У Новоград-Волинському відбулися громадські слухання з приводу перейменування вулиць міста
30 вересня, на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки», у Новограді-Волинському відбулося громадське слухання з приводу перейменування вулиць міста.
Розпочалося засідання зі вступного слова заступника міського голови Сергія Колотова, який повідомив, що учасники громадських слухань прийшли обговорити непросте питання – перейменування вулиць, які носять імена комуністичних діячів. Доповів про ситуацію, яка в цілому склалася в країні щодо виконання Закону та про проведену роботу щодо внесення пропозицій з даного приводу. Наголосив, що в ході підготовки пропозицій топонімічною комісією було прийнято рішення про виправлення деяких помилок щодо назв вулиць. Як приклад, зауважив про вулицю Сагайдачного та вулицю Драгоманова, які складаються з декількох будинків та знаходяться на околицях міста, наголосивши що українські видатні діячі, іменами яких названо ці вулиці, мають право на більш достойне увічнення їх пам’яті. Висловив колективну думку комісії про недоречність дроблення вулиць на квартали. Наприклад, вулиця Будьонного і вулиця Садова, які фактично є однією великою вулицею, а не двома маленькими. Доповів про пропозицію комісії об’єднати ці дві вулиці в одну і надати їй назву Садова. Повідомив зібрання, що на останній нараді топонімічної комісії була прийнята пропозиція про зняття з обговорень двох вулиць – вул. Коцюбинського та вул. Ватутіна, на які дія Закону не розповсюджується. Таким чином, на громадських слуханнях було запропоновано розглянути 37 вулиць, які мають бути перейменовані та пройшли процедуру громадського обговорення, яке тривало 2 місяці відповідно до чинного законодавства України.
Начальник відділу культури міської ради Лариса Заєць доповіла присутнім, що протягом двох місяців, з 16 липня до 16 вересня 2015 року, в місті тривало громадське обговорення щодо перейменування вулиць. Під час встановленого терміну до відділу культури міської ради надійшло 12 телефонних дзвінків, на електронну адресу поступило 5 листів щодо перейменувань вулиць, та на ім’я міського голови – 19 листів від жителів міста.
Для зручності в роботі назви вулиць були розподілені на два списки. До першого увійшли назви вулиць і пропозиції щодо їх перейменування, які пройшли процедуру громадського обговорення та не отримали жодного зауваження у мешканців міста. До другого списку увійшла решта вулиць, назви яких активно обговорювались, і єдиної думки щодо їх перейменування немає. Тож присутні на зібранні, а це близько 70 мешканців міста, підтримали пропозицію та проголосували пакетом за перший список вулиць. В результаті голосування 56 осіб – «за», «проти» – 8 осіб, «утрималися» – 6 осіб.
Присутні у залі досить емоційно та бурхливо обговорювали пропозиції щодо перейменування вулиць, представники старшого покоління виступили взагалі проти перейменування вулиць, аргументуючи, тим що це досить дорого обійдеться, як для влади міста, так і для мешканців, вулиці яких буде перейменовано, особливо це стосуватиметься пенсіонерів та малозабезпечених громадян. На що Сергій Юрійович надав детальне роз’яснення з офіційного видання „Урядовий кур’єр“. У якому зазначається, що законодавством не передбачено внесення змін до правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, договору міни, договору дарування, тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об’єкт нерухомого майна, а тому вони є чинними та не потребують заміни чи отримання нового правовстановлюючого документа. Стосовно реєстрації місця проживання згідно з чинним законодавством не передбачено обов’язкового штампу у паспорті у зв’язку зі зміною назви вулиці. Витрати для місцевого бюджету підуть на виготовлення нових табличок та дорожніх знаків з покажчиками.
У наступному, другому, блоці розглядалися 6 вулиць, нові назви яких не було погоджено під час громадського обговорення, або було декілька варіантів щодо їх перейменування. Та найбільшого обговорення й дискусій у присутніх на зібранні викликали вулиці Фрунзе, Комсомольська та Воровського, які пропонувалося перейменувати на Євгена Коновальця, Романа Шухевича та Степана Бандери. Сергій Колотов повідомив, що процес перейменування відбувається у всій Україні, адже йде процес переосмислення історії. Навів приклади перейменування вулиць в Житомирі, Києві, інших містах України. Серед перейменованих вже вулиць назвав вулиці Кирила Осьмака, Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери. „Потрібно просто робити свою справу і рухатися вперед“ – зазначив посадовець. Присутня на громадських слуханнях молодь та представники міського осередку братства ОУН УПА підтримали запропоновані назви. Але присутні представники міської ради ветеранів були одноголосні – „проти“. Лариса Заєць зачитала лист від міської організації ветеранів проти перейменування вулиць на імена Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери. Але читання багато разів переривалося вигуками з місця, повними обуренням. В результаті чого представники міської ветеранської організації покинули залу засідань. Як зауважив голова районної організації Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” Віктор Гончарук: „…не можна переходити на емоції, треба оперувати фактами. Комуністична ідеологія вже засуджена. А в минулому найбільша «страшилка» в Україні була – «бандерівці». Люди старшого віку просякнуті радянської ідеологією, їх важко переконати на щось інше. Ми робимо все за процедурою, прописаною законодавчо. А вони нехай нас переконають, що ми щось не так робимо“.
Головуючий зібранням повідомив, що найбільш запекла дискусія відбулася щодо перейменування вулиці Воровського. Адже було багато пропозицій, усі вони зазначені в протоколі, жителі будинків на вулиці провели зібрання, багато з них проти перейменування вулиці. А також запитав зібрання чи варто виносити зараз перейменування вулиці на розгляд міської ради, чи можливо ще поміркувати над перейменуванням. На що отримав однозначну відповідь, від голови міського осередку Всеукраїнського братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича – Тараса Чупринки Віктора Бусленка: „С.А.Бандера – це символ української нації, ми маємо відродити націю, тому й вулиця Степана Бандери має бути“. Тому після певної дискусії на дану тему, питання перейменування було винесено на голосування, в результаті якого 46 осіб проголосували – «за», «проти» 4 – особи, «утрималися» – 1 особа.
Наприкінці громадських слухань Сергій Колотов наголосив, що остаточне рішення приймуть депутати міської ради на черговій тридцять другій сесії, яка відбудеться 20 жовтня 2015 року.
Відділ інформації та зв’язків з громадськістю міської ради