Надійшла відповідь на звернення депутатів Новоград-Волинської міської ради щодо забруднення річок Случ та Хомора
Як відомо, навесні у Житомирській області було оголошено надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня у зв’язку із забрудненням річок Случ та Хомора Баранівського району. У цих річках невідома речовина викликала масову загибель живих організмів, риби і раків.
У квітні, за підписом міського голови В.Л. Весельського, було відправлено листи до Верховної Ради, Кабінету Міністрів і Міністерства екології та природних ресурсів України із зверненням, яке було прийнято на другому пленарному засіданні четвертої сесії міської ради сьомого скликання 21 квітня 2016 року, з приводу забруднення річки Случ.
Нещодавно надійшла відповідь від Управління екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації, де зазначено, що Управлінням в межах повноважень вживаються заходи щодо запобігання забрудненню річки. Та наголошено, що ситуація із забрудненням річок Хомора та Случ потребує наукового вивчення з метою розробки та вжиття науково-обгрунтованих заходів щодо охорони водних ресурсів басейну р. Случ та здійснення моніторингу за якістю поверхневих вод.
Також лист-відповідь надійшов від Державної екологічної інспекції у Житомирській області. У листі повідомляється: «До Державної екологічної інспекції у Житомирській області неодноразово надходили звернення та скарги щодо забруднення р. Случ забрудненими стічними водами з території паперової фабрики, яка розташована на території Миропільської селищної ради.
На протязі минулого 2015 року та поточного 2016 року у зв’язку із змінами власників паперової фабрики не можливо було здійснити перевірку вимог природоохоронного законодавства в частині скидів зворотних вод з фабрики у водний об’єкт.
У зв’язку із чим, листами № 1317/04-13 від 28.03.16 та № 928/04-13 від03.03.16 Державна екологічна інспекція у Житомирській області зобов’язала селищну раду вжити заходи щодо обмеження скидів забруднюючих речовин у р. Случ від паперової фабрики.
Здійснити перевірку ТОВ «Миропільський папір» стало можливим лише на виконання Ухвали Баранівського районного суду Житомирської області від 27.04.2016 року.
Під час виїздів державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області для проведення позапланової перевірки в смт Миропіль даний суб’єкт господарювання виробничої діяльності не здійснював. На очисні споруди каналізації підприємства надходили лише стоки від військової частини та населення смт. Миропіль.
На усний запит спеціалістів Держекоінспекції щодо здійснення виробничої діяльності паперової фабрики в період здійснення позапланової перевірки з 28.04.16р. по 16.05.16р. Миропільська селищна рада жодної інформації не надала.
30 травня 2016 року, на звернення за телефоном «Гаряча лінія» щодо забруднення р. Случ стічними водами ТОВ «Миропільський папір», спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області спільно з представниками селищної ради та громади смт. Миро піль проведено обстеження прибережно-захисної смуги р. Случ зі сторони території паперової фабрики.
Обстеженням виявлено, що з території фабрики здійснюється несанкціонований скид неочищених стічних вод з КНС у р. Случ. Крім цього, в районі приміщення лабораторії фабрики, що знаходиться над водою на сваях, наявний шум скидаємих вод та утворення піни сірувато-білого кольору .
З метою оцінки впливу вищезазначених скидів на якість води у р. Случ спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Житомирській області були відібрані проби:
– в місці скиду у водний об’єкт з території фабрики в районі приміщення лабораторії;
– в місці несанкціонованого скиду з КНС фабрики у водний об’єкт;
– р. Случ вище скидів зворотних вод ТОВ «Миропільський папір»;
– р. Случ нижче скидів зворотних вод ТОВ «Миропільський папір».
За результатами розгляду вищезазначеного звернення , з метою недопущення забруднення р. Случ неочищеними стічними водами Держекоінспекцією зобов’язано:
– керівництво ТОВ «Миропільський папір» негайно припинити скиди неочищених зворотних вод фабрики з території підприємства у водний об’єкт;
– Миропільську селищну раду Романівського району забезпечити припинення порушень вимог водного законодавства в частині недопущення забруднення річки Случ, вживши необхідних дій та заходів в межах наданих повноважень. У разі здійснення ТОВ «Миропільський папір» скидів неочищених зворотних вод фабрики з території підприємства у водний об’єкт невідкладно повідомляти Державну екологічну інспекцію у Житомирській області письмово та телефоном .
Крім цього,Державна екологічна інспекція у Житомирській звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо зупинення господарської діяльності ТОВ «Миропільський папір» в частині здійснення скиду виробничих стічних вод на очисні споруди каналізації з подальшим їх потраплянням в річку Случ.
Ситуація щодо забруднення річки Хомора внаслідок діяльності ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» (далі ТОВ «ПКПФ), яка розташована на території смт. Понінка Хмельницької областіна межі зБаранівським районом Житомирської області розглядалась Державною екологічною інспекцією у Житомирській області з 2015 року.
У зв’язку із тим, що дане підприємство знаходиться на території іншої області Державною екологічною інспекцією у Житомирській області було зроблено запитдо Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області щодо впливу діяльності даного підприємства на річку Хомора та проінформовано її про численні звернення жителів смт. Першотравенськ, Баранівської РДА та інших.
Згідно отриманої інформації, товариство планово перевірялось Держекоінспекцією у Хмельницькій області у серпні 2015 року. Водокористування товариством здійснювалось на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 695, виданого 19.06.2015 року департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА на три роки. Дозволом передбачається забір води з р. Хомора та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами підприємства у р. Хомора по випуску №1.
Вищезазначеною перевіркою було виявлено наступні порушення водного законодавства:
– самовільний скид зворотних вод у р. Хомора по несанкціонованому випуску;
– скид неочищених стічних вод з КНС у р.Хомора внаслідок аварійної ситуації 08.08.2015 року;
– за результатами аналізів проб води, відібраних під час проведення перевірки,перевищення нормативів ГДС по випуску №1 по БСК-5.
За результатами перевірки за самовільний скид забруднюючих речовин у водний об’єкт Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області нараховано збитки на суму 174 грн.
У 2016 році, незважаючи на постійні скарги та звернення жителів Баранівського району, питання щодо припинення забруднення річки Хомора з території Хмельницької області не вирішувалось.
Так, в ході обстеження річки Хомора 09.03.2016 року спеціалістами Держекоінспекції у Житомирській області, на звернення Баранівської РДА щодо забруднення річки невідомими речовинами, виявлено що дно річки Хомора, від кордону з Хмельницькою областю до місця впадіння у річку Случ, вкрито осадом у вигляді желеподібної маси невідомої речовини. В окремих місцях висота осаду спостерігається до метра.
Під час обстеження були відібрані проби річкової води. Результати лабораторних досліджень засвідчили високий вміст по БСК-5 та ХСК. Перевищення по ХСК склали до 10 гранично допустимих концентрацій (ГДК) та по БСК-5 до 11 ГДК, що підтверджує факт забруднення річки.
З метою розгляду звернень Баранівської міської ради до генерального прокурора України, Прем’єр-міністра України та жителів смт. Першотравенськ та с. Марківка Баранівського району до голови Державної екологічної інспекції України, Державною екологічною інспекцією України у березні поточного року було доручено здійснити спільну позапланову перевірку ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів спеціалістами Державних екоінспекцій Хмельницької та Житомирської областей.
Для проведення позапланової перевірки 01.04.2016 року спеціалістами обох Державних екоінспекцій було здійснено виїзд в смт. Понінка Хмельницької області.
Керівництвом підприємства державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Житомирської та Хмельницької області до проведення перевірки допущено не було, жодні документи не представлено. Про що складено відповідний акт про недопущення до проведення перевірки.
У зв’язку з екологічною ситуацією, яка склалася на річці Хомора з метою встановлення впливу діяльності ТОВ «ПКПФ» на якість води у річці представниками обох інспекцій було вирішено здійснити відбір проб зворотних вод в місці скиду з очисних споруд по випуску №1 у водний об’єкт та р.Хомора вище та нижче скиду, так як місце скиду знаходиться в межах прибережної захисної смуги річки Хомора та доступ до даної території не обмежується законодавством і не є територією з обмеженим доступом вищевказаного підприємства.
Під час проведення відбору проб зворотних вод ТОВ «ПКПФ» було зафіксовано несанкціонований скид з комплексу очисних споруд каналізації (далі КОС), який знаходиться на відстані 10 м вище дозволеного випуску №1 «ПКПФ» по руслу річки Хомора. Акт відбору проб від 01.04.16р. № 04-16 підписаний представниками обох інспекцій.
Результати лабораторних досліджень скиду по випуску № 1 зафіксували наявність високої концентрації забруднюючих речових по азоту амонійному, залізузагальному, БСК-5, ХСК АПАР, нафтопродуктів, що характерно для неочищених стоків. Щодо несанкціонованого скиду то показники по ньому вище майже в 2 рази порівняно з зафіксованими показниками по випуску №1.
Результатами лабораторних досліджень річкової води зафіксовано різке щогіршення якості води в контрольному створі р.Хомора 500м нижче скиду.
07.04.2016 року інспекторами Державної екологічної інспекції у Житомирській області були повторно відібрані проби зворотних вод ТОВ «ПКПФ» по випуску №1, річка Хомора 500 м нижче та вище скиду та несанкціонованого скиду з КОС за участю представника місцевої громади.
Результати лабораторних досліджень річкової води повторно показали значний вплив скидів зворотних вод ТОВ «ПКПФ» на якість води у р. Хомора.
Так, результати досліджень випуску №1 ТОВ «ПКПФ» показали високі концентрації таких показників як: ХСК – 819 мг/дм куб. (при нормі 150); БСК -136,2 мг/дм куб. (при нормі 25); заліза загального – 4,84 мг/дм куб. (при нормі 4,3); азоту амонійного – 16 мг/дм куб. (при нормі 8,2); завислих речовин — 120 мг/дм куб.(при нормі 65). Відібрана вода була темно-сірого кольору, яка протягом 5-ти днів змінила колір на чорний та мала затхлий запах подібний до фекального.
Оскільки ситуація з забрудненням річки Хомора на межі з Хмельницькою областю не вирішувалась, а керівництво ТОВ «ПКПФ» всіляко ігнорувало законні спроби Державної екологічної інспекції у Житомирській щодо здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог водного законодавства фабрики керівництво Держекоінспекції у Житомирській звернулось до правоохоронних органів з метою вирішення питання проведення перевірки дотримання вимог водного законодавства ТОВ «ПКПФ» в правовому полі.
28.04.2016 року під час виїзду в смт. Понінка з метою проведення позапланової перевірки ТОВ «ПКПФ», на виконання Ухвали Баранівського районного суду Житомирської області від 27.04.2016 року по справі № 273/543/16-к, представників Державної екологічної інспекції у Житомирській області до проведення перевірки допущено не було, жодні документи не представлено. Про що було складено відповідний акт.
Під час виїзду були відібрані проби зворотних вод ТОВ «ПКПФ» по випуску №1, річка Хомора 500 м нижче та вище скиду та несанкціонованого скиду з КОС за участю головного спеціаліста Управління екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації та головного фахівця Головного управління Держсанепідемслужби Житомирської області.
У зв’язку з неможливістю прийняти відповідні заходи реагування щодо недопущення забруднення р. Хомора та проведення перевірки ТОВ «ПКПФ» Державна екологічна інспекція у Житомирській 05.05.2016 року звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо зупинення господарської діяльності ТОВ «ПКПФ» в частині злійснення скиду виробничих стічних вод на отасні споруди каналізації з подальшим їх потраплянням в річку Хомора.
10 травня 2016 року спеціалістів Державної екологічної інспекції у Житомирській області спільно із слідчим Слідчого управління ГУНП у Житомирській області та представниками Баранівського відділення поліції Н-Волинського ВП та Баранівської прокуратури було допущено на територію ТОВ «ПКПФ» з метою проведення позапланової перевірки ТОВ «ПКПФ» на виконання Ухвали Баранівського районного суду Житомирської області від 27.04.2016 року по справі № 273/543/16-к. Слідчим Слідчого управління ГУНП у Житомирській області були вилучені документи та матеріали ТОВ «ПКПФ» щодо водогосподарської діяльності фабрики, з якими спеціалісти Державної екологічної інспекції у Житомирській області були ознайомлені в кабінеті слідчого.
При вивченні вилучених дозвільних документів ТОВ «ПКПФ» було встановлено, що перелік показників, які слід контролювати у зворотних водах підприємства не відповідає вимогам Постанови КМ України №1100 щодо врахування використання специфічних хімічних речовин (клею, крохмалю, реагентів, хімічних реактивів, рідкого скла, кислот та інше) у технологічному процесі.
Як наслідок при проведенні лабораторного контролю за якістю скидів зворотних вод фабрики та їх впливу на річку ніколи не контролювався вміст важких металів (мідь, цинк, свинець, кадмій, нікель, хром, ртуть, миш’як та інше), сірчаного ангідриду на інших забруднюючих речовин притаманних реагентам, що використовуються у виробництві.
На час обстеження 10.05.2016 року скид зворотних вод підприємства по несанкціонованому випуску у р. Хомора не здійснювався. Спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Житомирській області у присутності слідчих, прокурора та заступника генерального директора ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» були відібрані проби води в місці скиду (випуск №1), річка Хомора 500м вище та нижче скиду.
При проведенні перевірки спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Житомирській області аналізів проб відібраних 10 та 18 травня 2016 року були виконані дослідження на вміст важких металів.
Результатами лабораторних досліджень (протоколи вимірювань показників складу та властивостей вод від 16.05.2016 р. № 45-16 та від 23.05.2016 р. № 47-16) зафіксовано вплив скидів підприємства по вмісту всіх показників, у тому числі важких металів на якість річки нижче скиду.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними речовинами ТОВ «ПКПФ» від 10.05-19.05.2016 року виявлені наступні порушення Водного законодавства:
– допускається забруднення р. Хомора внаслідок скидів ТОВ «ПКПФ» неочищених зворотних вод по несанкціонованому випуску та недостатньо очищених зворотних вод по випуску № 1;
– порушуються правила експлуатації комплексу очисних споруд каналізації ;
– не в повній мірі виконуються умови дозволу на спеціальне водокористування;
– не забезпечено виконання заходів щодо попередження забруднення підземних вод;
– не здійснюються заходи щодо запобігання забрудненню водних об’єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства;
– при проведенні відомчого лабораторного контролю за якістю зворотних вод підприємства та їх впливу на водний об’єкт ТОВ «ПКПФ» не здійснюється контроль за показниками, які слід контролювати у зв’язку із використанням у виробництві специфічних речовин.
За результатами проведеної позапланової перевірки керівництву ТОВ ПКПФ» видано припис №44/4 від 24.05.2016 року щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства . Матеріали перевірки направлено старшому слідчому слідчого управління Головного управління національної поліції в Житомирській області та на адресу Баранівського відділення поліції Новоград-Волинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Житомирській області.
Згідно розділу 7. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 року № 389 та зареєстрованої в Мін’юсті України 14.08.2009 року за № 767/16783 зі змінами та доповненнями, затвердженими наказами Мінприроди України № 220 від 30.06.2011р., зареєстрованими в Мінюсті України 15.07.2011 р. за № 881/19619 та № 367 від 13.10.2015 р., зареєстрованими в Мінюсті України 05.11.2015 р. за № 1369/27814 для проведення вищезазначених розрахунків необхідно мати інформацію по кожному випуску у водний об’єкт щодо результатів лабораторного контролю за якістю скидаємих зворотних вод (не менше трьох аналізів з моменту фіксації перевищення встановлених нормативів ГДС) та їх об’ємів.
Розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення водного об’єкту не проводився із-за відсутності трьох результатів аналізів забруднених вод, що скидаються до р. Хомора та об’єму забруднених стоків, що при цьому потрапили до водного об’єкта».
Відділ інформації та зв’язків
з громадськістю міської ради