Дотримання і захист прав дитин

13 Грудня 2017, 8:40

На сьогоднішній день усім відомо про права людини, а особливо такої незахищеної категорії, як діти. Навіть від малечі часто можна почути такі вислови: «Я маю право на…», «Ти не маєш права…», «Це твій обов’язок …» і так далі.

Згідно зі ст. 52 Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом. Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.

Оскільки, Україна взяла на себе зобов’язання щодо дотримання, забезпечення та захисту прав дитини, підписавши Конвенцію ООН про права дитини, особлива увага держави у 2017 році зосереджена саме на виконанні цих вимог.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України,дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією УкраїниКонвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

У вказаних документах зазначено, що дитина має володіти всіма правами і свободами без якої б то не було різниці за такими ознаками, як раса, колір шкіри, стать, релігія, політичні або інші переконання, національне або соціальне походження, майновий стан, народження або інші обставини.

Але це не означає, що неповнолітні повинні робити дорослим зауваження. Однак, коли говориться про те, з ким товаришувати, кого любити, чи з ким із батьків зустрічатися чи жити у випадку їх розлучення – дитина має право не тільки мати свою думку, але й відстоювати її. Разом з цим, неповнолітнім необхідно пам’ятати, що батьки мають право обмежувати спілкування з тими, хто порушує законодавство України, спонукає їх до вчинення правопорушень чи інших дій, які негативно впливатимуть на дітей.

У сучасному світі з розвитком технологій та онлайн комунікацій виникають нові небезпеки, які можуть зашкодити неповнолітнім. Тому, батьки, будьте уважними з ким спілкуються ваші діти у мережі Інтернет.

Також, ніхто не може насильно примусити робити те, що неприємно чи може завдати шкоди дитині. Це не значить, що не потрібно навчатися у школі, робити домашні завдання, допомагати дорослим. Тому що саме батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (стаття 150 Сімейного кодексу України).

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про охорону дитинства», діти мають право звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації та їх посадових осіб із зауваженнями та пропозиціями стосовно їхньої діяльності, заявами та клопотаннями щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та скаргами про їх порушення.

Шановні діти, якщо порушили ваші права, то необхідно звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання. У таких ситуаціях не потрібно залишатися наодинці зі своїми проблемами.

 

Служба у справах дітей міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія