Місту хочуть повернути історичну назву Звягель
У 1793 році наше місто, яке до того близько 10 століть мало назву Звягель, перейшло до складу Російської імперії. Указом російської імператриці Катерини II 5 липня 1795 місто перейменували і Звягель став “Новим градом на Волинє” – Новоградом-Волинським.
Дискусії щодо повернення місту історичної назви точаться давно і не вщухають. Зараз по всій Україні йде хвиля “дерусифікації”, коли назви вулиць та населених пунктів позбавляють від російського “сліду”. В Новограді-Волинському запланували перейменувати понад сотню таких вулиць. Також запланували проведення громадського обговорення щодо повернення місту Новограду-Волинському історичної назви Звягель.
Історія з поверненням історичної назви міста тягнеться вже не перший рік. До цього питання час від часу поверталися активісти. Одним із тих, хто постійно його порушував, був депутат районної ради Віктор Гончарук. Перші реальні кроки почали робити у 2018 році. Тоді створили робочу групу, провели навіть громадські обговорення. На них 84 людини проголосували “за”. Далі це питання мали розглянути на засіданні сесії міськради.
На сесії депутати вирішили, що Новоград-Волинський збереже свою назву, а рішення про повернення історичного топоніма прийматимуть жителі на місцевих виборах у 2020 році. Тоді саме у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про місцеві референдуми. Проте його зняли навіть з обговорення. Саме через це під час місцевих виборів у 2020 році голосування за повернення історичної назви не відбулось.
Знову питання почали розглядати у 2021 році, проте у районній раді. Віктор Гончарук порушив на сесії питання перейменування району на Звягельський. Він детально розповів і обґрунтував, чому потрібно повернути назву. Він сказав, що “назвою “Новий город на Волинє” російська імператриця, яка знищила українське козацтво, перекреслила вісім століть історії Возвягля”.
Потім робоча група зібралась на засідання, яке проводив Віктор Гончарук. Він розповів, що питання перейменування міста постало давно. У 2018 році зібрали ініціативну групу, провели громадські слухання, але питання відклали з різних причин.
Торік знову повернулись до нього. Проте акцент робочої групи був на зміні геральдичної символіки міста.
“У вересні ми знову зібралися, – розповідав Віктор Гончарук. – Ми вирішили направити лист до Інституту пам’яті з цього приводу. Сьогодні ми маємо відповідь, вона позитивна”.
Далі депутат райради зачитав її:
“…Український інститут національної пам’яті розглянув лист виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради щодо історичної назви м. Новоград-Волинський.
Щодо порушеного питання інформуємо, що Інститут володіє інформацією про історію міста з відкритих джерел і не є розпорядником відповідних архівних чи наукових матеріалів. Радимо звернутися до Інституту історії України НАН України – провідної, академічної науково-дослідної установи, співробітники якої досліджують широкий діапазон національної історії.
Зі свого боку Інститут вітає ініціативу громадськості щодо повернення місту його історичної назви Звягель та у разі подання відповідного рішення місцевої ради на розгляд Верховної Ради підтримає перейменування міста”.
Гончарук також зазначив, що вони звернулись і до Інституту історії України, проте на той момент відповіді їм не надали.
“Ми намагатимемось рухатися паралельно в місті й районі. Найближчим часом і там зберемо засідання робочої групи”, – сказав Гончарук.
Потім члени робочої групи висловлювали свою думку щодо перейменування. Всі підтримали цю ідею. Проголосували за проведення громадських слухань 28 січня 2022 року о 13.00 у великій залі Будинку рад.
“Перед початком громадських слухань відбудеться реєстрація учасників, для якої необхідно мати паспорт або інший паспортний документ, адже у списку зазначаються прізвища, імена, по батькові учасників, дата їх народження, місце реєстрації, місце роботи або рід занять, а також ставляться підписи зареєстрованих. Запрошуємо долучитись до обговорення з метою врахування думки кожного!”,– йшлося в оголошенні про проведення слухань.
28 січня відбулися громадські обговорення, на яких більшість підтримала повернення історичної назви місту.
До цього питання знову повернулись. 10 травня провели засідання робочої групи у міській раді.
“У січні 2021 року звернулась ініціативна група, створили робочу групу з питань повернення місту Новограду-Волинському історичної назви Звягель. Рішенням цієї робочої групи від 10.05.2022 року визначено провести громадські обговорення у формі слухання 27.05.2022 року о 17.00 у великій залі Будинку рад.
До участі в обговореннях запрошують зацікавлених осіб та усіх охочих, з собою потрібно мати документ, що посвідчує особу.
Результати проведення слухань опублікують на офіційному сайті Новоград-Волинської міської ради.
За додатковою інформацією можна звертатись за номером 067-410-01-05 або на електронну адресу orgviddil-nv@ukr.net”, – повідомляють у міськраді.
Тепер ще один важливий аспект, про який дуже часто запитують – скільки це коштуватиме? Директор ЦНАПу Тетяна Сметанкіна розповіла про кошти, які треба витратити: “При перейменуванні вулиць зміни до реєстру речових прав на нерухоме майно юридичними та фізичними особами, власниками майна не вносяться. Зміни в назві вулиць вноситимуться лише при проведенні цими особами певних дій з майном (відчуження, реконструкція, оформлення спадщини тощо). Зміна назви вулиць у власників майна відбувається водночас з укладенням договорів, оформленням спадщини тощо на підставі витягу з рішення міської ради про перейменування вулиці.
При заміні назви вулиці в паспорті плата не стягується.
Під час оформлення документів у БТІ заявники сплачують за зміну назви вулиці – за внесення змін до інвентарної справи – 146 грн (станом на 28.04.2022 року).
Адміністративний збір за проведення державної реєстрації змін відомостей про місцезнаходження юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у 2022 році становить: ФОП – 250 грн, юридична особа – 740 грн, громадське об’єднання – 250 грн”.
Коли ми публікували будь-яку публікацію, що стосувалась поверненню історичної назви місту, в коментарях більшість людей була проти. Найбільше нагативу було після громадських слухань.
Громадський активіст Григорій Кузьмич написав тоді пост про ТОП-10 запитань/відповідей та тему зміни назви міста. Далі – пряма мова:
“Вже декілька тижнів, в Фейсбуці точиться боротьба між тими хто за НВ і тих, хто за ЗВЯГЕЛЬ. Як людина з активною громадською позицією, я все перечитав і вирішив зібрати всі аргументи і факти в один пост, та розвінчати нав’язані мешканцям міста міфи.
- НАВІЩО ПЕРЕЙМЕНОВУВАТИ МІСТО?
Відповідь: Не перейменовувати, а повертати історичну назву. Новоград-Волинський – ось це перейменована назва міста Звягель, яку місту нав’язала російська імператриця катерина ІІ, не досліджуючи думку його мешканців, без громадських слухань і референдумів.
- А ЯК ЖЕ ІСТОРІЯ ПРО “НОВИЙ ГОРОД НА ВОЛИНІ” І Т. Д.?
Відповідь: катерина не будувала ніякий “новий город”, лише перейменувала вже існуюче містечко Звягель. З часом виявилось, що жодної інфраструктури для губернського центру у місті інфраструктури так ніхто і не побудував, тому центр Волинської губернії перенесли до Житомира.
- ЧОМУ КЛЕЙМО РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРАТРИЦІ, У ВИГЛЯДІ НАВ’ЯЗАНОЇ КОЛОНІАЛЬНОЇ НАЗВИ, НЕ ПРИЙНЯТНЕ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО МІСТА?
Відповідь: політика катерини ІІ у 18 столітті = політиці срср в 20 столітті, та політиці путіна в 21 столітті. Колонізація українських земель, знищення українського козацтва, української церкви, мови та освіти, запровадження кріпацтва, переслідування інтелігенції та багато іншого. Вона навіть у офіційних документах вживала слова малороси і Малоросія. Якщо ми маємо честь та гідність, то повинні довести, що ми не малороси, а українці, та відновити історичну справедливість.
- Я НЕ РОЗУМІЮ РІЗНИЦІ МІЖ НАЗВАМИ/НЕ МОЖУ ВИЗНАЧИТИСЬ.
Відповідь: Змоделюймо цілком реальну ситуацію. Окупант Р анексовує українські землі, змінює назви, прапор, символіку, всю документацію і т. д. Через N-ий проміжок часу, Україна повертає свою територію і збирається повернути всі назви, символіку і документацію як було до воєнного часу, а мешканці цих територій, яких в окупації виросло ціле покоління заявляють: “Зачем все менять и переименовывать, ми здесь выросли и уже привыкли, нам нравится все как есть, какая разница, сначала нам инфраструктуру востановите, а потом спросите на референдуме, хотят ли жители истоичесого названия города/области/республики”. Якщо Ви це прочитали і вам ніяково від такої ситуації, то в душі ви патріот України та борець за справедливість, маєте честь та гідність і схиляєтесь до повернення нашому місту історичної назви. Якщо змодельована ситуація не викликала у вас відрази і обурення і ви вважаєте це нормою, то кількість кріпацьких малороських генів за останні 226 років у вас перевищила кількість вільних українських.
- МЕНІ КРАЩЕ ПОДОБАЄТЬСЯ НАЗВА НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ, ГРАД – ЦЕ МІСТО, А ЗВЯГЕЛЬ – ЦЕ ЯКАСЬ СІЛЬСЬКА НАЗВА.
Відповідь: Те, що людина до чогось звикає і не бажає змінювати, це нормально, адже це просто звичка та психологія, підсвідомий страх виходу із зони комфорту (міфічні космічні витрати та проблеми з документами). Це не конкурс на кращу і зручну назву, це просто повернення історичної назви міста, тому що більш як два століття, ми жили під нав’язаною та колоніальною назвою міста. Як би не звучала назва міста, вона в першу чергу має бути історично справедлива, та відповідати честі та гідності як наших предків, що жили у Звягелі 500 років до його перейменування катериною ІІ, так і його теперішніх мешканців, які не зважаючи на час і обставини, не втратили честь та гідність вільних українців.
- ЧОМУ ТІЛЬКИ ЗАРАЗ ПІДНЯЛИ ТЕМУ?
Відповідь: За роки Незалежності України, це питання підіймалось безліч разів. Кожного разу не було політичної волі влади, а мешканці міста що разу говорили, що ця справа не на часі, у місті й так багато проблем. Тобто риторика мешканців всі рази не змінювалась. Прочитайте теперішні коментарі, в 90-х були ті самі аргументи, тільки не було слова “війна”.
- ЧОМУ КІЛЬКА ДЕСЯТКІВ ЧОЛОВІК (ІНІЦІАТОРІВ ПОВЕРНЕННЯ НАЗВИ) ПОВИННІ ВИРІШУВАТИ ДОЛЮ ВСЬОГО МІСТА?
Відповідь: На відміну від багатьох мешканців міста, які не цікавились і не бажають цікавитись, не тільки історією, а проблемами сучасності, склад ініціативної групи складається з високоінтелектуальних, та патріотично налаштованих людей: директори промислових підприємств, історики, вчителі, депутати різних рівнів, майданівці, військові, громадські активісти та ін., які у своєму житті багато чого досягли й не на словах знають, що таке честь та гідність вільного українця.
- ЗМІНА НАЗВИ ПРИЗВЕДЕ ДО КОЛОСАЛЬНИХ ВИТРАТ, КРАЩЕ ЦІ КОШТИ ВИДІЛІТЬ НА РЕМОНТ ДОРІГ, НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ТА МОЛОДІЖНОГО ЦЕНТРУ, ДОБУДОВИ ХІРУРГІЧНОГО КОРПУСУ ТА ПРОЗОРОГО ОФІСУ.
Відповідь: При зміні назви міста бюджетні кошти підуть хіба що на листівки, на яких буде витяг з наказу про зміну назви міста, для людей які при потребі переоформлюватимуть свої документи, а також на наклейки дорожніх вказівників. Решту змін можна зробити без черг, безплатно, вдома, онлайн. В’їзних знаків можна рахувати що у нас немає, тому що бюджетний знак з мікроскопічними 18 літерами і знаками з автівки на швидкості важко помітити. А якщо зробити ОДИН великий знак з об’ємними буквами НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ, то на ці кошти може вийти три стели з надписом ЗВЯГЕЛЬ. Тому на перспективу, зміна назви не тільки компенсує витрати на зміну назви, а ще й зекономить бюджету і мешканцям кругленьку суму. Решту витрат на зміну печаток і статутів понесуть юридичні особи, які ці кошти і так не направили б на ремонт інфраструктури міста. Зрештою витрачені юр. особами кошти на зміну деяких документів не згорять, а будуть крутитись в бюджеті України, і з часом підуть на виплати соціальної допомоги, зарплат для бюджетників і т.д.
- ЩО ЗМІНИТЬСЯ З НАЗВОЮ МІСТА? НАЯВНІ ПРОБЛЕМИ Ж НІКУДИ НЕ ЗНИКНУТЬ? КРАЩЕ Б ЗАЙМАЛИСЬ ПРОБЛЕМАМИ МІСТА!
Відповідь: По перше, з назвою зміниться свідомість частини мешканців міста. Під час дискусій по зміни назви міста, багато хто згадає/вивчить історію, та зрозуміє для чого було повертати історичну назву. Повернення історичної назви, для усієї України буде неймовірним прикладом національної свідомості наших мешканців, які не зважаючи на всі проблеми, через 30 років, після Незалежності України, все-таки проявили характер, та довели, що вони не малороси, а справжні та вільні Українці, яких московія, не змогла інфікувати своєю політикою та зомбувати. Чим більше буде проживати у Звягелі людей з загостреним почуттям справедливості, тим більше людей буде застосовувати його стосовно проблем і подій у нашому місті, тому що зараз у нас значна частина інертних мешканців, які не тільки не хочуть запроваджувати позитивні зміни у нашому місті, а й в Фейсбуці критикують ініціаторів цих змін. Проблеми міста зазвичай вирішує міський голова і управління ЖКХ, які на зміну назви фактично не відволікаються. Тему зміни назви міста підняли активна частина мешканців міста, яка після повернення історичної назви міста з хорошим настроєм та ентузіазмом візьметься і за решту проблем міста Звягель.
- ПОГОДЖУЮСЬ МАЙЖЕ З УСІМА ПУНКТАМИ, ЯКІ ЩЕ ПЕРЕВАГИ ДАСТЬ ЗМІНА НАЗВИ МІСТА?
Відповідь: Унікальна і коротка назва міста дасть змогу зробити з міста унікальний бренд, який не буде ховатись за спідницю Лесі Українки, а матиме окреме свято міста, де буде акцент на історії міста, добудованої фортеці (позитивний досвід Кам’янця-Подільського), а не тільки на особистості, яка тут народилась. Новий бренд та лого міста, дасть можливість в десятки разів розширити асортимент сувенірної продукції. В різних текстових форматах і документах не буде жахливих скорочень з помилками (Н.-Волинськ, Нов.-Волинський, Новоград-Вол., Нов.-Вол., Н.-В. та ін.). Наше місто географічно не будуть плутати з іншим Волинськими містами. Підсумовуючи переваги, позбуваючись багатьох тягарів та незручностей, можливо в нашого міста буде нова енергетика і карма, яка дасть можливість місту легко йти на підйом.
P.S. ЧОМУ САМЕ ЗВЯГЕЛЬ, А НЕ ВОЗВЯГЕЛЬ ТА ІНШІ ПОХІДНІ?
Відповідь: Головне, щоб не колоніальна назва Новоград-Волинський, а Звягель чи Возвягель – то вже не так принципово. Якщо обирати з варіантів історичної назви, то на слуху у мешканців саме Звягель, адже цю назву має декілька команд з ігрових видів спорту, міськрайонна газета та ін, а мешканців міста в 99% випадків називають саме “звягельчанин” та “звягельчанка”, а не “новоград-волинцець” і “новоград-волинка”. Тому назва Звягель не взята з космосу, або з запилених архівах, вона всі роки вживалась на ряду з НВ. Для любителів колоніальної назви, ніхто нікому не заборонятиме називати, або перейменувати якусь приватну юридичну організацію (газету, спортиний клуб, кафе, ОСББ та ін.) на “Новоград-Волинський”.
Novograd City