Співпраця Новограда-Волинської громади з проєктами міжнародної технічної допомоги
Інформацію про співпрацю Новограда-Волинської громади з проєктами міжнародної технічної допомоги обговорили на черговому 41-му засіданні виконавчого комітету міської ради.
Як зазначив у своєму виступі начальник відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності міської ради Юрій Савич, головним завданням співпраці з проєктами міжнародної технічної допомоги є розвиток інституційної спроможності громади, пошук додаткових (позабюджетних) джерел фінансування на втілення проектів та ініціатив у Новоград-Волинській міській територіальній громаді.
Організація налагодження співпраці з проєктами міжнародної технічної допомоги та участь у грантових конкурсах – основна мета діяльності відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності, що створено у структурі міської ради на початку 2021 року. Координує даний напрямок роботи заступник міського голови Ірина Гудзь.
Присутніх на засіданні виконавчого комітету міської ради поінформовано про результати діяльності.
Зокрема, налагоджена співпраця з Офісом Ради Європи в Україні, з яким 14 травня 2021 року підписано Меморандум про співпрацю. Завдяки технічній допомозі експертів з команди проекту Ради Європи «Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» розроблено новий Статут громади, який затверджено на сесії міської ради 24 серпня 2021 року.
Також досить успішною є співпраця громади з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру, від якої у 2021 році громада отримала суттєву допомогу, а саме:
- На забезпечення діяльності соціального простору: передано офісну техніку та меблі;
- На підтримку Плану громадської безпеки: передано водолазне обладнання для рятувальної станції;
- На соціальну реінтеграцію учасників АТО (через посилення співпраці з молоддю):
– передано обладнання для спільних туристичних походів (генератор, спільні мішки та каремати),
– закуплено відеокамеру та квадрокоптер.
Важливими є проекти з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ.
Завдяки Проекту «Стале партнерство задля підвищення стійкості підприємців до наслідків пандемії» отримали допомогу громаді щодо стратегічного розвитку та підтримки місцевого бізнесу.
У рамках реалізації заходів проєкту проведено Перший муніципальний Хакатон, результатом якого стало напрацювання рішення щодо напрямків стратегічного розвитку громади та стимулювання розвитку бізнесу.
Під час заходів Хакатону підписано меморандум про співробітництво з Києво-Могилянською академією.
Досвід проведення Хакатону презентовано на Міжнародному саміті мерів.
Крім того, згаданим проєктом GIZ також профінансовано в громаді вивчення проблематики розвитку бізнесу; розробка програми підтримки підприємництва; розробка та друк інвестиційного паспорту; проведення навчальних заходів (тренінгів) для бажаючих стати підприємцями та діючого бізнесу.
Спільно з проєктом GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» здійснюється відповідна робота щодо створення та забезпечення функціонування системи енергоменеджменту в громаді.
Також у минулому році активно здійснювався пошук можливостей віднайти додаткове фінансування масштабних розвиткових проєктів від міжнародних фінансових організацій.
Зокрема, розпочато співпрацю з Програмою НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація) з енергоефективності та поводження з відходами.
Програмою було передбачено одночасне впровадження проектів з енергоефективності та у секторі поводження з відходами. Вона мала грантову складову до 1 млн. Євро (на поліпшення стану поводження з відходами) та пільговий кредит (на енергоефективні заходи – термомодернізацію бюджетних будівель).
Також у 2021 році ініційовані нашою громадою у співпраці з сусідніми громадами 2 проєкти («Відкриття відділення комплексної реабілітації для подолання наслідків та відновлення після перенесених важких хвороб» та «Створення безпечного простору в територіальних громадах Новоград-Волинського району») стали переможцями у рамках Ініціативи муніципального партнерства «Проєкти місцевого розвитку регіонального значення», що впроваджується Програмою «U-LEAD з Європою» (всього по Україні було відібрано лише 32 проєкти).
Реалізація зазначених 3 проєктів мала розпочатися у березні 2022 року, однак війна з російським агресором, на жаль, внесла корективи в плани щодо їх впровадження.
Зазначалося, що умови воєнного стану поставив перед відділом підтримки громадських ініціатив та енергоефективності міської ради нові цілі та виклики.
Зокрема, гостро постало питання щодо забезпечення громади гуманітарною допомогою. Тут у нагоді стали налагоджені зв’язки як з містами-партнерами, так і з міжнародними проектами, асоціаціями органів місцевого самоврядування та благодійними організаціями.
Громада отримала гуманітарну допомогу від Асоціації МАЛЬВЕ Україна (Італія, Верона), Міжнародної волонтерської організації HELP UKRAINE ROMANIA, міст-побратів Ломжа та Опочно (Республіка Польща), муніципалітету Зіндельфінген (Німеччина), ГО «Екоклуб» (тісно співпрацює з німецькими БФ), ВГО «Асоціація малих міст України», БО «Фонд громади Житомира», БФ «Карітас». Це ще не весь перелік тих, хто активно допомагав громаді, адже ще були десятки небайдужих наших співвітчизників, які збирали та забезпечували доставку вантажів з-за кордону.
Крім того, громада отримала грантову підтримку на вирішення нагальних проблем:
- Грант Програми розвитку ООН – закуплено інструмент (бензопили) та продукти харчування довготривалого зберігання;
- Грант у рамках міжнародної благодійної ініціативи Valores Foundation «Shelter Ukraine» (через ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського») – закуплено продукти харчування, засоби гігієни та інші товари першої необхідності для переселенців;
- Грант від Данської ради у справах біженців (через ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського») – на закупівлю продуктів харчування, засобів гігієни та інших товарів першої необхідності для переселенців.
Крім того, громада відібрана до реалізації масштабної програми з реновації будівель для розміщення переселенців, що фінансується ЄС та НЕФКО.
Наразі надіслані відповідні запити на отримання допомоги на міжнародні проєкти GIZ, U-LEAD з Європою, Угоди мерів, до муніципалітетів з Німеччини, Польщі, Італії, Литви, Латвії, Чехії, Словаччини та посольств іноземних держав.
Й надалі здійснюється пошук іноземних партнерських муніципалітетів (у першу чергу – країн Євросоюзу), що також дасть можливість отримати нові можливості для громади як у плані покращення інституційної спроможності, так і залучення інвестицій у розвиткові проєкти.
Присутні в залі надали високу оцінку роботі команди управлінців в напрямку налагодження спіробітництва з проєктами міжнародної технічної допомоги, оскільки за досить короткий термін реалізовано та розпочато впровадження значної кількості важливих для громади проєктів.