Звягельська громада – за чисту енергію

22 Грудня 2023, 18:47

 

Відновлювана енергетика вже тривалий час є світовим трендом, адже дозволяє не лише заміщувати дороговартісні природний газ та вугілля,  але й вирішувати екологічні проблеми. У нашій країні використання відновлюваних джерел енергії набуло особливої актуальності в умовах війни, адже їх використання забезпечує автономність та енергетичну незалежність від централізованих мереж, які неодноразово ставали об’єктами обстрілів.

Нагадаємо, що до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) відноситься енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій та біогазів.

І робота в громаді по впровадженню ВДЕ вже активно тривають.

Так, першим проектом стала сонячна електростанція (СЕС) у КНП«Звягельська багатопрофільна лікарня», яка встановлена за грантової   підтримки ГО “Екоклуб”. За 2023 рік цією станцією вже згенеровано 31 тис.кВт*год електроенергії.

Надихнувшись позитивним досвідом пілотного проекту, у цьому році в громаді реалізовуємо ще ряд проектів ВДЕ:

  • реконструкція системи енергопостачання із встановленням СЕС потужністю 24 кВт у Центрі розвитку дитини «Дельфін», що забезпечить стале функціонування басейну (єдиного для дошкільнят у громаді) упродовж всього року та одночасно знизить споживання енергії із зовнішньої мережі;
  • встановлення СЕС у КП «Звягельводоканал», що є найбільшим комунальним споживачем електроенергії, потужністю 150 кВт (запуск відбувся у кінці жовтня – вже згенеровано 6 МВт*год електроенергії);
  • встановлення СЕС у Ліцеї № 1 потужністю 40 кВт.

Також у 2024 році плануємо за рахунок грантової підтримки запустити СЕС на даху будівлі гуртожитку для ВПО потужністю 30 кВт  та тепловий насос у ЦРД «Дельфін».

Разом з тим, задля досягнення сталих цілей та вирішення проблем, пов’язаних з енергозабезпеченням та впровадженням ВДЕ (і мова йде не лише про СЕС) необхідна відповідна довгострокова стратегія. Саме тому у поточному році розроблено разом з експертною командою проект Програми розвитку відновлюваних джерел енергії у нашій громаді.

Основні складові програми:

  • оцінювання потреби громади в енергоресурсах;
  • аналіз доступних джерел ВДЕ (сонячна енергія, біомаса лісова та сільськогосподарська, аеро- та геотермальна енергія (теплові насоси), вітрова енергія та потенціал стічних вод й органічних побутових відходів);
  • оцінювання потенціалу заміщення потреби в енергоресурсах за рахунок ВДЕ та обгрунтування їх вибору;
  • потенційні проекти ВДЕ для впровадження.

21 грудня 2023 року на сесії Звягельської міської ради депутати одноголосно підтримали рішення про затвердження Програми розвитку відновлюваних джерел енергії.

Попереду чекає значний обсяг роботи, виконання якої дозволить забезпечити енергоефективний розвиток нашої громади та підвищення рівня її енергонезалежності.

Щиро дякуємо ГО “Екоклуб” та ГО «Екодія», які в рамках Проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» (фінансується Європейським Союзом), надали підтримку в розробці Програми розвитку ВДЕ в громаді та реалізації проекту щодо встановлення СЕС у ЦРД «Дельфін».

Ця публікація  створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Звягельської міської ради і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Чат-бот Гаряча лінія