Що потрібно знати про територіальну оборону

14 Лютого 2022, 9:43

В Україні від початку року запрацював закон про основи національного спротиву. Тепер у країні мають сформувати Сили територіальної оборони, які у разі загрози виконуватимуть певні завдання у межах своєї місцевості. Вступити до Сил тероборони можуть не лише українці з військовим минулим, а й цивільні. Детальніше читайте далі.

В’ячеслав Авраменко, керівник Новоград-Волинського району територіальної оборони, голова райдержадміністрації

Законом України “Про основи національного спротиву” на території країни створено систему національного спротиву. Метою є підвищення обороноздатності держави, надання обороні України всеохопного характеру, сприяння забезпеченню готовності громадян до національного спротиву. Це той інструмент, який допоможе організовано залучити для відсічі агресору волю, енергію, відвагу всього українського суспільства. Йдеться про створення насправді стратегічної переваги.

Сюди входять:

  • територіальна оборона;
  • рух опору;
  • підготовка громадян до національного спротиву.

Що стосується територіальної оборони

Насамперед ми всі маємо добре розуміти, що тероборона є компонентом нацспротиву і належить до повноважень держави. Основою оборони є окремий рід сил у складі Збройних сил України, як, наприклад, Сухопутні війська або Повітряні сили, який називається Сили територіально оборони. Вони повністю воєнізовані, мають стандартну військову побудову підрозділів і частин, а також управління по вертикалі від Командувача Сил територіальної оборони до Верховного Головнокомандувача Збройних сил України – Президента України.

Територіальна оборона району складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових. Військова має три компоненти.

Перший. У Новоград-Волинському районі вже з 1 січня створили військову частину, яка входить до складу Сил територіальної оборони. Це професійні військовики, які служать за контрактом і складають ядро частини.

Другий – це штат особливого періоду: цивільні громадяни, які пройдуть відбір і укладуть контракт про службу в резерві тероборони.

Третій – це добровольчі формування територіальних громад. Вони можуть бути створені у випадку, якщо таку ініціативу виявить командування Сил територіальної оборони. А президент України, ухвалить відповідні рішення.

Цивільна складова включає державні органи, органи місцевого самоврядування, які залучаються до територіальної оборони.

Військово-цивільна – включає штаб району територіальної оборони та добровольчі формування територіальних громад.

Керівником району територіальної оборони є голова районної державної адміністрації. Це цивільна особа, яка керує ресурсами території. Керівником штабу району тероборони є командир військової частини Сил територіальної оборони, який займається безпосередньо військовою складовою. До складу штабу також входять представники місцевих адміністрацій і сектору безпеки й оборони. Штаб діє як у мирний час, так і в особливий період.

 

Олег Климчук, командир 140 окремого батальйону територіальної оборони, підполковник

В сучасних умовах нав’язаної нам Російською Федерацією так званої гібридної війни неможливо протидіяти агресору без залучення і участі цивільного населення. Непереборність духу саме патріотично налаштованих та мотивованих людей здатна зламати “зуби” будь-якій армії ворога, якою б оснащеною і підготовленою вона не була.

Все доволі просто. Нічого нового. Так багато століть жили наші предки, усвідомлюючи, що ворог може прийти на їхню землю в будь-який момент. Кожен змалечку мав готуватись її захищати. Ті ж козаки, які жили на хуторах, займались своїми справами, але за покликом згуртовувались і захищали свій дім та Україну. Саме це є гаслом сучасної тероборони.

Тому кожен цивільний громадянин, займаючись буденними справами, мусить присвятити хоча б трохи свого вільного часу військовому вишколу. Територіальна оборона найкраще працює тоді, коли вона сформована саме на принципах добровільності.

З 1 січня набрав чинності Закон України “Про національний спротив”. Я запрошую військовозобов’язаних, які служили, та осіб, які не служили, але мають військові спеціальності, підписати контракт для проходження служби в резерві у територіальній обороні міста й району. За детальною інформацією звертайтеся до Новоград-Волинського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або за адресою вул. Ушакова, 34 де формується пункт постійної дислокації нашої частини.

 

Інна Попова, головний редактор Новоград-Волинської міськрайонної офіційної громадсько-політичної газети «Лесин край»

Чат-бот Гаряча лінія