Врятувати Случ

15 Квітня 2016, 0:16

Чиста вода у Случі ледь не стала причиною бійки у Понінці.

Цього вівторка у селище приїхала ціла делегація з Новограда-Волинського, Баранівки і не лише. Метою такого візиту було проведення засідання круглого столу міжрегіональної ініціативної групи «Патріоти – за чисту Случ». Ініціював створення цієї організації та й проведення круглого столу в Понінці міський голова Баранівки Анатолій Душко. А на підмогу йому прийшли активісти Звягельщини: представники влади, депутати, представники громадських організацій.

КОРОТКО ПО СУТІ:
Річка Хомора, яка впадає у Случ – у жахливому стані. Вода забруднена, риба, раки та інші представники фауни практично не виживають у цій воді. А головне, що усе це течією відносить до нас – у Случ, з якої п‘є воду практично усе місто. Логічно, що бруд річка виробляє не сама, його туди зливають. Питання тільки – ХТО? Напрацювавши декілька варіантів, ініціативна група висунула версію про те, що причиною такого забруднення є КП «Понінківська картонно-паперова фабрика». Тому й засідання вирішили провести саме у Понінці.

СПОЧАТКУ БУЛА… «СВАРКА»
Мирно врегулювати питання назріваючої екологічної катастрофи вдалось не одразу.
Гостей у селищі з радістю зустрічали далеко не всі. Це під’їжджаючи до місця зустрічі, перехожі розповідали, що їм набридли викиди з труби і стоки, що потрапляють у річку. А біля самого Будинку культури активістів уже чекали господарі селища. Люди сприймали цей приїзд, наче якесь рейдерське захоплення. Вони захищали своє підприємство і його керівника.
В принципі – усе логічно. Адже у селищі мешкає близько 8 тис. людей, а підприємство створило роботу тисячі працівникам. Крім того, за словами керівника, лише за І квартал цього року паперова фабрика сплатила до місцевого бюджету податків у сумі 2 млн. грн. Тож бунтувати проти своєї «годувальниці» люди сенсу не бачать.

ПОТІМ – ОБГОВОРЕННЯ
Тож під людський гомін і обурення розпочалось засідання круглого столу.
Вів його Анатолій Душко, а присутніх було немало. Це і голова Полонської райдержадміністрації Олександр Нагурний, і голова громади Григорій Матвіїв, і директор фабрики Сергій Коренев, і багато інших.

ЩО ПОКАЗАЛО «РОЗСЛІДУВАННЯ»?
Ініціативна група напередодні цієї зустрічі провела огляд території берегів річки Хомора. Відео-ролики, які демонстрували автори ідеї просто жахають. Та, як зазначив Анатолій Душко, стан річки жахливий не лише після стоків з Понінки, а й вище за течією. Тобто проблема тягнеться здалеку.
Керівник фабрики Сергій Коренев на всі звинувачення зауважив, що всі необхідні документи для проведення діяльності у нього є. А півроку тому, на вимогу голови Полонської РДА, на фабриці проводили перевірку екологи, і рішення про закриття підприємства вони не зробили. 
Сергій Миколайович переконує, що підприємство, окрім власних, очищає стоки з усієї Понінки, і має змогу робити це у значно більших масштабах, ніж нині є потреба. Тому ніяких претензій у свою адресу не сприймає. А тим більше рекомендацій від ініціативної групи про закриття фабрики. Натомість він каже, що вода у Хоморі забруднюється ще до того, як потрапляє на територію Понінки. Що власне і підтвердив Анатолій Душко.

ТО ХТО Ж ВИНЕН?
Вислухавши усі сторони конфлікту, ініціативна група вирішила у форматі співпраці встановити контроль за проведенням реконструкції очисних споруд паперової фабрики. А також слідкувати за станом води у річках.
Як уже зазначали, на зустріч приїхали представники Новоград-Волинщини. Виступаючи під час зустрічі, і секретар міської ради Олена Пономаренко, і депутати від району зауважили, що цього питання так просто не залишать. Вони намагались демократично підійти до вирішення проблеми, тому запропонували діяти усім разом.
А дорогою додому депутат Артур Загривий зі своїм однопартійцем Ігорем Михнюком дійшли висновку, що контроль над екологічною ситуацією басейнів річок потрібно проводити не лише у Понінці, а й уздовж річок Хомора і Случ, у тому числі й у межах нашого міста і району. «Це спільна проблема, вона потребує спільної відповідальності. Ми не можемо сьогодні робити винними когось одного і не слідкувати за власними діями», – кажуть вони.

ДАЛІ БУДЕ…
Зрозуміло, що нинішня проблема утворилась не сьогодні і не вчора, тож і усувати наслідки потрібно буде не один день. За словами Анатолія Душка, ініціативна група продовжуватиме слідкувати за розвитком подій. А ми у свою чергу, при наявності важливої інформації, повідомлятимемо про це вам, шановні читачі.

 

Олена ЧЕХ.

 

Чат-бот Гаряча лінія