У Звягельському Музей родини Косачів-Драгоманових вже третій рік поспіль проходить різдвяний майстер-клас “Як у Косачів”
Наближається Різдво – одне з найулюбленіших та найшанованіших свят українців. У 2022-му – затьмарене вибухами, вимиканнями світла, для багатьох родин – в чужих оселях…
Але все ж Різдво залишається з нами.
У Звягельському Музей родини Косачів-Драгоманових (директорка Людмила Гамма ) вже третій рік поспіль відбувається різдвяний майстер-клас “Як у Косачів”.
Різдво завжди вважалося особливим святом у сім’ї, де народилася видатна поетеса, наша землячка Леся Українка, його дуже шанували.
Зі спогадів наймолодшої сестри поетеси Ізидори: «У нашій рідній хаті, завжди дотримувалися українських традицій зі святкування Різдва Христового. Леся і всі ми любили наші звичаї, тільки Лесі рідко траплялося саме на Різдво бути вдома, де на свята щороку збиралася наша родина, бо на зиму вона змушена була через хворобу виїжджати у теплі країни».
Традиційно сім’я Косачів ставила завжди дві ялинки: одну – для своїх домашніх
, другу – для сільської дітвори
.
![🎄](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7/1/16/1f384.png)
![🎄](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7/1/16/1f384.png)
Зазвичай, на Святвечір готували пісний борщ із грибами та рибою, печені пиріжки з капустою, рисом і рибою. Обов’язково варили пшеничну кутю й узвар. До куті додавали розтертий мак із медом.![🥨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t53/1/16/1f968.png)
![🥘](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb4/1/16/1f958.png)
![🍯](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfb/1/16/1f36f.png)
![🥨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t53/1/16/1f968.png)
![🥘](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb4/1/16/1f958.png)
![🍯](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfb/1/16/1f36f.png)
У спогадах Ізидори йдеться про ще один родинний звичай: «Кутю хрещеники носили до хресних батьків, наприклад, до нас син Миколи Лисенка Остап приносив кутю нашій мамі, яка була йому хресна мама, а наш Микола (брат мій) носив до Лисенка, бо був хрещеником Миколи Лисенка. Прийде дитина, подасть маленький полив’яний горщичок куті, а його хресний батько чи мати обдаровують чимось».
З теплотою сім’я зустрічала колядників, пригощала їх ласощами: горіхами, медівниками, яблуками, цукерками. ![🍭](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf9/1/16/1f36d.png)
![🍬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t78/1/16/1f36c.png)
![🍭](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf9/1/16/1f36d.png)
![🍬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t78/1/16/1f36c.png)
Діти Косачів теж ходили колядувати, робили вертепи. ![✨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf4/1/16/2728.png)
![✨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf4/1/16/2728.png)
Під час різдвяних майстер-класів у домівці знаної української родини – музеї родини Косачів, панує надзвичайна атмосфера, де традиції минулого поєднуються із сучасним.
Наша історична спадщина – безцінна. Цінуймо, знаймо, бережімо!
Христос рождається!