Як попередити рак в жінок

3 Лютого 2017, 7:15

Всесвітній день боротьби проти раку проголошений «Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями» – відзначається щорічно 4 лютого. Мета цього дня в усьому світі – це підвищення обізнаності людей про рак як один із найстрашніших і згубних захворювань нашої сучасної цивілізації. Рак – епідемія, яка поширюється, бо кількість нових випадків постійно зростає. Залучаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.В останні роки велику увагу приділяють передраковим захворюванням, а саме дисплазіям, на фоні яких виникає рак шийки матки. Патологія шийки матки – одна з найбільш серйозних проблем візуальної локалізації. На сьогодні існує багато труднощів в області своєчасної діагностики даної патології. На це є декілька причин :

– перша – небажання жінки звертатися до лікаря без клінічної симптоматики ;

– друга – проблематична діагностика ;

– третя – зниження онконастороженості серед лікарів і середнього медперсоналу.

Цервікально-інтраепітеліальна неоплазія або дисплазія шийки матки – процес статистично мало контрольований і немає достовірних даних про точні цифри захворювання різного ступеня цієї патології. Однак, виходячи із показників захворюваності раком шийки матки, (в Україні  щорічно реєструється 5 тисяч нових випадків у світі 500 тисяч), можна передбачити, що мінімум в два рази , а це – 10 тисяч жінок в Україні, щорічно діагностують дисплазію шийки матки.

Дисплазія – це порушення диференціації , дозрівання , старіння і апоптозу епітеліальних клітин, що вистилають шийку матки. В залежності від ступеня вираженості діагностичних змін морфологічно розрізняють : легку, помірну і тяжку дисплазію. Одним із основних методів діагностики є цитологічні дослідження. Забір цитологічного матеріалу у жінок віком з 18 (або з початком статевого життя) до 60 років. Цитологічний скринінг дозволяє на 80 %знизити захворюваність на рак шийки матки (він проводиться не менше одного разу на рік).

Велику роль в етіології дисплазії шийки матки відіграють ендогенні фактори : гормональні та метаболічні порушення, перенесені запальні захворювання матки і додатків на фоні порушення менструальної функції. Через гормональні порушення відмічається висока частота гінекологічних захворювань – міома матки, гіпер процеси ендометрія, фіброзно-кістозні мастопатії. У пацієнток з раннім настанням і статевого дозрівання збільшується ризик захворювання шийки матки в 5-7 разів. Травма шийки матки ( під час пологів, абортів, грубих маніпуляцій) призводить до змін кровонаповнення, інервації і трофіки органа, що дає умови для порушення регенерації і проліферації епітелія шийки матки. Хімічні і травматичні дії на шийку матки також ведуть до виникнення дисплазій. Доведено, що більше 1/3 хворих з дисплазією шийки матки раніше отримували інтенсивне і неадекватне медикаментозне лікування в зв’язку з псевдоерозією шийки матки, а у 25 % пацієнток з клінічно вираженою дисплазією шийки матки раніше було проведено діотермокоагуляцію.

Які фактори ризику ?

– ранній початок статевого життя ;

– велика кількість сексуальних партнерів ;

– часті статеві контакти з інфікованими партнерами, або новий контакт з жінками, що хворіють раком шийки матки ;

– наявність аногенітальних кондилом та інші захворювання , що передаються статевим шляхом ( хламідіоз, генітальний герпес, гонорея, трихомоніаз, сифіліс, молочниця );

– наявність стану, що знижує імунітет ( молодий вік, паління, зловживанням алкоголем, вагітність, авітаміноз та інші захворювання ) ;

– обтяжений сімейний анамнез ;

– порушення гормонального статусу ;

– безпліддя ;

– носії ВП (в) (16,18, 45,31,33,52,58,35).

Для виявлення дисплазії звертаємо увагу на характер менструальної функції, кількість вагітностей, наявність в анамнезі ерозій, псевдоерозій, а також характер і ефективність попередньої терапії. Особливу увагу звертаємо на контактні кровотечі (кровотечі, які виникають після статевого акту).

Цитологічне – одне з основних і доступних методів дослідження, яке бажано проводити хоча б один раз на рік у лікаря акушер – гінеколога.

Одним з важливих методів обстеження є кольпоскопія (огляд шийки матки під мікроскопом). При даному обстеженні  виявляються підозрілі ділянки для цитологічного дослідження і прицільної біопсії та наступних вишкрібань цервікального каналу.

Всі жінки з даною патологією знаходяться на обліку в кабінеті патології шийки матки на протязі 2-х років, де їм проводиться повне обстеження, лікування та наступний нагляд. Завдяки цьому ми попереджаємо переродження предраку шийки матки в рак.

Тож, шановні жінки, не нехтуйте регулярними відвідуваннями у лікаря акушер –гінеколога, а особливо при вище вказаних симптомах. Для Вас завжди відкриті двері кабінету потології шийки матки в поліклініці консультативно – діанкостичної допомоги міськрайТМО, каб. №19.

Вчасне виявлення патології – дає можливість повному одужанню.
 

Л.Й. Білошицька,

лікар-онкогінеколог міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія