Роз’яснення щодо оплати вартості послуги з технічного обслуговування ліфтів мешканцями других поверхів багатоквартирних житлових будинків

5 Травня 2016, 3:44

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розглянуло лист виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 02.03.2016 № 01-03/452 щодо звільнення мешканців других поверхів багатоквартирних житлових будинків від оплати вартості послуги з технічного обслуговування ліфтів, а саме:

«Формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється підприємствами відповідно до вимог Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі – Порядок).

Цей Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб’єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб’єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).

Відповідно до пункту 2 Порядку тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку додатком до цього Порядку.

До вказаного переліку послуг віднесено, зокрема, технічне обслуговування ліфтів; енергопостачання ліфтів.

Згідно з пунктом 11 Порядку витрати з технічного обслуговування ліфтів (Влз) визначаються за формулою:

Влз= (Влх Кл+ Н) : Пзл,

де Вл – вартість обслуговування (без електроенергії) одного ліфта з розрахунку на місяць (обчислюється відповідно до Порядку встановлення вартості технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації, затвердженого Мінрегіоном); Кл – кількість ліфтів у житловому будинку (гуртожитку); Н – накладні витрати; Пзл – сумарна загальна площа квартир (житлових приміщень у гуртожитку), нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) (крім квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) першого поверху).

У свою чергу, витрати з енергопостачання для ліфтів (Ве) визначаються відповідно до пункту 23 Порядку за формулою:

Ве= (Не х Те х Кл + Н) : Пзл,

де Не – середня кількість електроенергії для одного ліфта з розрахунку на місяць; Те – тариф на 1 кВт г електроенергії; Кл – кількість ліфтів у житловому будинку (гуртожитку); Н – накладні витрати; Пзл – сумарна загальна площа квартир (житлових приміщень у гуртожитку), нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) (крім квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) першого поверху).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, з урахуванням змін, внесених до Порядку постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 № 515, до складу тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не включаються витрати, пов’язані з технічним обслуговування ліфтів та витрати з енергопостачання для ліфтів лише для мешканців перших поверхів.

Пропозиція виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради щодо внесення змін до пункту 11 Порядку в частині виключення витрат, пов’язаних з технічним обслуговуванням ліфтів, для мешканців другого поверху багатоквартирного будинку не може бути підтриманою Мінрегіоном з таких міркувань.

Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, зареєстрованих у Міністерстві юстиції 25.08.2005 за №927/11207 (далі – Правила), визначено порядок надання послуг з утримання будинків і прибудинкових територій, які мають забезпечувати нормальне функціонування жилих будівель та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням.

Згідно з пунктом 2 Правил технічне обслуговування жилих будинків – це комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи технічного обладнання.

Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, налагодження і регулювання інженерних систем тощо.

Вказаними Правилами передбачено, що ліфт щодня оглядає електромеханік-монтер з ліфтів, ліфтер чи диспетчер.

Під час експлуатації ліфтів необхідно, зокрема: утримувати двері машинних і блокових приміщень ліфтів надійно замкненими; забезпечувати постійну температуру повітря в машинному і блоковому приміщеннях не нижче 5 град. С; уживати заходів щодо усунення причин, що спричиняють появу вологи чи рідини в машинному і блоковому приміщеннях чи приямку шахти ліфта; забезпечувати освітленість майданчиків перед кожними дверима ліфта протягом доби.

Ліфти самообслуговування, обладнані диспетчерським управлінням, повинні працювати цілодобово незалежно від поверховості будинку.

Також згідно з пунктом 5.5.10 Правил не допускається виводити з ладу запобіжні і блокувальні пристрої ліфта.

Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.08.2004 № 1046/9645.

Відповідно до розділу 1 зазначеного переліку послуг утримання ліфтів включено до робіт, які мають виконуватися в рамках утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Окрім того, у жилих будинках ліфти використовують не лише для обслуговування пасажирів, а й для перевезення майна мешканців багатоповерхових будинків вантажними ліфтами (в тому числі і мешканцями другого поверху); також неможливо встановити факт використання/невикористання ліфта кожним конкретним мешканцем другого поверху; крім того, люди похилого віку, які проживають на другому поверсі, користуються ліфтом.

З огляду на викладене вважаємо, що мешканці другого поверху багатоквартирного будинку повинні покривати витрати, пов’язані з технічним обслуговування ліфтів, та витрати з енергопостачання для ліфтів у складі тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій разом з мешканцями будинку, які проживають на інших поверхах будинку (крім першого).»
 

Відділ інформації та зв’язків
з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія