіти і науки робочого плану та розробленою Програмою розвитку освіти м. Новограда-Волинського на 2016-2020 роки.

В галузі освіти міста є ряд суттєвих якісних змін та здобутків, яких вдалося досягти завдяки чіткій принциповій позиції та послідовному виконанню передвиборчої програми  міського голови Весельського В.Л., активній співпраці  освітян з секретарем міської ради Пономаренко О.А., депутатами міської ради, членами виконавчого комітету міської ради, заступниками міського голови, зокрема, безпосереднім куратором галузі – Гвозденко О.В.

З метою приведення штатних розписів  дошкільних навчальних закладів до вимог чинних Типових штатних нормативів рішенням виконавчого комітету міської ради з вересня 2016 року введено в дошкільні заклади 8,5 посад педагогічних працівників, а саме: 4 ставки практичних психологів, 3,5 ставки логопедів та 1 ставка дефектолога. Для забезпечення роботи класів з інклюзивним навчанням за поданням керівників загальноосвітніх навчальних закладів  тим же рішенням  введено 1,5 ставки асистента вчителя. Для більш якісного вивчення іноземної мови, за пропозицією вчителів, виконавчий комітет міської ради прийняв рішення щодо поділу класів на вивчення предмету при кількості учнів не менше 25. Це дало змогу здійснити додатково поділ ще 18-ти класів.  Загалом  по галузі з початку року введено 14,5 посад з фондом оплати праці в сумі 288,2 тис. гривень.

За розділом програми«Обдаровані діти»13 обдарованих учнів протягом навчального року отримувалистипендії міського голови  у розмірі 230 гривень У листопаді 2016 року з метою ефективної підготовки до участі в обласних та  Всеукраїнських олімпіадах  з базових навчальних предметів розпочала роботу школа «Обдарована дитина» для учнів-призерів міського етапу олімпіад. Результати участі наших учнів в обласних предметних олімпіадах (59 перемог напротивагу 47 минулорічним) дозволяють говорити про важливість функціонування школи «Обдарована дитина».

На виконання розпорядження міського голови у лютому-березні 2017 року проведено перевірку організації харчування в навчальних закладах міста  та за її результатами відбувся круглий стіл «Харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах міста. Стан. Проблеми. Шляхи вирішення проблем». Також було проведено два засідання Школи кадрового резерву при управлінні освіти і науки, одне з яких відповідно до листа міського голови відбулось за участю представників Житомирського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств. Відбулися також вже два засідання і Громадської ради, створеної при управлінні освіти і науки у березні 2017 року. А в січні 2017 року пройшли співбесіди з керівниками навчальних закладів щодо перспектив розвитку закладів освіти міста, повторні співбесіди на підсумками І півріччя плануються на червень 2017 року.

Рішенням міської ради від 20.04.2017 року затверджено Порядок призначення на посаду керівників закладів освіти комунальної форми власності за результатами конкурсного відбору. Підготовлено рішення на чергову сесію міської ради про затвердження нової редакції Статутів дошкільних та позашкільних начальних закладів.

Управлінням освіти і науки протягом 2016-2017 н.р. було організовано і проведено ряд важливих контрольно-ревізійних заходів, зокрема:

державну атестаційну експертизу ДНЗ №13,8, ЗОШ №3 та ПДМ;

перевірку організації харчування в навчальних закладах міста (на виконання розпорядження міського голови);

перевірку ведення кадрового діловодства в ДНЗ;

інвентаризацію майна та обладнання в НВК, ЗОШ №3, №5.

Щодо фінансово-економічної діяльності управління освіти і науки, то це:

рішенням міської ради від 23.02.2017  з 1 березня  2017 року посадові оклади педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних навчальних закладів та інформаційно-методичного центру підвищено на два тарифні розряди, що суттєво збільшило їх заробітну плату (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів  України від 14.12.2016 №974 таке підвищення передбачалось лише з вересня 2017 року, а інші терміни –  за рішенням відповідних рад);

рішенням міської ради у 2017 році з міського бюджету виділено кошти на забезпечення безкоштовним харчуванням учнів 1-4 класів ЗНЗ, дітей, батьки яких були учасниками АТО, та дітей, які є внутрішньо переміщеними особами з Донецької, Луганської областей та Криму у сумі    7 млн.197 тис. грн.;

відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», для забезпечення харчуванням дітей в ДНЗ та ЗОШ міста та для безперебійного використання енергоносіїв було здійснено підготовку та проведено 26 процедур тендерних торгів на 2017 рік (з них 20 – відкриті торги на забезпечення продуктами харчування та 6 – переговорні процедури на забезпечення енергоносіями) на загальну суму близько 37 млн. грн.;

за рахунок коштів міського бюджету  на пільгове перевезення учнів 1-11 класів було передбачено 198 тис. грн. на 2017 рік;  

з міського бюджету виділено 200 тис. грн на оздоровлення та відпочинок учнів у пришкільних таборах влітку 2017 року;

проведено моніторинг потреби щодо поліпшення матеріально-технічного забезпечення навчальних закладів на 2017 рік.

Загалом протягом 2016-2017 н.р. матеріально-технічна база навчальних закладів міста суттєво поповнилася. Зокрема, 100 тис. грн  використано на придбання різного виду м’ячів у спортивні зали шкіл міста, на 100 тис. грн придбано посуду у шкільні харчоблоки, який роками закуповувався, в основному, за благодійні кошти. Майже на 325 тис. замінено технологічного обладнання у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, придбано 7 комп’ютерів та два комп’ютери отримано благодійно, що дало змогу забезпечити два комп’ютерні класи у ЗОШ №6 та ЗОШ №7. Для забезпечення учнів 4-х та 7-х класів підручниками  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України проведено співфінансування їх виготовлення, на яке з міського бюджету виділено 250 тис. гривень. Всі підручники вже доставлені у навчальні заклади міста. Довгі роки не поновнювався за кошти міського бюджету м’який інвентар у дошкільних навчальних закладах. У 2016-2017 н.р. кожен дошкільний заклад за поданими заявками отримав матраци, подушки, махрові рушники, дитячі ковдри, тканину для пошиття постільної білизни на загальну суму 386, 9 тис. грн.  Відбулася заміна старих металевих на нові сучасні та безпечні дитячі ліжка у ДНЗ №4 та ДНЗ №8, на що витрачено 78,1 тис. грн. Також, враховуючи нагальну потребу у дитячих стільцях, для молодшої вікової групи закуплено 39 стільців у Центр розвитку дитини на 6,8 тис. грн. Вперше за останні роки у Палац дітей та молоді закуплено дороговартісну професійну музичну апаратуру, плазмовий телевізор, що значно покращує якість надання освітніх послуг. Новий борцівський килим, ігровий майданчик з новим штучним покриттям, ремонт залу греко-римської боротьби – такі здобутки у 2016-2017 навчальному році Дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки стали втіленням мрії багатьох його вихованців впродовж десятка років.

Протягом навчального року у навчальних закладах активно проводилися і ремонтні роботи. У першу чергу –  це, звичайно, реконструкція дахів НВК та колегіуму, які хоч із запізненням строків виконання, але будуть зроблені. Завершилася реконструкція еколого-натуралістичного парку на території ЗОШ №5, капітальний ремонт дахів ЗОШ №2 та ЗОШ №З. У ДНЗ  №1,4,15, ЗОШ №3,6,9,10 замінено віконні блоки та двері. Капітально відремонтовано харчоблоки у ДНЗ№15,16,8 та СШ№4, частково відремонтовано санвузли у ДНЗ №2,14, ЗОШ №7, СШ №4, НВК. Вимощено тротуарною плиткою територію ДНЗ №9, замінено горючі матеріали на шляхах евакуації у ЗОШ №2 та ЗОШ №9. Загалом на  капітальні ремонти, реконструкцію, придбання предметів довгострокового користування з бюджету розвитку у 2016 році на галузь освіти виділено близько    8 млн. грн. У 2017 році з бюджету розвитку виділено 5 млн. 592 тис. грн. на проведення ремонтних робіт в ДНЗ №6, №8, ЦРД, ЗОШ №3, №6 та реконструкцію дахів НВК та колегіуму. За кошти обласного бюджету за сприяння депутата  Житомирської обласної ради Нусбаума А.С. у 2016 році утеплено стелю у 5-ти класах ЗОШ №9, у 2017 році – виділено 100 тис. грн.  на придбання у ДНЗ №5, №16, ЗОШ №3, №5, та ремонт у ЗОШ №9. 

Одним із напрямків Програми розвитку освіти м Новограда-Волинського на 2016-2020 роки є вивчення та запровадження кращого досвіду роботи навчальних закладів  інших регіонів країни. У рамках співпраці з освітянами України в 2016-2017 навчальному році відбулися виїзні семінари директорів навчальних закладів міста Новограда-Волинського в м.Київ, ЗОШ №28 (13.10.2016 р.),  заступників директорів шкіл з виховної роботи до м.Острог (20.09.2016 р.), учителів-філологів міста в с.Ярунь Житомирської обл. (19.12.2016 р.).

Керівники навчальних закладів міста взяли участь у Всеукраїнському форумі «Сучасний стан освіти і науки України. Стратегія розвитку» (09.12.2016р.).

Методисти інформаційно-методичного центру та вчителі НВК і ЗОШ №2 взяли участь у VІ Всеукраїнському фестивалі педагогічних ідей «Мій особистісно зорієнтований урок» у м. Вінниця.

Досвід роботи працівників дошкільних установ м. Чернівці в рамках засідання Координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «Асоціація працівників дошкільної освіти» (19-22.10.2016р.) вивчила та поширила Кондратець І.В., голова місцевого осередку Асоціації у Новограді-Волинському, методист ІМЦ.

Педагоги міста долучилися і до кращого європейського досвіду. Учителі ЗОШ №9 взяли участь у І Європейському форумі Новітніх технологій та Інновацій в освіті в м. Кельце, Польща. Учителі польської мови колегіуму та ЗОШ №8 взяли участь у проекті «Польська мова. Застосування сучасних технологій у навчанні польської мови – практичні заняття для вчителів польської мови в Житомирській області» у м. Варшава, Польща.

В рамках спільного проекту МОН України та Гете-Інституту підвищила свій фаховий рівень учитель німецької мови СШ №4, яка відвідала серію семінарських занять на базі КЗ «ЖОІППО» ЖОР та поділилася досвідом з педагогами міста.

Усі матеріали участі педагогів міста в методичних заходах обласного та всеукраїнського рівнів  розміщено на сайті управління освіти і науки та інформаційно-методичного центру.

У 2016-2017 навчальному році  під час роботи секційних засідань педагогічної виставки «Сучасна освіта м.Новограда-Волинського-2017» опрацьовано 131 методичний посібник, 83 з яких відібрано журі, заслухано, погоджено Радою інформаційно-методичного центру та направлено для участі на обласну виставку «Сучасна освіта Житомирщини-2017».

Здійснюється методичний супровід дослідно-експериментальної роботи за темою «Реалізація інноваційного потенціалу вчителів у загальноосвітньому навчальному закладі» на базі Новоград-Волинського колегіуму. В рамках дослідно-експериментальної роботи директор колегіуму Седлецька К.Д. брала участь у VІІІ Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій у м. Черкаси, засіданні комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи Науково-методичної ради з питань освіти МОН України у м. Києві. На базі колегіуму реалізовано підготовчий, концептуально-діагностичний  та розпочато формувальний етап дослідно-експериментальної роботи.

Управлінням освіти і науки ініційовано участь закладів освіти міста в  інноваційній освітній діяльності із впровадження медико-педагогічного проекту “Гармонія інтелекту та здоров’я”.

Успішно впроваджується науково-педагогічний проект «Інтелект України» на базі початкової ланки ЗОШ №2. На базі ЗОШ №5 реалізується проект «Росток». Вчителі, задіяні в експериментальній роботі, успішно пройшли курсову перепідготовку, за рахунок коштів бюджету розвитку закуплено відповідні посібники та підручники.

Успішно впроваджуються в навчально-виховний процес  програми розвивального навчання (ЗОШ №7, колегіум). У місті працює 11 класів,  в яких за цією системою навчаються понад 300 учнів. Плідно працює творча група вчителів та  методично-дискусійний клуб «Акме», члени якого пропагують систему розвивального навчання в місті, області, Україні шляхом проведення творчих звітів, майстер-класів, участі в обласних та регіональних конференціях, друку в періодичній пресі.

Важливим моментом для успішної реалізації впровадження інклюзивної освіти в місті є забезпечення штатних одиниць асистентів учителя в інклюзивних класах.

Приділяється увага питанням викладання профільних предметів, курсів за вибором, факультативів, гуртків. Створено банк даних щодо факультативів, спецкурсів та предметів, які поглиблено вивчаються  у 5-11 класах навчальних закладах міста із зазначенням програм та задіяних педагогів.

Стимулювання творчо працюючих педагогів відбувається відповідно до Положення про стимулювання педагогічних працівників за результатами участі  у конкурсах фахової майстерності, інноваційних проектах, затвердженого рішенням міської ради від 21.07.2016 №115 у рамках Програми розвитку освіти м. Новограда-Волинського на 2016-2020 роки. Проведено міські етапи конкурсів «Учитель року-2017» та «Шкільна бібліотека – 2017». Нагородження учасників цих конкурсів було проведено під час урочистого міського заходу у лютому 2017 року, на що було спрямовано 3 тис. 800 грн.

Одним із пріоритетних напрямків роботи УОН є співпраця з науковцями. Для дошкільних працівників проведено семінари-брифінги, круглі столи, вебінари та «Звягельські діалоги» за участю кандидата психологічних наук, наукового консультанта Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України С.О.Ладивір.

У рамках реалізації проекту «Підвищення рівня психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу» інформаційно-методичний центр управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради з серпня 2016 року організовує проведення науково-практичного постійно діючого семінару з проблеми корекції емоційних розладів  засобами арттехнік під керівництвом  кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології  КЗ «ЖОІППО» ЖОР Л.А.Кльоц. Організовано та проведено шість восьмигодинних тренінгових занять. Учасниками психотерапевтичної групи є практичні психологи, соціальні педагоги та зацікавлені педагоги закладів освіти міста. Досвід практичної роботи застосовується працівниками психологічної служби на базі закладів міста.

Для випускників шкіл та філологів міста було організовано  майстер-клас  О.М.Авраменка, доцента Київського університету ім. Бориса Грінченка, завідувача кафедри гуманітарних дисциплін Технічного ліцею НТУУ «КПІ» з теми  «Сучасна українська мова. Особливості вивчення та викладання».

В рамках проведення Всеукраїнського конкурсу «У пошуках літературних талантів» у грудні 2016 року відбувся майстер-клас для учнів шкіл міста від В.Даниленка, відомого діяча культури, голови Спілки письменників Київщини. У квітні 2017 року відбулася зустріч старшокласників та вчителів навчальних закладів міста із Шовкошитним В.Ф., доктором філософії, професором кафедри політології з теми «Національно-патріотичне виховання молоді», а в травні – тематичний захід  “Відзначення в Україні 500-річчя Реформації” за участю доктора педагогічних наук, професора університету менеджменту освіти Сіданіч Ірини Леонідівни та кандидата історичних наук Грінішина Андрія.

Яскравими в цьому навчальному році також були:

міжшкільна науково-практична конференція «Уклін безсмертній в славі нашій жінці, Великій Лесі Українці, що йде легендою у світ»;

міська гра «Що?Де?Коли?» в рамках засідання клубу «Звягель-інтелект»;

«Ярмарок професій» за участю ВНЗ м.Новограда-Волинського;

засідання обласної Ради старшокласників. Молодіжний квест «Мова єднання»;

міський конкурс на кращого лідера учнівського самоврядування «Я – шкільний лідер – за мною майбутнє».

Дебютували ж цього навчального року такі цікаві заходи (як за форматом проведення, так і за змістом) як «День науки» та (не)конференція mini-EdCamp «Реалізація інноваційного потенціалу вчителя». Відновлено в цьому навчальному році й практику проведення Тематичних днів управління освіти і науки ( у лютому 2017 року пройшов в ЗОШ №2, а в СШ №4 та ЗОШ №9 заплановано на жовтень-листопад). З березня 2017 року розпочато було й відвідування загальношкільних та загальносадових батьківських зборів представниками управління освіти і науки.

Відповідно до наказу УОН створено редакційну колегію та відпрацьовано систему  підготовки до друку освітянського часопису «Педагогічний вісник».

Систематично оновлюється інформаційний простір УОН шляхом створення нових сторінок сайту, відкриття особистого каналу на Youtubе, оновлення матеріалів на сторінці ІМЦ у соціальних мережах, порталі «Педагогічний міст Житомирщини» КЗ «ЖОІППО» ЖОР, що сприяє ефективності та прозорості діяльності управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради.

Т.В. Ващук,     

начальник управління  освіти і науки міської ради 

 

Чат-бот Гаряча лінія