Новоград-Волинський міський центр зайнятості інформує про стан ринку праці у 2018 році

12 Лютого 2019, 20:38

Питання зайнятості населення, заробітної плати та інші проблеми розвитку ринку праці знаходяться у сфері не тільки економічних, а й соціально-політичних інтересів. Ситуація на українському ринку праці дещо стабілізувалась, але рівень економічної активності населення України, як і його абсолютна чисельність, частково скорочується.

Одна з проблем сучасного ринку праці в Україні та економіки в цілому це робота в тіні. Сьогодні значна частина учасників ринку працюють поза чинним законодавством. Також негативно впливає на ринок праці трудова міграція з України. На сучасному етапі, коли національна економіка поступово зростає, активізувався й попит на робочу силу. При цьому відносно вищими темпами зростає попит на кваліфікованих  працівників.

Всього протягом 2018 року отримали послуги центру зайнятості  5396  чол. (3271  чол. з міста). За сприянням Новоград-Волинського міського центру зайнятості  в січні-грудні 2018 року  знайшли роботу 3262 чол., з них – 1951 мешканців міста. Показник загального працевлаштування більший на 18,7 % ніж у Бердичівського МЦЗ та на 12,5 % ніж у Коростенського МЦЗ.

Результатом активного пошуку претендентів на заміщення вакантних посад,  оперативного  інформування шукачів роботи про вакансії, є працевлаштування громадян в перші дні звернення до центру зайнятості. За  2018 рік знайшли роботу до статусу безробітного 83 % громадян. У Бердичівському МЦЗ цей показник – 69,7%, в Коростенському МЦЗ – 55,9 %.

Станом на 01.01.2018 року на обліку в центрі зайнятості  перебувало 543 безробітних громадян, з них 261 чол. мешканець міста, а протягом січня-грудня 2018 року отримали статус безробітного 1048 чол. (місто – 495 осіб). Працевлаштовані з числа безробітних – 549 чол., з міста –  208 чол.

Станом на 01.01.2019 року на обліку перебувало 539 безробітних громадян, з них 266 чол. з міста. В Бердичівському МЦЗ зареєстровано на початок року 1034 безробітних, в Коростенському МЦЗ – 1460 осіб.

З загальної кількості безробітних міста – 60,5 % становлять жінки, 32 %- молодь до 35 років, 64 % – належать до категорії соціально-уразливих верст населення.

По професійному складу – 33 % осіб мають робітничі професії, 64 % осіб являються службовцями, а решта 2,9 % особи без професії.

Ринок праці в місті Новоград-Волинському та районі, як в цілому по Україні, в 2018 році позначений високою активністю роботодавців та збільшенням кількість вільних робочих місць. Впродовж 2018 року до Новоград-Волинського міського центру зайнятості надійшло від роботодавців 4371 вакансій, до Бердичівського міського центру зайнятості надійшло 4089 вакансії, до Коростенського – 5059 вакансій. За сприянням центру зайнятості укомплектовано 73,3 % вакансій, відповідний показник в Бердичівському МЦЗ – 65 %, в Коростенському МЦЗ – 56,5 %.

Спостерігається тенденція збільшення вакансій з заробітною платою більше мінімальної. Найбільша заробітна плата була заявлена в вакансіях наступних підприємств міста:

            ТОВ фірма “Новофарм-Біосинтез” – головний технолог — 15000 грн.;

            ПАТ “Новоград-Волинськсільмаш” – електрозварник,  — 11000 грн.;

            ПРАТ ВКФ” Леся”  – швачка -10000 грн.

У зростанні ринку за категоріями вакансій переважають виробництво, торгівля, послуги та робітничі професії. У 2019 році тенденція до збільшення кількості виробничих вакансій збережеться.

На 01.01.2019 року в базі даних центру зайнятості налічувалось  400 актуальних вакансій (на 01.01.2018 року – 244 вакансій), 32 % з яких (127) – із пропонованою зарплатою на рівні мінімальної.  Середній розмір оплати праці по заявлених вакансіях в 2018 році складає – 4245 грн, в 2017 році — 3364 грн. Відмічаємо, що оплата праці в заявлених вакансіях зросла, проте лишається значно меншою за середньообласний рівень (7569 грн.). З загальної кількості вакансій на 01.01.2019 року – 216   на підприємствах міста.

Кількість укомплектованих вакансій за сприянням служби зайнятості в 2018 році – 3206, що становить 73,3 % від загальної кількості вакансій, які надійшли до центру зайнятості.

Промислові підприємства міста (ПАТ “Новоград-Волинськсільмаш”,  ПрАТ ВКФ  “Леся”, ПрАТ “Новоград-Волинський хлібозавод”, ТОВ “Нові ласощі Житомир”)  гостро відчувають дефіцит робочих кадрів.  

Найбільше подали інформацію про вакансії та працевлаштували громадян наступні підприємства Новоград-Волинського міста:

·          КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» – працевлаштовано 51 чол.,

·          ПрАТ ВКФ «Леся» – працевлаштовано 73 чол.,

·          Новоград-Волинське міськрай ТМО – працевлаштовано 54 чол.,

·          ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез» – працевлаштовано 54 чол.,

·          ПАТ «Новоград-Волинськсільмаш»  – працевлаштовано 43  чол.,

·          ТОВ «Нові ласощі – Житомир» – працевлаштовано 120 чол.,

·          ТОВ ВО «Техна» – працевлаштовано 68 чол.,

·          ТОВ «Ековудс» – 34 чол.,

·          КП Новоград-Волинської міської ради ВУВКГ- 41 чол.

Структури, що представляють в місті сферу малого підприємництва мають постійну потребу в продавцях, водіях, слюсарях, кухарах, барменах, швачках.

Однією з характерних рис місцевого ринку праці є наявність військових частин, постійна потреба в укомплектуванні їх військовослужбовцями за контрактом з однієї сторони, та з іншої поповнення ринку праці військовослужбовцями, звільненими в запас.

З метою додаткового стимулювання мотивації до праці, матеріальної підтримки безробітних, служба зайнятості сприяє організації  робіт тимчасового характеру та працевлаштуванню на них безробітних.

За звітний період 2018 року було організовано громадські та інші роботи тимчасового характеру для 257 безробітних громадян міста та району. В тимчасових роботах на території міста за рахунок підприємств брали участь безробітні в ТЗОВ «Волиньтабак» – 1 чол., ФОП Шевчук В.М. – 1 чол., ФОП Мартинюк В.О. – 1 чол., ФОП Цибульський Ю.А. – 1 чол. та КП “Шляхрембуд” – 11 чол.

З метою підвищення конкурентоспроможності громадян впродовж січня-грудня 2018 року комплектувалися групи слухачів за напрямком «Безпечні методи роботи в сільському господарстві» в кількості 51 чол., з яких 2 осіб є мешканцями міста, та «Безпечні методи роботи в промисловості» в кількості 37 чол., з яких 2 осіб є мешканцями міста.

Програма професійного навчання передбачає ознайомлення слухачів із нормативними актами щодо соціального захисту працюючих, законодавчими актами, що регулюють охорону праці на виробництві та сільському господарстві.

З усіх навчальних закладів, що здійснюють професійне навчання безробітних, найповніше відповідають всім сучасним вимогам ринку праці саме центри професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Так на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти було організовано підвищення кваліфікації «водіїв автотранспортних засобів» та «трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва» за навчальними програмами: «Охорона праці для робітників сільськогосподарських підприємств» для 25 безробітних, з яких – 3 чол. жителі міста, та «Спеціальне навчання та повторна перевірка знань для працівників котелень» для 102 безробітних, з яких – 37 чол. жителі міста. Також на його базі 2 особи пройшла навчання за напрямком «Підприємець-початківець».

Стажування проходило 16 безробітних  громадян на замовлення роботодавців з подальшим працевлаштуванням: 12 чол. – місто.

За звітний період 2018 року 287 безробітних були слухачами курсів та проходили стажування, з них 56 чол. з міста.

Витрати, пов’язані із наданням соціальних послуг незайнятому населенню та роботодавцям, забезпечуються Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. На реалізацію Програми зайнятості населення міста Новограда-Волинського та району впродовж звітного періоду з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано 21,4 млн грн. В тому числі на виплату допомоги по безробіттю використано 16,5 млн. грн.

Громадянам, які звернулись до служби занятості, у разі відсутності вакансій підходящої роботи відповідно до ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення»,  надається статус безробітного та призначається допомога по безробіттю, розмір якої залежить від страхового стажу безробітної особи, від тривалості безробіття та інше. Середній розмір виплати допомоги по безробіттю дорівнює 3535,71 грн. в місяць.

Законом України «Про зайнятість населення» передбачені  пільги зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування тим роботодавцям, які створюватимуть нові робочі місця та працевлаштовуватимуть на них не менше, ніж на два роки соціально незахищених безробітних.

Впродовж звітного періоду 2018 року скористалися можливістю відшкодування у розмірі єдиного страхового внеску 9 роботодавців, які працевлаштували 11 безробітних, в тому числі   5 фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих в місті, працевлаштували 6 чол. за професіями бухгалтер, технолог, закрійник, адміністратор.  На компенсацію єдиного внеску роботодавцям за звітний період 2018 року з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано 20,7 тис.  грн.

Також скористалась можливістю відшкодування у оплаті праці у розмірі заробітної плати та суми єдиного страхового внеску 1 фізична особа-підприємець, яка працевлаштувала особу з числа внутрішньо переміщених осіб за професією продавець непродовольчих товарів.  На компенсацію єдиного внеску роботодавцям за звітний період 2018 року з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано  12 тис. 694 грн.

Служба зайнятості сприяє пошуку роботи тимчасово переміщеним особам, які прибувають в місто та район з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Впродовж року в Новоград-Волинському міському центрі зайнятості отримували послуги 8 чол. з числа внутрішньо-переміщених осіб, що проживають в місті, з них працевлаштовано 2 особи. Станом на 01.01.2019 року на обліку в центрі зайнятості внутрішньо-переміщених осіб зі статусом безробітного не має.

Впродовж звітного періоду 2018 року в Новоград-Волинському міському центрі зайнятості з метою пошуку роботи перебувало 181 військовослужбовець – учасник АТО, з них – 148 мешканців міста. З метою соціальної, професійної адаптації та працевлаштування демобілізованих громадян, працівниками центру зайнятості організовуються різноманітні заходи для військовослужбовців та учасників АТО, їх запрошують на зустрічі з представниками влади, роботодавцями, на тренінги, семінари. 5 осіб цієї категорії навчалися (в т.ч. 2 чол. з міста). Знайшли роботу за сприянням служби зайнятості 38 чол. з числа учасників АТО, з них 27 чол. з міста. Також 2 особи з числа учасників АТО отримали одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності та започаткували власну справу.

Станом на 01.01.2019 року на обліку перебуває 60 безробітних  демобілізованих військовослужбовців з числа учасників АТО, з них 49 –   мешканці міста.

Служба зайнятості має достатні можливості для надання профорієнтаційних послуг різним категоріям громадян, зокрема учням ЗЗСО та незайнятому дорослому населенню.

Основна увага в роботі з школярами зосереджувалася протягом 2018 року на наданні допомоги у прийнятті виважених рішень щодо врахування особистих інтересів, схильностей, здібностей та професійно необхідних якостей з вимогами певних професій та потребами ринку праці під час вибору професії (сфери діяльності).

Профорієнтаційний напрямок роботи Новоград-Волинського міського центру зайнятості націлений на підняття престижу робітничої професії. Мета всіх заходів, що проводяться – зміна стереотипів молоді щодо вибору професії, орієнтація молоді на здобуття робітничих професій, які користуються попитом на ринку праці.

Так, міський центр зайнятості є активним надавачем різноманітних профорієнтаційних послуг учнівській молоді та педагогічним працівникам згідно затверджених та погоджених Програми спільних дій та Угоди про співпрацю міського центру зайнятості з Управлінням освіти та науки Новоград-Волинської міської ради.

В січні-грудні 2018 року для учнів 8-11 класів проведено 22 Профорієнтаційні уроки з використанням ПАК «Профорієнтаційний термінал», демонстрацією анімаційних відеороликів профорієнтаційного спрямування, презентації “Професії майбутнього”  та елементами тренінгу “План майбутнього” в школах міста: Ліцей №1 ім. Лесі Українки м. Новограда-Волинського, Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ст. №7, Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ст. №3, КНЗ “Новоград-Волинська ЗОШ-інтернат I-II ступеня”, Новоград-Волинська ЗОШ I-III ст. №10 та Ліцей №11 міста Новограда-Волинського, Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ст. №9, Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 та Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ст. №8. Охоплено всього 495 учнів. Також було проведено 3 групові профконсультації із застосуванням психологічного тестування для учнів 8-9 класів КНЗ “Новоград-Волинської ЗОШ-інтернат I-II ступеня”, охоплено 62 учня.

Також спільно із Управлінням освіти та науки Новоград-Волинської міської ради за ініціативи МЦЗ організовано та проведено 2 Ярмарки професій для учнівської молоді на базі  Новоград-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. №7 та Ліцею №1 ім. Лесі Українки м. Новограда-Волинського. Мета даних заходів допомогти школярам підібрати професію, виходячи з потреб сучасного ринку праці, обрати навчальний заклад, утвердитись у правильності вибору. Всього взяло участь 240 учнів ЗЗСО міста.

Впродовж 2018 року проводились Профінформаційні семінари для батьків з метою допомогти у професійному виборі їхньої дитини. Проведено 4 заходи, охоплено 196 осіб в таких ЗЗСО:  Ліцею №1 ім. Лесі Українки м. Новограда-Волинського,  Новоград-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. №7,  Новоград-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 та  Новоград-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. №3.

Проводились профорієнтаційні заходи з учнями 2-5 класів в пришкільних  таборах. Для них проведено 5 Профорієнтаційних уроків, в яких взяло участь 137 учнів. Серед них: пришкільний розвиваючий табір “Казка” Новоград-Волинської ЗОШ I-III ступенів №6 та пришкільний табір організованого дозвілля “Веселка” Новоград-Волинської ЗОШ I-III ступенів №3.

З метою розвитку та оновлення форм і методів профорієнтаційної роботи з учнями, з метою посилення зв’язків та співпраці між центром зайнятості та закладами загальної середньої освіти міста було створено ресурсний профорієнтаційний клуб для шкільних психологів, педагогічних працівників “Паросток”, діяльність якого суттєво допомагає випускникам у свідомому виборі майбутнього професійного шляху та є платформою відкритого ресурсного та інформаційного середовища. Протягом звітного періоду вже проведено 6 засідань клубу.

Проводились Професіографічні екскурсії, Дні відкритих дверей на виробництві, Презентації роботодавця на ПОУ міста, мета яких ознайомити учнів ЗЗСО, учнів ПТНЗ, студентів ВНЗ та педагогічних працівників зі специфікою роботи конкретного підприємства, потребами у фахівцях, інформування про особливості здобуття професій, актуальних на даному підприємстві. Так, найчастіше сприяли в організації зазначених заходів на власні виробництва у 2018 році: ТОВ Фірма “Новофарм-Біосинтез”, ПрАТ ВКФ “Леся”, ПАТ “Новоград-Волинськсільмаш”, ПрАТ “Новоград-Волинський Хлібозавод”, ТзОВ “Факро-ТЛ” та ПрАТ “ЕК”Житомиробленерго”.

Намагаючись подолати негативні наслідки безробіття, прискорити працевлаштування клієнтів, фахівці ЦЗ застосовують різноманітні форми та методи роботи, які спрямовані на активізацію власних зусиль безробітних у пошуку роботи і сприятимуть їх продуктивній зайнятості.

Протягом січня-грудня 2018 року 3484 мешканцям м. Новоград-Волинський, що звернулись до Новоград-Волинського міського центру зайнятості, надано профорієнтаційні послуги.Із цієї кількості профорієнтаційних послуг надано таким категоріям громадян: 1851  – жінкам, 1450 – молоді до 35 років, 119 – особам з інвалідністю, 1153 – особам, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, 128 – учасникам АТО, 12 – внутрішньо переміщеним особам.

Протягом 2018 року продовжив свою роботу Центр розвитку підприємництва, створений на базі міського центру зайнятості та в межах штатного розпису. Основна мета його діяльності – сприяння організації та розвитку підприємницької діяльності, зниження рівня безробіття шляхом підтримки підприємницьких ініціатив та самозайнятості громадян. Залучено до співпраці 16 представників держаних установ та бізнесу.  Підприємцям Новоград-Волинщини надаються фахові консультації з питань: державної реєстрації суб’єктів господарювання, податкового законодавства, ліцензування, патентування та сертифікації бізнесу, відкриття рахунків у банківських установах, з підбору та конкурентного відбору персоналу, оформлення трудових відносин, візової підтримки, страхування, інернет-маркетингу, аналізу та планування бізнес-діяльності.

Крім того, на базі центру регулярно проводяться бізнес-тренінги фаховими спеціалістами на теми підприємницької діяльності. Протягом року проведено 16 семінарів, практичних занять – взяли   участь 103 чол. 8 виїзних семінари – взяло участь 86 осіб. Функціонує сторінка в мережі Фейсбук : розміщено 30 публікацій по роботі ЦРП – більше 23 тис. переглядів, 81 інформаційних матеріалів – більше  9 тис. переглядів.

У 2018 році продовжив свою роботу Клуб «Кадровик», створений в 2014 році для працівників кадрових служб ринкоутворюючих підприємств. Мета клубу полягає в обміні досвідом роботи, напрацювань  у сфері кадрового забезпечення, у розширенні арсеналу практичних вмінь та навичок, у подоланні проблемних ситуацій (при прийомі працівників на роботу, при звільненні, вирішенні конфліктних ситуацій в колективі). Для 58 учасників клубу проведено 7 засідань.

З метою надання якісних соціальних послуг та застосування нових інструментів і більш сучасних підходів до вирішення питання працевлаштування з  червня 2018 року у центрі зайнятості створено сектор рекрутингу, основними завданнями якого є: формування банку резюме шукачів роботи, підбір претендентів для працевлаштування на замовлення роботодавців з числа шукачів, які не зареєстровані як безробітні в центрі зайнятості, опрацювання сайтів з пошуку роботи, сайтів підприємств, сайтів навчальних закладів та інше. Робота працівників даного сектору центру збільшує можливість працевлаштування осіб, які втратили роботу та не перебувають на обліку в центрі зайнятості.

Так, створена в липні 2018 року фахівцями сектору рекрутингу сторінка “Рекрутинг Новоград” в мережі FACEBOOK, дала можливість  за період з липня по грудень 2018 року опублікувати 192 оголошення про термінову потребу у працівниках. Відслідковуючи статистику переглядів даних публікацій, ми бачимо результат охоплення аудиторії за вищезазначений період – це більше 46 тис.  осіб. Це величезний інформаційний потік, який надає громадянам відомості про наявність вільних робочих місць. З липня по грудень 2018 року працевлаштовано 1765 чол.,   з них приблизно  14% за сприянням сектору рекрутингу.

Служба зайнятості і надалі буде активним посередником між шукачем роботи та роботодавцем, створюючи всі необхідні умови щодо задоволення потреб основних учасників ринку праці.
 

 

Чат-бот Гаряча лінія