Ще раз про сімейні форми виховання

16 Червня 2020, 17:15

У Житомирській області триває пілотний проект реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Реформи проводяться за підтримки Уповноваженого президента України з прав дитини, британської фундації Lumos та Національного офісу з деінституціалізації, що підтримується проектом EDGE (Канада).

Житомирщина рухається дещо попереду усіх регіонів – тут вже проведено оцінку ситуації в області. Ця ж область пілотуватиме методичні рекомендації щодо написання регіонального плану реформування, які розроблені у ДІ-офісі.

За терміном деінституціалізації маються на увазі зміни системи дитячих інтернатів, у яких нині перебувають 106,7 тисяч дітей. При цьому 92,3% з них мають хоча б одного з батьків, і лише 7,7% дітей в інтернатах – діти-сироти чи позбавлені батьківського піклування. Сьогодні ми розглянемо альтернативні форми влаштування дітей згаданої категорії.

У постанові Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» (надалі – Постанова) виділено 2 категорії дітей, які можуть бути влаштовані у сімейні форми виховання: дитина-сирота і дитина, позбавлена батьківського піклування. Тобто, дитина повинна мати відповідний статус, який надається у передбаченому цим нормативно-правовим актом порядку.

У пункті 23 Постанови вказано, що статус дитини-сироти надається дітям, у яких померли або загинули батьки, що підтверджується свідоцтвом про смерть кожного з них. Таким чином, відсутній статус «напівсироти». Якщо помер/загинув один з батьків, то дитина не набуває статусу дитини-сироти.

Пунктом 24 Постанови передбачено перелік підстав для надання дітям статусу дитини, позбавленої батьківського піклування:
1) батьки яких позбавлені батьківських прав, що підтверджується рішенням суду;
2) які відібрані у батьків без позбавлення батьківських прав, що підтверджується рішенням суду;
3) батьки яких визнані безвісно відсутніми, що підтверджується рішенням суду;
4) батьки яких оголошені судом померлими, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим органами реєстрації актів цивільного стану;
5) батьки яких визнані недієздатними, що підтверджується рішенням суду;
6) батьки яких відбувають покарання в місцях позбавлення волі, що підтверджується вироком суду;
7) батьки яких під час здійснення кримінального провадження тримаються під вартою, що підтверджується ухвалою слідчого судді (суду);
8) батьки яких знаходяться у розшуку органами Національної поліції, пов’язаному з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, що підтверджується ухвалою суду або довідкою органів Національної поліції про розшук батьків та відсутність відомостей про їх місцезнаходження;
9) у зв’язку з тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про наявність у батька, матері хвороби, що перешкоджає виконанню ними батьківських обов’язків, виданим у порядку, встановленому МОЗ;
10) підкинутим, батьки яких невідомі, покинутим в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яких відмовилися забрати з цих закладів батьки, інші родичі, про що складено акт за формою, затвердженою МОЗ і МВС;
11) батьки яких не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі або в районі проведення антитерористичної операції і заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що підтверджується актом, складеним службою у справах дітей;
12) розлученим із сім’єю, визнаним біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» (за наявності письмової інформації територіального органу ДМС про розшук батьків або інших законних представників і відсутність відомостей про їх місцезнаходження).

Варто звернути увагу, до документів додається довідка, видана органом реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, про те, що відомості про батька внесені за вказівкою матері відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України, якщо у вищезазначених випадках, дитину виховувала одинока мати.

Отже, якщо дитині не надано статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, то її не може бути влаштовано під опіку чи іншу форму сімейного виховання.

Разом з цим, необхідно нагадати, що відповідно до частини 2 статті 151 Сімейного кодексу України, батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам. Проте передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї (ч. 5 ст. 150 Сімейного кодексу України).

У нашому місті влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу чи усиновлення покладено на службу у справах дітей управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради.

Якщо вас зацікавило питання щодо взяття дітей під опіку чи створення прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу, за більш детальною інформацією можете звернутись до служби у справах дітей за адресою: вул.Замкова,3/6, м.Новоград-Волинський, Житомирська обл., тел.: (04141) 2-08-91.

С.В.Трофимчук, головний спеціаліст
сектору опіки, піклування
та усиновлення служби у справах
дітей управління у справах сім’ї, молоді,
фізичної культури та спорту міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія