«У Словаччині розпочали заміну металопластикових вікон…»
Про це та інші практики країни ЄС розповів перший заступник міського голови Сергій Колотов.
З п’ятиденним робочим візитом (17-23 квітня) перший заступник міського голови Сергій Колотов взяв участь у навчальній поїздці з метою ознайомлення і перейняття досвіду від словацьких колег у сфері ефективного споживання та збереження енергії. Ця подорож стала можливою завдяки спільному проекту Словацької асоціації зовнішньої політики та Центру вивчення глобалізації «Стратегія ХХІ», за фінансової підтримки Фонду «SlovakAid» та організаційних зусиль Асоціації «Енергоефективні міста України». Про враження від поїздки і про отримані навички Сергій Колотов розповів представникам місцевих ЗМІ.
– Сергію Юрійовичу, чим конкретно займалися протягом тижня? На Ваш погляд, чому саме з такої країни, як Словаччина нам слід брати приклад?
– Словаччина – одна з країн ЄС, яка по розвитку ближча до нас, ніж Німеччина чи Австрія. Країна має дійсно чітку стратегію стосовно впровадження заходів з енергозбереження. По-перше, програма з енергозбереження регламентована директивами Європейського Союзу. По-друге, це притаманно успішним європейським країнам. У цьому плані Словаччина зробила невеличкий прорив. Тому хто як не країна-сусідка поділиться з нами шляхом розбудови європейської держави.
До складу делегації увійшли представники з 20-и українських міст, чисельність населення яких не перевищує 100 тис. Варто зауважити, що на поїздку жодної копійки з міського бюджету не було витрачено. Кожного дня ми мали можливість побувати у різних містах. Крім того, відвідали Австрію, яка знаходиться за 100 км від Словаччини. Спочатку ми були у місті Прешов. За кількістю населення воно займає третє місце у Словаччині. Затим побували у Новодудніці, Тренчині, Комарно і безпосередньо у Братиславі – столиці країни. Протягом тижня ми мали нагоду ознайомитися з програмою енергозбереження, яка діє у словацьких містах. Мали унікальну можливість подивитися новітню систему вуличного освітлення та його управління, роботу когенераційних установок на відходах деревообробної промисловості, а також відвідали Словацький Інститут дослідження і тестування будматеріалів, його лабораторію та майданчик із впровадженням розробок при утепленні багатоповерхових будинків.
– Чи діють у Словаччині житлові субсидії?
– Житлових субсидій у Словаччині взагалі немає. Це пов’язане з тим, що люди мають достатній рівень заробітної плати. Позитивним моментом є й те, що вони вчаться розумно економити. Цій країні пощастило з сусідами. Адже вона межує з провідними європейськими державами, яких намагається наслідувати, черпати корисні нововведення.
– А яка ситуація з цінами в порівнянні з українськими?
– Ціни порівняно з українськими трохи вищі, але не суттєво, можливо, у півтора-два рази. Це при тому, що середня заробітна плата – 800 євро.
– Що Вас найбільше здивувало?
– Все-таки енергозбереження – це серйозне і одне з найважливіших питань. Вони мають для цього спеціальні інститути, які впроваджують політику енергозбереження і займаються втіленням відповідних заходів. Це і центри сертифікації продукції, в яких ми мали можливість побувати. Сертифікація має на меті певні випробування, які мають пройти підприємства, що хочуть вийти на певний рівень розвитку. Здивувало й те, що будівельні роботи проводяться досить швидко. Цікаво, що вони розпочали заміну металопластикових вікон, оскільки більшість із них вже не відповідають нормам. Будиночки виглядають доволі симпатично, оскільки всі вони схожі між собою. Це дає свій результат і комфортність проживання. Особливо мені сподобалися окультурені місця масових поховань у Відні. Найближчим часом хотілося б зробити і у нас певну реконструкцію. Поки що вони у досить занедбаному стані. Ми у цьому напрямі будемо докладати максимум зусиль. Звернув увагу на те, що околиці досить охайні та чисті, а це свідчить про те, що міські служби справно виконують свою роботу.
КІЛЬКА СЛІВ СТОСОВНО ОСББ
Вони не мають земельних ділянок для обслуговування. А у нашому місті часто ведуться дискусії з приводу того виділяти земельну ділянку чи ні. Крім того, у Словаччині ОСББ не відповідає за стан прилеглої території. Вони не мають фінансування ні з міського бюджету, ні з державного на ремонтні роботи. Можуть лише розраховувати на гранти від ЄС, але не в повному обсязі. Заборонене у Словаччині й автономне опалення. Дуже популярним зараз є використання теплових насосів, які забезпечують як теплом, так і гарячою водою.
– Цікаво, де ж вони беруть кошти?
– Значну суму на проекти виділяє Європейський Союз. Але люди теж вносять свою частку. Це може бути від 5 до 50 %. Можуть брати також кредити – під 1,5 % річних. Не всі спочатку погоджуються на такі умови, але згодом обставини змушують їх змінити свою думку.
– Яка ситуація з міжміськими перевезеннями?
– Пільги на перевезення діють, але за певних умов. Для людини, яка має пільги, видається спеціальна картка, на якій нарахована сума коштів відповідно до пільгової категорії. Людина, між іншим, може витратити все за 1-2 дні, а може зберегти на довший період. Такого немає, що мешканець міста може кататися скільки завгодно. До речі, плата за певний відрізок дороги теж різна. У залежності від того, скільки людина проїхала, вираховується вартість проїзду. Для цього діють електронні картки, що дозволяють вирахувати правильну відстань.
– Яке загалом ставлення до українців?
– Ставлення позитивне. Вони побажали нам впевнено крокувати до європейських цінностей. Але озвучили й те, що великою проблемою України є корупція, яка ніби «вірус» у державі блокує всі реформи і не дає повноцінно розвиватися. Сказали, що усіляко підтримують і переживають за нас. Побажали також процвітання і усіляких гараздів.
Отже, у Словаччині було на що подивитися, взяти для себе багато новинок та ідей, які будемо в межах можливого впроваджувати й у нашому місті.
Інна РОМАНЮК.