Могутній ліс із маленької насінини

19 Вересня 2021, 8:37

У лоні кожної лісової насінини ховається велика жага до життя. Нерідко, кожен із нас у лісі, зустрічає десятки сіянців, які виросли самостійно під розлогим та ошатним віттям зрілих дерев. Але не завжди такий посадковий матеріал є досконалим та ефективним, бо має ряд недоліків, кажуть експерти лісової галузі.

В основі вирощування високопродуктивних лісових насаджень державного підприємства «Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство» – стоїть якісне насіння, яке завжди було важливою складовою для успішного виконання планів по лісовідновленню. Адже одним із головних завдань для колективу лісгоспу було, є і залишається збільшення площі лісів.

Напередодні професійного свята, – Дня працівника лісу, – яке традиційно відзначають у третю неділю вересня, ми зустрілися з головним лісничим вищезгаданого лісгоспу Георгієм Юзвінським, аби окреслити один із головних аспектів ведення лісового господарства – лісовідновлення. Тож сьогодні говоримо про ліс і його народження від самої насінини.

Дивлячись на височезні ялини та сосни, могутні дуби, ясен, білокіру струнку березу та інші дерева, важко повірити в те, що ліс насправді народжується із малесенького насіння, що ледь втримуєш між пучками двох пальців, зі збору якого, власне, і починається процес лісовідновлення.

Саме зараз, восени, для лісівників починається пора збору лісового насіння. Задля цього в Новоград-Волинському лісомисгоспі є постійні лісонасіннєві ділянки — 179,6 га, вражає і площа генетичних резерватів — 164 га. Дбайливими руками лісівників, дотримуючись відповідних технологій, насіння скоро почнуть заготовляти на зиму, а навесні, просушене в спеціальних сушках, відкаліброване, воно буде висіяне в лісорозсадниках, які є у всіх шести лісництвах Новоград-Волинського лісомисгоспу. Тут, щорічно, в теплицях, коробах та у відкритому ґрунті вирощується 1,3 – 1,7 млн шт. стандартних сіянців 17 видів деревних і чагарникових порід.

Завдяки цьому лісгосп повністю забезпечує себе якісним посадковим матеріалом. Є навіть чим поділитися з сусідами.  До слова, цієї весни ДП «Новоград-Волинське ДЛМГ» направило залишки посадкового матеріалу (близько 300 тис. шт.) в  північні лісгоспи Житомирщини, які у 2020 році масштабно потерпіли від лісових пожеж.

Частина насіння основних лісоуворюючих порід — сосни та модрини, —  знаходить своє індивідуальне місце для народження в спеціальних поліетиленових «рукавах» і формує сіянці із закритою кореневою системою (понад  400 тис. шт. у рік). Такий посадковий матеріал — відносно новий, хоч вже добре зарекомендований та протестований. Його основна перевага — посадка та доповнення протягом всього вегетаційного періоду: від ранньої весни — до самісіньких морозів. А ще, мінімум травматизму при садінні, що дає майже 100% приживлюваності.

Восени 2020 року було заготовлено понад 6 тон насіння, яке проростили і навесні 2021 року висадили на всіх площах, де проведено лісозаготівельні та  санітарні рубки. Адже заліснення зрубів — то для лісівників святе, і відпрацьоване десятиліттями правило, — кожен гектар, який вийшов після рубання — повинен бути залісненим!, — наголошує мій співрозмовник, лісівник із 50-річним стажем, Георгій Арсентійович.

У поточному році, продовжує далі нашу розмову головний лісничий, створено лісових культур на площі 165 га (де головними породами є сосна звичайна – 66 га та дуб звичайний — 89 га, решта — інші породи), проведено сприяння природному поновленню — 81 га, традиційно висаджено ще й плантацію новорічних ялинок – 5 га.  А на цю осінню пору заплановано ще створення 20 га лісових культур.

Крім основних порід (дуб, сосна, ялина, ясен), розповідає Георгій Юзвінський, у лісгоспі активно вводять модрину європейську, горіх чорний та інші культури. Модриною тут займаються систематично протягом останніх 18 років і вже є різновікових насаджень з її участю понад 1000 га (5-10 посадкове місце). Трошки менше, з 2008 року,  але теж все частіше в посадкових рядочках з’являється і горіх чорний. До речі, помічено, що ці породи непогано пристосувалися до зміни клімату, менше страждають від хвороб і шкідників, мають хорошу приживлюваність і гарний приріст.

При посадці у лісгоспі останніми роками стали застосовувати принцип змішування порід. Досвід показав — це того варте,— каже головний лісничий і пояснює, — якщо одна із порід починає хворіти, то посадкова ділянка все ж вистоює за рахунок іншої породи.

Варто наголосити, що відповідно до результатів техприймання лісових насаджень по якості, в ДП «НВ ДЛМГ» молодим лісовим культурам поставили оцінку «добрі» і «дуже добрі».

Крім того, на підприємстві ведеться робота по вирощуванню декоративного посадкового матеріалу, що дає можливість реалізовувати його населенню, організаціям, підприємствам та використовувати для власних потреб на благоустрій різного роду об’єктів.

Якщо задуматися, то навіть не віриться, що до унікальності лісів Новоград-Волинщини, які вражають своєю неповторністю і величчю, — причетна людська рука, рука звичайного трудяги-лісівника, яка дбайливо посадивши у землю тендітний паросток, дала початок отому лісовому дару для нащадків — неповторних смарагдів дібров і борів. І не варто забувати, що щороку, саме завдяки нелегкій і копіткій праці творців цієї краси, яка далека від поезії, проте не терпить черствої душі, — більшає площа зелених насаджень, могутніх лісів, народжених з малесенької насінини.

Зі святом вас, шановна лісівнича когорто!

 

Альона ДЕНИСЮК, незалежна інформаційно-громадська газета «Час Плюс»

Фото автора

 

Чат-бот Гаряча лінія