Енергоефективне управління та експлуатація будівель комунальної власності, або основи фасіліті менеджменту
Досвід Німеччини з питань розробки та впровадження стратегій енергоефективності заслуговує найвищих оцінок. Особливо вражає системність підходу в країні до енергоефективного управління будівлями.
Проект українсько-німецького технічного співробітництва (GIZ) «Енергоефективність у громадах» займається реалізацією широкого кола завдань з метою посилення енергоефективності на місцевому рівні в Україні. У 2015 році проект започатковував серію навчальних тренінгів щодо підготовки фахівців з управління муніципальними будівлями з точки зору фасіліті менеджменту.
В рамках проекту з 21 по 25 березня відбувся навчально-практичний тренінг «Енергоефективне управління будівлями». До тренінгу долучилися представники з різних куточків України, де енергоефективність та енергозбереження є пріоритетами стратегічного розвитку: Новоград-Волинський, Житомир, Коростень, Кам’янець-Подільський, Миргород, Полтава, Павлоград, Лубни, Дніпропетровськ, Комсомольськ, Дніпродзержинськ, Львів. Новоград-Волинську міську раду представила Оксана Липська, спеціаліст першої категорії відділу підтримки муніципальних ініціатив та інвестицій.
Як зазначила координатор проекту GIZ Іма Хренова-Шимкіна фасіліті менеджмент є новим віянням для України і, розуміючи важливість цієї діяльності, за ініціативи директора проекту Крістіани Хагенедер ми з командою приклали багато зусиль, щоб представники українських муніципалітетів отримали знання в цій галузі і змогли поширити їх на місцях, а найголовніше – застосувати практично.
Учасникам пощастило, так як впродовж п’яти днів вони працювали під керівництвом досвідчених тренерів, які є фахівцями в питаннях енергоефективного управління муніципальними будівлями.
Так, Біанка Швіндль – радник з питань фасіліті менеджменту в Німеччині – поділилась з учасниками фаховими знаннями.
Фасіліті менеджмент – це діяльність, що спрямована на організацію усіх процесів та систем будівлі, які забезпечують її функціонування таким чином, щоб унеможливити появу критичних, аварійних ситуацій. А це стане можливим лише тоді, коли запроваджена система енергоменеджменту у містах працюватиме у відповідності до циклу Демінга: Плануй – Дій – Перевіряй – Дій – Плануй. Як зазначила пані Біанка, будь-яка форма ремонту, якого не вдалося уникнути є марнотратством ресурсів.
У Німеччині серцем будівлі є хаусмайстер (у нас ця роль відведена завгоспам), який володіє інформацією про сильні та слабкі сторони чи то школи, чи дитячого садочка, чи житлового будинку. Ця людина вболіває за збереження цілісності будівлі та за зменшення споживання енергетичних ресурсів. Хаусмайстер, як правило, добре мотивований і володіє інформацією про те, наскільки ефективними є малоінвестиційні заходи. Вчасний ремонт сантехніки, рефлекторів руху, контроль за правильністю експлуатації енергоємного обладнання, вчасна реакція навіть на найменші тріщини, що періодично з’являються на стінах, та ще багато інших заходів, що потребують мінімальних фінансових затрат дозволяють заощаджувати енергетичні ресурси та забезпечують максимально ефективну експлуатацію будівель та обладнання.
Андрій Удовик, технічний директор ТОВ «ЕСКО ЕНЕРГО ІНВЕСТ» представив для аудиторії глибокий аналіз діючого в Україні законодавства з питань експлуатації будівель бюджетних закладів.
Останній день тренінгу був присвячений мистецтву оволодіння технологією підготовки та розробки тренінгу і найголовніше – вдосконаленням вже набутого досвіду презентацій та роботи з аудиторією. Це допоможе поширити отриманні знання під час тренінгу серед хаусмайстрів нашого міста та запалити їх серця ідеєю фасіліті менеджменту.
Оксана Липська
спеціаліст першої категорії відділу
підтримки муніципальних ініціатив та
інвестицій міської ради