Надійшла відповідь на звернення Новоград-Волинської міської ради стосовно забезпечення бланками талонів інвалідів війни для пільгового проїзду на території Співдружності Незалежних Держав

19 Вересня 2016, 8:20

У липні 2016 року за підписом міського голови В.Л. Весельського було надіслано звернення до Міністра соціальної політики України А.О. Реви щодо сприяння у вирішенні питання забезпечення інвалідів війни талонами на пільговий проїзд на території Співдружності Незалежних Держав. Зокрема, у листі було зазначено: «В управлінні праці та соціального захисту населення міської ради на обліку перебувають інваліди війни, які мають право на дану пільгу, і особливо гостро постало дане питання напередодні відзначення Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. До цього часу талони на пільговий проїзд по території Співдружності Незалежних Держав управління не отримало».

Управління у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Мінсоцполітики розглянуло звернення Новоград-Волинської міської ради стосовно забезпечення бланками талонів для пільгового проїзду відповідно до міжурядової Угоди «Про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них». У листі-відповіді, яка надійшла з Міністерства повідомляється наступне: «Пільги на проїзд залізничним, водним, повітряним, міжміським автомобільним транспортом вищезазначеною територією надаються відповідно до міжурядової Угоди «Про  взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них», підписаної главами урядів у місті Москва 12.03.1993 (далі – Угода).

Угодою передбачено, що підставою для надання пільгового проїзного квитка є посвідчення та лист талонів на пільговий проїзд, виданий органами колишнього СРСР або Сторонами за формою, що діяла на 01.01.1992, за місцем постійного проживання особи, яка має право на пільги, а також визначено категорії громадян, на яких поширюються пільги на проїзд у міжміському транспорті територією країн – членів СНД.

Відшкодування транспортним організаціям витрат, пов’язаних зі сплатою вартості проїзду категорій осіб, зазначених в Угоді, проводиться Сторонами відповідно до національного законодавства.

Надання пільг та гарантій ветеранам війни здійснюється Україною у межах реалізації внутрішньодержавних заходів відповідно до національного законодавства України в умовах необхідності упорядкування надмірно розгалуженої системи надання пільг, компенсацій та гарантій, з урахуванням економічного розвитку країни та соціальної політики Уряду.

Міністерство інфраструктури України повідомляє, що припинення дії міжурядової Угоди «Про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них» та виготовлення відповідних бланків талонів матиме негативні наслідки в соціальній сфері, оскільки вказана Угода стосується захисту інтересів найменш захищених верств населення.

Міністерство закордонних справ України повідомляє, що за інформацією Виконкому СНД, чинна нормативна база забезпечує реалізацію пільгового проїзду у період 2016-2020 років. Таким чином, державам-учасницям Угоди необхідно забезпечити виготовлення аркушів талонів на вказаний період за формою, що діє з 01.01.1992 року. Рішення Економічної ради СНД щодо виготовлення цих талонів на 2016-2020 роки не приймалося, оскільки держави-учасниці Угоди не ініціювали консультації щодо розроблення цього проекту.

Мінфін відмічає, що на сьогодні у державному бюджеті відсутні джерела відшкодування витрат за пільговий проїзд інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них відповідно до вказаної Угоди. До цього часу зазначені видатки враховувалися у складі витрат на надання «інших передбачених законодавством пільг» у загальному обсязі субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян. У 2016 році така субвенція не передбачена».

Також у листі-відповіді зазначено: «З метою врегулювання ситуацій, яка склалася із забезпеченням надання пільгового проїзду окремим категоріям громадян, та підвищення ефективності надання цього виду пільг Мінфін разом із Мінсоцполітики та Мінінфраструктури опрацьовує механізм підвищення адресності надання пільг на проїзд окремим категорій громадян, у тому числі шляхом переходу до адресних грошових виплат.

За інформацією Мінекономрозвитку відповідно до Бюджетного кодексу України компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесено до видатків, що здійснюються з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів,бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на державні програми соціального захисту (статті 89 та 102), та видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів (стаття 91).

Водночас, Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з оплати послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачено.

Місцеві органи виконавчої влади мають можливість самостійно визначати обсяг пільгових перевезень та відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України передбачати видатки, забезпечуючи, при цьому, контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на цю мету.

Водночас зазначаємо, що одним, із кроків, які планується здійснити до кінця року Урядом, є монетизація окремих видів пільг, у тому числі на проїзд, відповідно до Плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.05.2016 № 418-р».

Таким чином, управління у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Мінсоцполітики наголошує, що питання надання пільгового проїзду інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них, та виготовлення відповідних талонів має розглядатися комплексно з урахуванням реформування системи надання пільгового проїзду.

Відділ інформації та зв’язків

з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія