Сказ та його профілактика

23 Лютого 2016, 5:12

Випадки сказу тварин на території міста Новоград-Волинського  реєструються.

На сьогоднішній день в Україні немає вакцин від сказу для людини, оскільки її  виробництво не проводиться на території нашої держави. Раніше дана вакцина завозилась з Росії, однак уже 1,5 роки вона не надходить взагалі. Тому ситуація нині є критичною.

Сказ – гостре вірусне захворювання, що передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною, характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується смертю.

На сказ хворіють дикі й свійські тварини. «Дикий» сказ розвивається в диких тварин (вовки, лисиці, песці). У дрібних гризунів (миші-полівки, кажани) захворювання проявляється тривалим безсимптомним періодом.

Серед свійських тварин на сказ хворіють собаки, кішки, корови, коні, свині.

Інкубаційний період захворювання на сказ у людей триває 1 – 3 міс., може скоротитися до 7-8 днів або збільшуватися до 1 року.

Спостерігаються три стадії захворювання: провісників (депресія); збудження (буйна); паралічів (зі смертельним результатом).

Профілактика та заходи в осередку. Профілактичні заходи ведуться у двох напрямках: боротьба з носіями інфекції і попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала або ослинила скажена тварина. Боротьба з джерелом інфекції передбачає правильний режим утримання собак і кішок, знищення бродячих, профілактичну вакцинацію домашніх і службових собак.

При укусі або ослиненні людини скаженою або підозрілою твариною треба промити рану мильним розчином, обробити її краї йодною настойкою; в перші 30 хв після укусу доцільно присипати рану порошком антирабічного імуноглобуліну. Обов’язково провести екстренну профілактику правця в травматологічному пункті.

Антирабічні щеплення проводяться при допустимому або наявному інфікуванні людини. Відповідно розрізняють щеплення за умовними і безумовними показаннями. У першому разі їх призначають при укусах в лице, голову, кисті рук, множинних укусах по тілу, нанесених здоровими тваринами (за тваринами при цьому ведеться десятиденне спостереження). Потерпілому вводять тільки антирабічний імуноглобулін або антирабічну вакцину. При поодиноких укусах в кінцівки, тулуб і сприятливих епідеміологічних даних про тварину щеплення за умовними показаннями не проводяться. Імунізацію за безумовними показаннями призначають при укусах, нанесених явно скаженими, невідомими та дикими тваринами, а також тоді, коли діагноз сказу у тварини залишився нез’ясованим. При визначенні дози, тривалості курсу щеплень враховують характер контакту (ослинення, укуси різного ступеня тяжкості) і місце рани. Вакцинація проводиться культуральною інактивованою антирабічною вакциною за спеціальною схемою. У важких випадках її комбінують з введенням антирабічного імуноглобуліну. Щеплення здійснюють у лікувальному закладі.

Будьте обережні!
 

А.С. Благодир,

завідувач травматологічним відділенням

Новоград – Волинського міськрай ТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія