Вражаюча статистика Держпраці
Сумні наслідки ігнорування правилами техніки безпеки та охорони праці або незнання елементарних правил поведінки на потенційно небезпечних об’єктах, засвідчує наступна статистика. За даними Державної служби України з питань праці станом на 30.06.2016р. в Україні загинуло 8 працівників підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, тоді як за цей же період 2015р. загинуло 2 працівники.
При обслуговуванні своїх приватних водопровідних і каналізаційних колодязів, шахтних каптажних колодязів питної води також не обходиться без травмування і загибелі людей. Так, в одному з населених пунктів двоє братів і дорослий син одного з них взялися очистити від мулу свій шахтний колодязь глибиною 7м. Не знаючи того, що навіть в такому відкритому колодязі на дні можуть накопичуватися гази, не придатні для дихання, без відповідного страхування по драбині спустився в колодязь один з братів. На глибині він почав задихатись. Потерпілий встиг сповістити про це наверх. Витягувати брата з колодязя притьмом, без будь-якої підготовки, кинувся його брат, але і йому там стало зле. За батьком тут же ринувся і син. Отак всі троє за якихось кілька хвилин загинули, задихнувшись в колодязі газами, непридатними для дихання.
Наше місто розташоване в межах Поліської низовини, на неглибоко залягаючих фундаментах Українського кристалічного щита. Тому не поодинокими явищами у шахтних колодязях питної води та водопровідних колодязях централізованого водопостачання є проникнення в них з грунту радіоактивного газу радону, вуглекислого газу, метану. Перших двоє важчі за кисень і легко його витісняють з колодязів, метан легший за кисень, але може утворювати з ним вибухонебезпечну суміш.
Дещо інша ситуація в каналізаційних колодязях. Оскільки через них проходять стічні побутові і промислові води, то склад газоподібних речовин в них ще більш небезпечний: сірководень, аміак, летучі меркаптани досить отруйні; є там також вуглекислий газ і метан. Така газоподібна суміш може швидко викликати задуху людини, яка без засобів індивідуального захисту спустилась в каналізаційний колодязь, і швидко наростаюче отруєння парами.
Виходячи з цього, за дорученням Управління Держпраці у Житомирській області ми інформуємо населення міста про небезпеку самовільного виконання робіт з очищення каналізаційних колодязів (вигрібних ям) приватних домоволодінь та необхідності залучення до виконання цих робіт спеціалізованих організацій, які мають відповідний дозвіл.
В.М. Матвійчук,
інженер комунального підприємства
Новоград-Волинської міської ради
„Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства“