Новоград-Волинський: Новий 2016 рік має бути успішним!
Напередодні нового року ми поспілкувалися з Новоград-Волинським міським головою Віктором Весельським про те, яким, на його думку був минулий 2015 рік і чого очікувати від наступного 2016 року. Також Віктор Леонідович розповів про свої перші кроки на посаді очільника новоград-волинської міської громади і про те, які має плани на найближче майбутнє.
– Вікторе Леонідовичу, напередодні Нового року хотілося б розпочати нашу бесіду з такого новорічного ракурсу – якщо припустити, що ми всі з дитинства продовжуємо вірити у Діда Мороза і в те, що він може принести нам під ялинку омріяний подарунок, то який подарунок ви б собі під ялинку попросили?
Насамперед я хочу, щоб був мир, хочу щоб кожен думав про свій стан здоров’я і якщо б держава дала не тільки декларативно, але й на законодавчому рівні, мені, як міському голові, делегувала права, то я би зробив все, щоб люди в апараті виконкому, керівники отримували задоволення від своєї роботи, від того, що вони працюють для людей нашої міської громади, для блага нашого міста.
А особисто для себе що б хотіли?
Особисто для себе по принципу – нам хліба не треба, роботу давай. Я трудоголік і щасливий від того, що виконую роботу, яка мені до душі.
Наступаючий 2016 рік – яким він буде і що Ви від нього очікуєте?
Все буде залежати від того, як будуть розвиватися події на Сході і як ми будемо працювати над наповненням бюджету. Щоб усі нормально працювали і сплачували всі податки, щоб з людьми розраховувалися гідною заробітною платою, а не в конвертах. А у тих, хто народиться вже в новому році, ми маємо формувати новий світогляд. Бо через 5 років вони підуть у підготовчу групу і в цьому віці мають знати, що є держава Україна, що є державний прапор, державний гімн, державний кордон, є державна мова. З дітей потрібно все починати.
Як вам працюється з цим складом міської ради?
Від дня виборів, 25 жовтня, до сесії 10 листопада у мене був час подивитися на те, як 34 депутати будуть себе поводити. Так, з самого початку приходили до мене за посади, за голів комісій, хотіли втягнути у якісь „договорняки“, дехто сподівався, що йому вдасться управляти міським головою, особливо що стосувалося бюджетної комісії, земельної комісії, комунального майна. Я один раз дав зрозуміти що цього не буде, другий раз, третій раз. Мене почали агітувати за всілякі варіанти більшості, конструктивної, деструктивної… Я для себе прийняв тоді рішення. По-перше, я позапартійний. Так. Я йшов на вибори під прапором БПП „Солідарність“ і думаю, що „Солідарність“ на мене не ображена, не ображений особисто і Президент держави, бо я пройшов у міську і обласну ради депутатом і був обраний міським головою. Звісно, я прийняв рішення залишитися міським головою. І хочу, щоб знали всі, що міський голова – людина слова. У мене є надрукована моя виборча програма і „десять кроків міського голови“, які я стараюся дотримуватися. Тому я не ставив перед собою за мету у раді створювати більшісгь. Депутати повинні читати документи, закони, і на цій підставі працювати. У Законі записано, що депутат має вести регулярний, не менше одного разу на місяць, прийом виборців, вживати заходів щодо забезпечення оперативного вирішення тих питань, з якими виборці звертаються до свого депутата. І пункт два пише, що депутат, який не виправдав довіру виборців, може бути у будь-який час відкликаний у порядку, встановленому Законом України „Про статус депутатів місцевих рад“. Віднині я буду аналізувати – з якого округу люди приходять до мене на прийом і чому там депутат не виконує свої обов’язки і не стає міні-міським головою на своєму окрузі. На кожному окрузі трохи більше тисячі виборців, а ми з секретарем міської ради Оленою Анатоліївною Пономаренко приймаємо щоп’ятниці до 50 громадян. І те, що хтось тепер поширює чутки про те, що неможливо потрапити до міського голови, що міський голова веде прийоми тільки по запису, що потрібно записуватися на чотири тижні вперед – все це не відповідає дійсності, бо я веду прийом не раз на місяць, а кожної п’ятниці до останнього відвідувача.
Вікторе Леонідовичу, а чому відмінили пленарне засідання другої сесії, яке планувалося на четвер, 31 грудня?
Сесію не відмінили, її перенесли, проголосувавши одноголосно сьогодні (30 грудня) на засіданні погоджувальної ради. Голосували шість голів постійних комісій, з яких чотири – особисто, двоє – представляли своїх колег, шість керівників фракцій, міський голова і секретар міської ради. Хоча напередодні за моїм дорученням працювали всі шість комісій і на всіх шести комісіях працювала секретар міської ради О.А.Пономеренко, заступник керуючого справами, начальник організаційного відділу Н.В.Марчук та начальник фінансового управління І.К.Ящук. Потрібно віддати належне Ірині Климівні за те, що у вихідні все фінансове управління працювало і підготували проект бюджету на 2016 рік, що стало вкотре предметом обговорення на засіданнях постійних комісій. Ми на погоджувальній раді обговорили все, що стосується бюджету 2016 року, і все, що стосується штатів і структури, домовилися – після того, як Президент держави підпише Закон про бюджетна 2016, після того, як Новоград-Волинська районна рада проведе свою сесію, і ми будемо знати цифри по співфінансуванню охорони здоров’я і по культурі – будемо розглядати і бюджет міста. Ще одним з таких каменів спотикання стало те, що держава пропонує передати профтехучилища, в тому числі і Новоград-Волинське – на фінансування з міського бюджету. Однак, у цьому закладі навчається більше чотирьохсот дітей, в основному діти з багатодітний сімей, напівсироти і не лише з міста Новограда-Волинського, а й з Новоград-Волинського району, з Червоноармійського, Баранівського, Ємільчинського і звісно з інших областей. Тож майно даного навчального закладу поки що знаходиться не у міській комунальній власності. Також вирішили на погоджувальній раді, що напишемо звернення за підписом міського голови на адресу голів Асоціацій міст України, бо таких навчальних закладів є достатньо у кожній області, у містах обласного підпорядкування. Принаймні потрібно вирішити – якщо ми і будемо фінансувати, а не мало, не багато на сьогоднішній день потрібно біля восьми мільйонів, то визначитися з питанням власності, бо поки що це державна власність. Далі – заклад має гуртожиток, і якщо там навчатимуться наші новоград-волинські діти, то відпадає потреба в утримуванні цього гуртожитку. Плюс до податкового кодексу будуть внесені зміни. Все це стало вагомою підставою і ми на пропозицію депутатів Миколи Григоровича Усенка, Олега Івановича Журбенка, Олександра Леонідовича Остапчука і Олександра Сергійовича Гарбовського вирішили перенести на пізніше, тобто на січень 2016 року пленарне засідання другої сесії.
Чи не буде це створювати якихось суттєвих проблем для міста?
– Ні, вихід із ситуації – абсолютно спокійний. Ми закриваємо рік абсолютно без боргів, ми профінансували заробітну плату, нарахування на заробітну плату, повністю всі захищені етапи. Тобто – ми не маємо боргів ні перед людьми, ні перед державою, як за електроенергію і таке інше. Тут я спокійний і ми завершили рік прибутково. Люди Новий 2016 можуть зустрічати собі спокійно.
Як Ви можете охарактеризувати рік, що минув і яким він був особисто для Вас?
2015 рік стривожив тим, що неспокійно було на Сході нашої держави, це сумно, бо тисячі людей потерпають від дій агресора і поки, відслідковуючи ЗМІ, не видно особливого покращення. Це тривожно надзвичайно. Бо в першу чергу хочеться, щоб був мир у державі. Що стосується року в цілому, то вся держава жила в очікуванні не стільки місцевих виборів, скільки проголошеної Президентом децентралізації, бо всі прекрасно розуміють, що чим раніше це настане, тим краще буде і загалом для держави, безпосередньо для кожної території зокрема. Я б, наприклад, пішов ще далі. Я б паралельно вирішував питання з адміністративно-територіальною реформою і відповідно під це проводив реформи у галузі охорони здоров’я, мається на увазі створення госпітальних округів, далі варто проводити реформу у галузі освіти і науки.
25 жовтня відбулися вибори. Новоград-волинці зробили свій вибір і я їм вдячний за те, що вони довірили мені очолити міську раду, міськвиконком, громаду. Я почесному до 2020-го буду працювати на користь громади. У моєму розумінні громада – це всі 56 тисяч жителів. Я за те, щоб місто розвивалося і щоб ми дочекалися моменту, коли буде 60 тисяч жителів – тоді статус міста буде інший і відповідно категорія у фінансуванні зміниться до кращого. Повинен сказати, що відтоді, коли офіційно вступив на посаду міського голови, я не розчарувався у прийнятому мною рішенні. Я отримую задоволення від своєї роботи, мені подобається моя робота Так, є певні нюанси, є певні неузгоджені дії певних осіб, які обіймають керівні посади. Але наше місто не одразу побудувалося. Тож я сподіваюся, що начальники відділів і управлінь також перебудуються. Якщо хтось не буде перебудовуватися – будемо з ними прощатися.
Вікторе Леонідовичу, що було найскладніше на цьому першому етапі вашої роботи на посаді міського голови?
Я не бачу особливих складнощів. У мене немає проблем у спілкуванні з головою обласної державної адміністрації і з головою обласної ради, немає проблем у спілкуванні з міністрами, з Головою Верховної Ради України. Мені навіть важко дати відповідь на це запитання.
А що тоді для вас було найбільш неочікуваним на цій посаді?
Розбалансованість виконавської дисципліни. Це було видно і під час передвиборчої кампанії населення ще тоді звертало увагу на незадоволення місцевою владою. І тепер мені часто закидають – чому я одразу всіх не звільнив? Річ у тім, що потрібен час – місяць-два і все саме проявиться. Потрібно дати людям шанс. Щоб зрозуміли – працювати потрібно для людей, що до Вас прийшла людина зі своєю проблемою і цю проблему потрібно вирішити. Я 17 років працював у Києві і ніколи ніхто двічі до мене не звертався. Я вирішував все з першого разу. Потрібен час. Ми маємо зробити проживання в Новограді-Волинському привабливим для всіх – як жителів центральних вулиць, так і околиць. Люди мають бути спокійні за своє майбутнє. Я докладу для цього всіх зусиль. Розумію, що в окремо взятому місті не можна зробити комунізм. Але принаймні те, що людей будуть поважати, то це буде.
Вікторе Леонідовичу, неодноразово була присутня під час того, як ви проводите прийоми громадян. Складається таке враження, неначе відкрилися якісь шлюзи і на вас хлинув потік людських проблем, що досі багато років їх ніхто не хотів вирішувати. Ви ж спокійно, терпляче і уважно вислуховуєте кожного і вирішуєте всі питання практично одразу. Хоча до Вас чиновники, як правило, спокійно собі давали відписки, бо так простіше. Звідки береться у Вас стільки співпереживання до проблем цих простих людей, витримки, зрештою, бо навіть просто пропускати все це через себе непросто…
Я ж вчився на лікаря у вузі, де навчають співпереживати. Не люблю страшенно, коли займаються відписками. Є різні питання, різної категорії складності. Інше питання – як вирішувати. Я стараюся бути людиною слова, вимогливим насамперед до себе. Мені цікаво, щоб разом зі мною працювали люди, які мислять і думають за перспективу. Мені потрібно, щоб було тільки на краще. Все, що добре – залишаємо і рухаємося вперед. Я чітко знаю ліміт свого часу – п’ять років. Я чітко знаю, що я встигав робити. У Базарі побудував хірургічний корпус, у Попільні – комплекс лікарняний, у Новограді-Волинському – лікувальний корпус і зробив одне з кращих міськрайТМО у державі. На посаді заступника Міністра МОЗ (1998- 2000рр) створював лікарські амбулаторії і контролював це питання. За 5 років ми з командою при підтримці депутатів, при підтримці громади зробимо місто таким же – найкращим.
Що вдалося зробити вже за цей короткий період?
Розпочав з тарифів – того, що найбільше боліло людям. Нам вдалося цього добитися і з дня на день я чекаю на офіційний документ, яким НКРЕ прийме рішення про зниження тарифів на воду у місті Новограді-Волинському. Хоча по великому рахунку найперше – це була недовіра до місцевої влади, що і вилилося в те, що обрали мене, а не когось з інших п’ятьох кандидатів. Це велика честь і велика відповідальність, я це усвідомлюю. Багато також проблем виникає в учасників АТО і їх родин – проблеми з реабілітацією поранених бійців АТО і таке інше. Я взяв за мету і провів виїзну нараду на території військового шпиталю і після того був з листами у Міністра Полторака, генерала армії, був у начальника Генерального штабу, генерала Муженка і у начальника військового медичного управління генерала Верби. Потрібно віддати належне, що всі вони віднеслися з розумінням до цієї проблеми. Вчора я вже отримав офіційну відповідь, що у 2016 році це питання буде вирішене. Крім цього я мав розмову з помічником Міністра оборони України, який мені підтвердив, що Міністру оборони подали пропозиції на предмет розгортання ста ліжок військового шпиталю з реабілітаційним напрямком для учасників АТО. Докладаю всіх зусиль, щоб це якнайшвидше було зроблено. Тому ми підняли питання щодо дислокації однієї з військових частин до нас у місто на вулицю Червоноармійську. Адже найбільшими платниками податків сьогодні є військові і я зацікавлений у тому, щоб така частина у Новограді-Волинському була. Це буде у березні місяці.
Я побачив, що є проблема у соціальному плані і зустрівся з Міністром соціальної політики і його керівником департаменту – ми домовилися про те, що виділять кошти для УТ0Г і УГ0С. 10 мільйонів, на які ми побудуємо теплиці, де будуть вирощувати овочі і квіти. Овочі будуть надходити в наші школи і садочки, а збиратимуть їх і відповідно матимуть заробітну плату люди з порушеннями слуху. Таким чином ми створимо місця для таких категорій громадян.
За цей час, відколи я веду прийом, вимальовується ще одна серйозна проблема – потрібно думати над міськими програмами стосовно охорони здоров’я. Маємо програми ПРООН по енергозбереженню, потрібно думати. Виникає питання, що стосується онкохворих, держава цю функцію, на жаль, не забезпечує, і люди один на один залишаються зі своєю бідою. Тому я над цим працюю. Після того, як ми затвердимо начальника управління соціального захисту, я хочу зустрітися з колективом цього управління, вникнути глибше у їх проблеми. Бо питання соціального захисту населення виходять на перший план.
Вікторе Леонідовичу, дякую Вам за це перше інтерв’ю на посаді Новоград-Волинського міського голови, щиро бажаю вам успіхів, хай все збувається!
Взаємно!
Розмовляла Лариса ГЕМБАРСЬКА