Новоград-волинцям презентували книгу «Новоград-Волинський. Персоналії»
22 липня 2016 року у музеї родини Косачів презентували книгу «Новоград-Волинський. Персоналії». Розпочався захід із пісні про Новоград-Волинський у виконанні Ігоря Завгороднього та супроводжувався грою ансамблю «Классік».
Ведуча заходу – начальник відділу культури міської ради Лариса Заєць, зауважила, що це третя книга з історії Новоград-Волинського краю, робота над якою тривала майже три роки. У виданні подано розповіді про понад 850 знаних людей, які народилися або пов’язали свою долю зі Звягельщиною. Цей біографічний довідник вміщує 416 сторінок. У невеличких статтях-лозунгах подано основні дані про кожну особу.
Від імені міської влади до присутніх звернулась заступник міського голови Оксана Гвозденко, яка зазначила: «Сьогодні для кожного з нас знаменна подія. Адже ми з вами зібралися на презентацію книги, у якій представлено цікавий багатогранний історичний матеріал про життєвий шлях, здобутки та перемоги великих особистостей нашого міста.
Звягельщина завжди була багата на щедро обдарованих людей. Але одну із найяскравіших сторінок в історію нашого міста вписала славна дочка українського народу – Леся Українка, яка народилася саме тут. Новоград-Волинський – батьківщина і багатьох інших видатних особистостей.
Мабуть, не помилюся, якщо скажу, що такого всеохоплюючого, значного за кількістю досліджених імен, як книга «Новоград-Волинський. Персоналії», на Звягельщині досі не було. Літопис змістовний, цікавий, інформативний, справді науковий, написаний на багатому джерельному матеріалі. Відчувається, що автор вклав у роботу не лише глибокі знання, а й частку свого серця.
Вважаю за свій обов’язок висловити слова вдячності творцям цього довідника, особисто керівнику редакційної колегії Ліні Дмитрівні Наумець, за саму ідею видання та проведену разом з краєзнавцями велику копітку роботу з підготовки матеріалів.
Переконана, що ніколи не зміліє наша земля. І до цих історичних постатей додадуться нові імена – неповторні й особливі, розповіді про яких увійдуть до наступного видання».
Керівник редакційної групи видання, місцевий краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України Ліна Наумець розповіла як тривала робота над книгою, яка є третьою після «Новоград-Волинський. Історія міста» (2010 р.) та «Новоград-Волинський. Вулиці міста» (2013 р.). А також подякувала усім, хто доклав чималих зусиль, щоб це видання побачило світ.
Починалося усе з розпорядження від 2 жовтня 2013 року тодішнього міського голови Володимира Івановича Загривого «Про створення редакційної групи з видання краєзнавчого ілюстрованого довідника «Новоград-Волинський. Енциклопедія» з метою збереження та використання культурного надбання міської територіальної громади. Планувалося подати матеріали до друку до 15 грудня 2014 року, але життя внесло свої корективи. Події на Сході країни, АТО приголомшили настільки, що деякий час було просто не до книги. Та й робота виявилася непростою.
Тепер же цей біографічний довідник прислужиться широкому колу небайдужих читачів.
У вступному слові книги до земляків звертаються міський голова Віктор Весельський, його попередник Володимир Загривий та керівник редакційної групи видання Ліна Наумець.
Багато лозунгів у новому виданні присвячено історичним особам, чиї імена пов’язані з історією старовинного Звягеля, землякам-лауреатам премії імені Лесі Українки, особам, чиї імена носять вулиці міста. Не оминули увагою і всесвітньовідому поетесу – Лесю Українку, яка є найбільшою гордістю нашого міста, адже саме тут, на берегах Случі, народилася.
Окремі розділи книги присвячені сильним, мужнім, волелюбним людям Звягельщини, які захищати своє місто від численних ворогів, пережити страшні, чорні сторінки нашої історії під час голодомору та сталінських репресій.
Поліська земля виховала вісім Героїв Радянського Союзу та двох повних Кавалери ордена Слави. У різні часи місто було в долі понад 50 Героїв Радянського Союзу. П’ятьох, які проживали у Новограді-Волинському, благодатна звягельська земля прийняла на вічний спокій.
Згадали і тих, хто боровся із фашистською навалою – партизан і підпільників, ветеранів Другої світової війни, учасників афганської війни, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, учасників АТО – воїнів 30-ої ОМБр.
З довідника можна дізнатися про земляків, які стали відомими вченими у різних галузях, лікарів, освітян, поетів, письменників, художників, спортсменів, заслужених працівників культури, заслужених діячів мистецтв, матерів-героїнь, активних жінок нагороджених орденом Княгині Ольги, які народилися на звягельській землі.
Увійшли до книгу й імена нагороджених орденом «Звягель» та Почесні громадяни міста Новограда-Волинського.
Усього за 16 років орденом «Звягель» було нагороджено 144 особи, з них 107 чоловіків, 35 жінок. Серед нагороджених 11 лікарів, 16 працівників освіти, 17 ветеранів війни, 12 працівників культури, 4 спортсменів, 4 військових, 2 священослужителя.
Найвищу відзнаку нашої територіальної громади «Почесний громадянин Новограда-Волинського» за цей час було присвоєно 97 особам, з них 89 – це чоловіки і 8 – жінки.
Місто Новоград-Волинський має багато визначних особистостей, якими варто пишатися.
Під час презентації безліч теплих та щирих слів лунало на адресу керівника та членів редакційної групи, завдяки кропіткій роботі яких ця книга відбулася.
З сумом та жалем присутні згадали хвилиною мовчання Жанну Ілларіонівну Василенко – члена редакційної групи, Почесного громадянина Новограда-Волинського, заслуженого пошуковця України, яка напередодні презентації книги відійшла у вічність.
Наприкінці, ведуча заходу Лариса Заєць зазначила: «Хочеться вірити, що живе і неповторне пульсування міста, відтворене через біографії його особистостей, передасться кожному читачеві цього видання, огортаючи кожного своєю особливою аурою поліської шляхетності».
Довідково. Матеріали, які лягли в основу книги, зібрали:
Антошевська Людмила Антонівна – Заслужені працівники охорони здоров’я України.
Василенко Жанна Іларіонівна – Юні месники Поліського краю.
Ваховський Віктор Станіславович – Історичні постаті краю.
Виговська Алла Василівна – Матері-героїні
Гамма Володимир Михайлович – Заслужені працівники фізичної культури і спорту України.
Коган Леонід Григорович – Історичні постаті; воєначальники; діячі єврейської культури; церковні діячі; Праведники народів світу; відомі уродженці Новоград-Волинщини.
Загривий Володимир Іванович – Міські голови.
Котова Лариса Миколаївна – Почесні громадяни Новограда-Волинського
Ксендзук Валентина Антонівна – Сучасні місцеві поети, письменники.
Наумець Ліна Дмитрівна – Герої Радянського Союзу; відомі уродженці краю; нагороджені державними відзнаками учасники ліквідації аварії на ЧАЕС; ветерани війни і праці; заслужені працівники культури України; особистості, чиї імена у назвах вулиць міста; декабристи.
Наумець Михайло Миколайович – Воїни 30-ої Окремої Механізованої Бригади – учасники АТО, відзначені державними нагородами.
Онищук Людмила Вікторівна – Нагороджені орденом княгині Ольги.
Петровська Марія Аркадіївна – Учасники афганської війни.
Петько Тетяна Аркадіївна – Відомі постаті Яруня.
Римська Віра Омелянівна – Звягельське оточення Лесі Українки.
Чачина Світлана Василівна – Нагороджені орденом «Звягель».
Челядіна Світлана Олексіївна – Заслужені працівники освіти України.
Яценюк Ольга Григорівна – Відомі постаті Новоград-Волинського району.
Відділ інформації та зв’язків
з громадськістю міської ради