Програма «Енергодім»
Якщо ти власник квартири у багатоквартирному будинку, то ти разом із своїми сусідами є власником цього будинку. Ця проста істина закріплена в Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Для вирішення спільних питань щодо утримання будинку та його ремонту створюються об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На сьогоднішній день склалася така ситуація, що більшість багатоповерхових будинків в Україні потребують капітального ремонту, термомодернізації і часто мешканці багатоповерхівок шукають підтримки та допомоги у проведенні таких ремонтних робіт.
Починаючи із 2021 року єдиною державною програмою енергомодернізації багатоповерхових будинків, яка поліпшить умови для проживання мешканців та зменшить плату за комунальні послуги є програма Фонду енергоефективності «Енергодім», яка передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках та діє до 31 грудня 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій.
Програма розроблена відповідно до Закону України «Про Фонд енергоефективності» № 2095-VIII від 08.06.2017 року та визначає умови та порядок надання державною установою «Фонд енергоефективності» Грантів Бенефіціарам для часткового відшкодування прийнятних витрат, пов’язаних із здійсненням заходів з енергоефективності.
Для участі в програмі «Енергодім» потрібно пройти декілька етапів.
Етап 1 – підготовка до проведення заходів з енергоефективності. На даному етапі ОСББ ухвалює рішення про проведення попереднього енергоаудиту. Відповідно до статуту ОСББ таке рішення може ухвалюватися правлінням ОСББ чи на загальних зборах. Далі аудитор складає енергосертифікат будівлі та заповнює рекомендаційний звіт, який включає опис проєкту енергоефективності, заходів для будинку та умови виключення заходів з переліку обов’язкових.
На загальних зборах ОСББ ухвалює рішення про участь у програмі, визначає переліки енергоефективних заходів та максимальну вартість Проєкту. Далі ОСББ заповнює заявку на участь у програмі «Енергодім» та готує супровідні документи. Ця ж заявка є заявкою на відшкодування витрат за попередній енергоаудит. ОСББ обирає банк, відкриває поточний рахунок в банку та подає Заявку1 та супровідні документи на участь в програмі «Енергодім» через банк- партнер.
Після розгляду заявки Фондом енергоефективності ОСББ отримає письмове та електронне повідомлення про підтвердження намірів (надання гарантій) часткового відшкодування вартості заходів з енергоефективності за умови їх відповідної реалізації. ОСББ отримає Транш1 за проведений енергоаудит (до70% витрат на енергоаудит) протягом 30 робочих днів з дня направлення повідомлення про схвалення Заявки1.
У разі, якщо з вини ОСББ не буде укладено Договір з Головним Розпорядником протягом трьох місяців з дати подання вказаної вище Заяви 1, дія такої заяви анулюється, про що у Реєстрі робиться відповідна відмітка з одночасним вилученням лише даних про суми процентів. Анулювання заяви про резервування коштів не позбавляє ОСББ права повторного звернення за резервуванням коштів.
Етап ІІ – проектна документація та експертиза.
На загальних зборах ОСББ ухвалює рішення про залучення проєктувальника для розробки проєктної документації та проведення експертизи. Після отримання проектної документації та висновку експертної організації, ОСББ через банк-партнер подає Заявку2 та супровідни документи на затвердження проєкту та часткове відшкодування вартості проєктної документації та її експертизи. Після розгляду і схвалення Фондом енергоефективності Заявки 2 – ОСББ отримує Транш2 на відшкодування вартості розробки проектної документації та проведення експертизи (до70% витрат).
Етап ІІІ – будівельні роботи та верифікація.
ОСББ проводить заходи енергоефективності (відповідно до проектної документації) та самостійно обирає підрядників для виконання робіт. Під час виконання робіт здійснюється технічний та авторський нагляд. Після завершення будівельних робіт проводиться сертифікація енергетичної ефективності будинку та обстеження інженерних систем, що пройшли енергомодернізацію. Далі подається заявка на проведення верифікації виконаних заходів та часткове відшкодування вартості заходів з енергоефективності.
Після проведення верифікації енергоефективних робіт Фондом енергоефективності, підтверджуються витрати та встановлюється розмір Гранту, який включає розмір відшкодування на енергоефективні заходи, технічний та авторський нагляд, енергосертифікацію, обстеження інженерних систем. Протягом 30 календарних днів ОСББ отримує Транш3 на часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності, що становить до 50% вартості виконаних робіт, а на розмір відшкодування на енергосертифікацію та обстеження інженерних систем до 70%.
Державна установа «Фонд енергоефективності» постійно приймає заявки від ОСББ і відповідно до Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків надає фінансову підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, що суттєво зменшує фінансове навантаження на ОСББ, дає можливість модернізувати власні будинки, подовжити строк їхньої експлуатації.
У місті Новограді-Волинському власники житлових будинків на вул. Ушакова, 9 та вул. Пушкіна, 30 проводять комплексну термомодернізацію по програмі «Енергодім».
Новоград-Волинська міська рада підтримує ініціативу мешканців багатоквартирних будинків. З цією метою розроблена відповідна програма, згідно якої співвласникам будинків буде надаватися фінансова допомога шляхом відшкодування частини відсотків за залученим кредитом на капітальний ремонт та 10% тіла кредиту.
Управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міської ради