На засіданні виконавчого комітету міської ради заслухано інформація про організацію роботи служби у справах дітей Новоград-Волинської міської ради при вчиненні правочинів щодо майна дітей

14 Липня 2021, 16:49

Під час чергового 11 засідання виконавчого комітету міської ради, яке відбулося 14 липня у великій залі Будинку рад, заслухано питання про роботу служби у справах дітей міської ради при вчиненні правочинів щодо майна дітей.

Детальну інформацію з даного питання надала начальник служби у справах дітей Нонна Лойко.

Як зазначалося у виступі, основним завданням служби у справах дітей Новоград-Волинської міської ради є реалізація державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання та подолання дитячої бездоглядності та безпритульності, забезпечення дотримання вимог законодавства щодо усиновлення дітей, встановлення опіки та піклування, влаштування в сімейні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, підвищення рівня правової культури жителів територіальної громади у сфері охорони дитинства.

Не менш важливим завданням покладеним на службу у справах дітей є здійснення контролю за збереженням житлових та майнових прав дітей при вчиненні правочинів (укладання договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню) з нерухомим майном, в якому право власності чи право користування яким мають діти.

Контроль за дотриманням прав дітей здійснюється шляхом надання органами опіки та піклування згоди або відмови на вчинення  правочинів щодо будь-яких дій з майном дітей після перевірки службою у справах дітей необхідних документів, які батьки подають службі  відповідно до  пункту 66 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини».

До таких документів відноситься:

1. Заява кожного з батьків(опікунів, піклувальників).

2. Копія паспорта громадянина України, або тимчасового посвідчення громадянина України, паспортного документа іноземця.

3. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (у разі наявності).

4. Документ, що підтверджує право власності (користування) дитини на відчужуване майно.

5. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, виданий відповідно до законодавства.

6. Копія свідоцтва про народження дитини.

7. Довідка з місця проживання, про склад сім’ї та реєстрацію або витяг з домової книги.

8. Копія рішення про встановлення опіки над дитиною (для опікунів, піклувальників)

9. Копію рішення про встановлення опіки над майном дитини (для опікунів, піклувальників)

10. Копія свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу між батьками дитини (у разі наявності).

Служба у справах дітей розглядає протягом 10 робочих днів подані документи та з’ясовує наявність (відсутність) обставин, що можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини.

Так, у 2019 році службою у справах дітей Новоград-Волинської міської ради було розглянуто 35 заяв громадян та прийнято на засіданні виконавчого комітету міської ради 12 рішень щодо захисту житлових та майнових прав дітей, а саме:

  • 5 щодо укладання договору купівліпродажу житла, в якому зареєстровані діти, земельної ділянки, на яку мають право діти;
  • 2 щодо дозволу купівлі житла, земельної ділянки дитині;
  • 12 щодо оформлення договору дарування дитині, житла, земельної ділянки, оформлення заповіту на дитину, спадщини;
  • 12 щодо укладання договорів дарування житла на ім`я одного з батьків, в якому зареєстровані діти;
  • 2  щодо укладання договорів про поділ спадкового майна.

По двом зверненням було відмовлено у наданні дозволу у зв’язку з невідповідністю та відсутністю всіх необхідних документів відповідно до пунктів 66, 67 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866.

У 2020 році  службою у справах дітей Новоград-Волинської міської ради було  розглянуто 26 заяв громадян та прийнято 12 рішень на засіданні виконавчого комітету міської ради щодо захисту житлових та майнових прав дітей, з них:

– 4  щодо укладання договорів дарування житла у якому зареєстровані діти на ім`я одного з батьків;

 – 6 щодо укладання договорів купівлі-продажу житла, в якому частка належить дитині з одночасною купівлею іншого житла з рівноцінним наданням частки житла дитині;

 – 5 щодо укладання договорів купівлі-житла, або частки житла дитині;

 – 8 щодо укладання договору дарування житла, або частки житла дитині;

 – 2 щодо укладання договорів про поділ спадкового майна .

-1 з питань захисту  прав на рухоме майно (транспортний засіб -автомобіль).

Виявлено випадок порушення майнових прав дітей, а саме щодо нерухомого майна (спроба відчуження приватної квартири, в якій зареєстровані діти). Службою у справах дітей  направлено позов до суду  та накладено заборону на відчуження квартири.  

За перше півріччя  2021 року службою у справах дітей міської ради було опрацьовано 14 звернень громадян щодо надання дозволу органу опіки та піклування Новоград-Волинської міської ради на вчинення батьками правочинів щодо житлових та майнових прав дітей, рухомого майна а саме:

  • 3 щодо укладання договорів дарування житла на ім`я одного з батьків, в якому зареєстровані діти;
  • 2 щодо укладання договорів про поділ спадкового майна;
  • 5 щодо укладання договору дарування житла, частки житла дитині, земельної ділянки;
  • 2 щодо укладання договорів купівлі-продажу житла, в якому частка належить дитині з одночасною купівлею іншого житла та надання рівноцінної частки  в цьому житлі дитині;
  • 1 щодо укладання договорів купівлі-продажу рухомого майна (автомобіля), у якому право власності має малолітня дитина, за умови одночасного відкриття депозитного банківського рахунку на ім`я дитини та збереження коштів до досягнення дитиною 18 річного віку.

З метою захисту майнових прав дитини в одному звернені було відмовлено у наданні дозволу.

Питання стосувалося укладання договору про поділ спадкового майна між спадкоємцями: дідусем неповнолітньої дитини та неповнолітньою дитиною, при якому неповнолітній дитині переходила б у власність земельна ділянка для індивідуального садівництва в Новоград-Волинському районі, а діду дитини вся 1/4 частка квартири в місті Новограді-Волинському.

Вчинення вищевказаного правочину призвело б до звуження обсягу існуючих майнових прав дитини та порушення її охоронюваних законом інтересів.

Після опрацювання службою у справах дітей  вищезазначених звернень громадян  на засіданні виконавчого комітету міської ради було прийнято 6 рішень.

Надзвичайно актуальним є питання забезпечення дітей-сиріт, дітей,
позбавлених батьківського піклування,  осіб з їх числа житлом, у тому числі соціальним.

Починаючи з 2013 року в місті успішно втілюється державна політика щодо забезпечення житлом дітей – сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. З 2013 по 2020 роки для дітей та осіб вищезгаданої категорії було придбано 11 квартир та 1 дитячий будинок сімейного типу. Всім квартирам було надано статус соціального житла та передано в користування особам вищезгаданої категорії.

Служба у справах дітей міської ради здійснює контроль за збереженням житла дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського  піклування які мають житло на праві власності. Кожного року обстежується та вивчається стан житлових приміщень, ведеться реєстр нерухомого майна дітей.

Станом на 01.07.2021 року на первинному обліку служби у справах дітей міської ради перебуває 107 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського  піклування з них 15 дітей, мають житло на праві власності. Над усім житлом встановлено опіку (відповідно до п. 57 постанови Кабінету Міністрів України № 866).

Діти, у яких не має житла на праві власності або житло знаходиться не в придатному для проживання стані, службою у справах дітей після досягнення 16 річного віку подаються документи, щодо постановки дітей на квартирний облік.

Станом на 01.07.2021 року на квартирному обліку перебуває 8 дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і 33 особи віком від 18 до 23 років.

Керуючись пунктом 65 Порядку служба у справах дітей здійснює підготовку і забезпечує контроль за виконанням рішень виконавчого органу міської ради, територіальної громади щодо захисту житлових та майнових прав дітей.

На батьків або законних представників дитини покладається персональна відповідальність за невиконання зобов’язань, які зазначаються в рішенні виконавчого комітету міської ради щодо захисту житлових та майнових прав дітей. В випадку невиконання рішення, служба у справах дітей подає голові міської ради клопотання про необхідність звернення до суду з метою захисту майнових та житлових прав дитини.

 

 

Чат-бот Гаряча лінія