Єднання, підтримка, допомога – шлях до Перемоги. Прозвітовано про підсумки діяльності Гуманітарного координаційного центру громади у 2022 році

23 Січня 2023, 16:50

24 лютого, повномасштабне вторгнення російського агресора на територію України зупинило роботу установ і закладів, крім критичної інфраструктури. Для забезпечення нагальних потреб гуманітарного характеру, підтримки населення, осіб, що прибувають з місць активних бойових дій, військовослужбовців, належної організації прийняття, обліку та видачі гуманітарної допомоги, яка надходила з Європейських країн, постала необхідність єдиного управління, координації діяльності гуманітарної та соціально-економічної сфери громади на період воєнного стану.

З ініціативи міського голови Миколи Боровця відповідно до розпорядження від 17.03.2022 №66(о) був створений Гуманітарний координаційний центр міської територіальної громади. Розроблено і затверджено його Положення, тимчасову структуру та завдання. Перші місяці Центр працював цілодобово. без вихідних.

20 січня в рамках підготовки до звіту міського голови про роботу виконавчих органів міської ради у 2022 році, відбулося підведення підсумків діяльності Гуманітарного координаційного центру, адже до його роботи було залучено значну кількість працівників управлінь та відділів міської ради, а також підпорядкованих їм установ та закладів.

Від імені міського голови Миколи Боровця секретар міської ради Оксана Гвозденко вручила Подяки близько 60 відповідальним працівникам Центру та подякувала за самовіддану працю, сміливість та особистий внесок у наближення Перемоги.

Наталія Борис, заступниця міського голови, голова Гуманітарного координаційного центру Звягельської громади:

У діяльності Гуманітарний координаційний центр керувався Конституцією України,  відповідними законами  України, Указами Президента України, нормативно-правовими документами обласного, районного рівня, розпорядженнями міського голови.

Взаємодіяв  з постійною комісією міської ради з питань соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, культури та спорту, органами   виконавчої   влади, об’єднаннями  громадян, а також з відповідними органами та установами інших держав (за потребою).

Підрозділ допомоги з тимчасовим поселенням, житлом та харчуванням внутрішньо переміщених осіб

Керівник: Тамара Гончарук, заступник начальника управління освіти і науки міської ради. Відповідав, організовував, координував та забезпечував тимчасове поселення, проживання та харчування внутрішньо переміщених осіб, які, особливо, протягом лютого – березня понад сотні прибували цілодобово. Дорослі і діти. Здебільшого – без засобів існування, без документів. Часто – без верхнього одягу і взуття, тікаючи з-під обстрілів з окупації.

З 26 лютого організовано цілодобову роботу консультантів телефону «гарячої лінії» 067-771-15-07. Номер телефону був розміщений на сайті міської ради, розповсюджений в соціальних мережах, переданий на всі блокпости. Підрозділ співпрацював з відповідальними особами створених пунктів прийому біженців, з іншими підрозділами Центру. Прийнято тисячі дзвінків. Кожен з них – це прохання у медичній, соціальній, правовій допомозі, проконсультувати, переадресувати.

Головним напрямком роботи стало поселення ВПО, яке переважно здійнювалося  на базі ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою,  фахового медичного коледжу, вищого професійного училища, політехнічного фахового коледжу.

Консультантами Центру ще до початку функціонування загальнодержавного сайту «Прихисток» було створено базу житла на основі пропозицій жителів громади та організовано можливість знайти прихисток в інших регіонах України. За 2022 рік знайшли тимчасове житло близько 80 родинам. Вдячність людям громади, які прийняли в свої оселі людей і поділилися всім, що мали. Така внутрішня єдність показала силу українського народу, а отже і силу держави. 192 мешканці нашої громади безкоштовно прихистили у себе  518 внутрішньо переміщених осіб та отримують компенсацію відповідно до соціальної програми «Прихисток».

Родини потребували допомоги в облаштуванні житла. Розміщували оголошення у соціальних мережах щодо потреб і завдяки жителям громади, які відгукнулись, родини були забезпечені побутовою технікою, меблями, постільною білизною, посудом та іншим. Особлива увага приділялась вагітним і родинам з дітьми. У ці родини передавали  дитячі ліжечка, візочки, іграшки, інші необхідні речі.

Допомогли виїхати безкоштовно понад 100 особам в інші міста України – зокрема Тернопіль, Ужгород, Полтаву, Тульчин, Шепетівку, Київ та за кордон.

У зв’язку з тим, що роботу місцевого міграційного відділу   було призупинено, вирішувались питання виготовлення паспортів громадянина України, що були втрачені.

Підрозділ медичної підтримки

Керівник: Алла Боришкевич, начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради. Організовував, координував та відповідав за медичну підтримку військових, добровольчих формувань, медичних підприємств, добровільних медичних бригад, які були спеціально створені в перші дні війни, медичного забезпечення осіб, які постраждали від російської агресії. Взаємодіяв з мережею аптек всіх форм власності, громадськими організаціями та волонтерами. Здійснював контроль за  отриманням, збереженням, охороною, складуванням та цільовим використанням медичної гуманітарної допомоги.

Були створені 2 пункти отримання та видачі лікарських засобів, дитячого харчування, дорослих підгузків.

Співпрацювали з Навчальним центром невідкладної допомоги, який був створений в медичному фаховому коледжі, благодійними фондами та громадськими організаціями.

Отримано 504 коробки медичної гуманітарної допомоги (тисячі одиниць лікарських засобів, перев’язувальний матеріал, засоби індивідуального захисту, антисептики для рук та ран, системи, шприци, технічні засоби, дитяче харчування тощо). Допомога була спрямована на потреби військових та добровольчих формувань, багатодітних родин, ВПО, закладів охорони здоров’я, передавалася з гуманітарним вантажем в деокуповані райони Херсонської області. Гуманітарними лікарськими засобами  забезпечили укриття закладів освіти, культури, Пункти незламності.

Підрозділ гуманітарної допомоги

Керівник: Тетяна Балаушко, головний спеціаліст управління освіти і науки міської ради. Організовував, координував та відповідав за роботу підпорядкованих пунктів видачі гуманітарної допомоги, в тому числі отриманням, збереженням, охороною, складуванням, розподілом, цільовим використанням, обліком гуманітарної допомоги, веденням статистичної звітності отримувачів гуманітарної допомоги.

В перші дні повномасштабної війни було призначено відповідальних осіб та створено 11 пунктів збору/видачі найважливіших речей для усіх, хто потребував допомоги. Це були продукти харчування довготривалого зберігання, медикаменти, засоби гігієни, вода, одяг та інше.

Пункти прийому і видачі гуманітарної допомоги працювали щоденно, без вихідних. Наразі діяльність пунктів призупинена, в тому числі у зв’язку  з відновленням  освітнього процесу в закладах освіти. Працює пункт в ДЮКФП (вул. Євгена Ковальця, 6).

Видано близько 53 тони гуманітарної допомоги, з них: 43 тони – ВПО; 5 тон – малозабезпеченим, багатодітним та іншим особам.  Всього отримали допомогу 5150 осіб, з них 4300 – ВПО. Видано 3671 упаковок дитячих памперсів.

Продукти харчування, сільськогосподарську продукцію, консервацію, ковдри, матраци, подушки, теплий одяг та інші речі жителі громади, в тому числі зі старостинських округів, підприємці приносили щоденно особисто, доставляли власним транспортом.

Гуманітарна допомога також надходила  від благодійних організацій, в тому числі від закордонних.

Підрозділ координації освітньої діяльності та психолого-педагогічної підтримки

Керівник: Тетяна Ващук, начальник управління освіти і науки міської ради. Організовував, координував та відповідав за роботу центру психологічної допомоги дітям та дорослим. Здійснював контроль за роботою підпорядкованих освітніх закладів та установ. Відповідав за організацію освітнього процесу в громаді для внутрішньо переміщених дітей.

Спеціально створеним Центром психологічної допомоги дітям та дорослим проведено 303 консультації в телефонному та очному режимі, з них: 245 консультацій мешканців Звягельської міської територіальної громади та 58 консультацій з внутрішньо переміщеними особами. Створено фейсбук сторінку Центру, де розміщували інформаційні матеріали спрямовані на підтримку батьків та їхніх дітей. Проведено інформаційну кампанію з надання психологічної підтримки, опубліковано інформаційні брошури, презентаційні матеріали та відео ролики з питань надання допомоги та самодопомоги при панічній атаці, істериці, руховому ступорі,  нервовому тремтінні та руховому збудженні.

Проведено тренінгові заняття з подолання наслідків психологічної травми дітей та дорослих.

На базі ряду закладів освіти громади було створено пункти тимчасового розміщення внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб.  Розроблено маршрут і алгоритм зустрічі та розселення внутрішньо переміщених  та евакуйованих осіб.  Для роботи цих пунктів було:

– закуплено за кошти місцевого бюджету 1500 наволочок та простирадл на суму 210 тис.грн;

– отримано від районного координаційного штабу з гуманітарних та соціальних питань 1000 матраців;

– отримано від ЮНІСЕФу 576 ковдр і подушок;

– забезпечено ковдрами, подушками, засобами гігієни та іншим.

Також для організації роботи пунктів тимчасового розміщення внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб отримано благодійну допомогу від  БФ «Ізоляція», ГО «Клуб Україна» Данія, м.Вайле,  місцевих підприємців.

Підрозділ інформаційно-комунікаційної підтримки

Керівник: Алла Виговська, начальник відділу інформації міської ради. Створений для організації, координації та забезпечення інформаційного висвітлення діяльності центру та всіх підрозділів, інформування громади про актуальні питання в умовах воєнного стану.

Працювати на інформаційному фронті – завдання надвідповідальне.

На офіційному сайті оперативно розміщувалася важлива для населення інформація. Увага приділялася спеціально створеним рубрикам:

 • «Гуманітарний центр», де закріплені посилання на спеціально створений сайт  Гуманітарного координаційного центру, сторінку у соціальній мережі ФБ, з дорожньою картою для усіх, хто потребує допомоги, важлива інформація для ВПО (де отримати гуманітарну допомогу, медичну підтримку, як оформити грошові виплати, куди звертатися за допомогою в поселенні, розклади курсування евакуаційних потягів тощо).
 •  «У разі НС та війни», де розміщено практичну,  надважливу інформацію (до прикладу, правила світломаскування, як діяти під час комендантської години, як вберегтися від радіаційної, хімічної небезпеки, як поводитися з вибухонебезпечними предметами, як надавати першу домедичну допомогу тощо).

Постійна комунікація з громадськістю допомагала інформувати жителів про найактуальніше. Застосовувалися усі офіційні інформаційні джерела: сайт міської ради, сторінки міської ради та структурних підрозділів у соціальній мережі Facebook, телеграм-канал міської ради, YouTube, співпраця з друкованим ЗМІ та місцевим телеканалом «Студія «Калина».

З 24 лютого до жовтня 2022 року відділ інформації забезпечував цілодобове інформування жителів громади про оголошення тривоги. На офіційних інформаційних ресурсах міської ради (в мережі  фейсбук та телеграм-каналі) 24/7 оприлюднювалася інформація про тривогу та відбій, оскільки оповіщення в перші дні в громаді лише налаштовувалося, здійснювалося в ручному режимі. Налагодили інформування населення через місцевий телеканал «Студія Калина».

З метою оперативного інформування, що було особливо актуально в перші дні, місяці російської агресії, забезпечено щоденні відеозвернення керівництва громади, трансляцію та розміщення на усіх офіційних інформаційних ресурсах. Здійснювалися системні відеозаписи голови Гуманітарного координаційного центру та керівників підрозділів.

В березні започатковано рубрику «Разом до Перемоги», де на відео і в текстових дописах розповідається про волонтерів, благодійні фонди та громадські організації, які своїми справами роблять внесок у Перемогу – від плетіння дітьми патріотичних браслетиків, приготування смаколиків для військових, до закупівлі автомобілів, квадрокоптерів та постачання найнеобхіднішого в зону бойових дій.

Підрозділ волонтерської діяльності

Керівник: Оксана Романчук, заступник директора з творчих питань міського Палацу культури імені Лесі Українки. Організовував, координував та відповідав за роботу з волонтерами щодо підтримки та допомоги військових, внутрішньо переміщених осіб, сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Відповідав за комунікацію з містянами, які готові допомагати (надання частини житла, житла в оренду, продуктів харчування, інших видів гуманітарної допомоги).

Саме працюючи з волонтерами, волонтерськими і благодійними організаціями, в нас зародилася ідея, яку ми втілили – проведення міського волонтерського формуму «Дякуємо за українське серце». Адже їх щоденні справи – це приклад патріотизму, любові до України, до громади, протистояння агресії, віри в перемогу.  

Відділ оформлення компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб

Аби підтримати родини, які прихистили людей, які залишили домівки або взагалі залишилися без житла внаслідок російської агресії або окупації, Уряд розробив заходи, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 р. № 333 затвердив Порядок, який визначає механізм компенсації витрат власникам жилих приміщень приватного житлового фонду, які безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В зв’язку з цим було створено тимчасовий відділ оформлення компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, який працював на І поверсі міської ради – для зручності обслуговування великої кількості людей, які щоденно приходили для оформлення документів. Керівником відділу  призначено Людмилу Місюру – завідувачку архівного сектору міської ради. Відділ працював щоденно, до пізна, без вихідних.

Працівники першочергово розробили покроковий алгоритм реалізації соціальної програми “Прихисток”, відповідні зразки заяв.   Опрацьовано 446 заяв громадян про отримання компенсації витрат з відповідним переліком документів, які безоплатно розмістили 1398 внутрішньо переміщених осіб.

Обсяг витрат, що підлягав компенсації становив – близько 1 млн. 607 тис. грн.

Долучалися працівники центру соціальних служб, які вибірково проводили перевірки наведених у заявах відомостей з відвідуванням місця розміщення внутрішньо переміщених осіб. Залучали працівників ЗДО, які технічно допомагали оформлювати документи відвідувачам.

Слова вдячності депутатському корпусу Звягельської міської ради. У співпраці допомагали виконувати і вирішувати покладені війною завдання. Це були не лише зустрічі, обговорення, вирішення проблемних питань, особиста участь більшості депутатів. Це були прийняті рішення міської ради, які допомагали виконувати певні задачі у законний спосіб.

Праця  в Гуманітарному координаційному центрі –  була і є життєва позиція кожного. Сьогодні робота Центру призупинена. Відновили діяльність управління, відділи виконавчого комітету міської ради. Але ми зберігаємо бадьорий та войовничий дух. Ми продовжуємо захищати національні інтереси України на своїх основних робочих місцях. Це наш опір ворогу.

 

Ірина Гудзь, заступниця міського голови: 24 лютого 2022 року  змінило не лише звичний спосіб життя кожного українця, а й напрямок роботи усіх виконавчих органів міської ради. Постали нові виклики, з’явилися не типові  задачі, які доводилося вирішувати оперативно і без вагань. Кожен отримав свій фронт роботи, з якою справилися досить добре.

Так, працівниками управління архітектури, містобудування та земельних відносин, відділом економічного планування та підприємницької діяльності міської ради відбувалося забезпечення  потреб військових підрозділів та добровольчих формувань (матеріально – технічною базою, будівельними матеріалами, продовольством, транспортними послугами). Вирішення даних питань стало можливим завдяки самовідданій допомозі та тісній співпраці з підприємствами та підприємцями громади. Майже всі керівники бізнесу громади надавали значну допомогу ЗСУ за списками потреб, які надходили до Гуманітарного координаційного центру.

У перші дні повномасштабного вторгнення харчування добровольців на себе взяли волонтери, небайдужі жителі громади, які вдома готували та самотужки розвозили обіди на блок пости. Враховуючи те, що кількість осіб у добровольчих формуванням збільшувалася, на допомогу стали заклади громадського харчування.

Від початку повномасштабного вторгнення росії важливим напрямком діяльності координаційного центру  був логістичний.

В торгових точках почав з’являтися дефіцит певних товарів. Було розпочато пошук нових постачальників як для місцевої торгівельної мережі, так і для створення місцевого матеріального резерву. Моніторинг наявності продуктів харчування соціально значимих товарів та ціни на них у торгових точках громади  проводився з допомогою працівників освітніх навчальних закладів та Центру надання адміністративних послуг.

Сформовано базу водіїв-добровольців з різними видами транспортних засобів, які надавали допомогу:

 • доставка гуманітарної допомоги від міжнародних партнерів з митних пунктів пропуску України;
 • забезпечення блок постів сил територіальної оборони продуктами харчування, ліками тощо;
 • збір допомоги від місцевих жителів на потреби оборони;
 • формування матеріального продуктового резерву громади;
 • доставка за призначенням отриманої гуманітарної допомоги – гуманітарні склади, лікарня, облаштування прихистків для ВПО тощо.

Серед пріоритетів роботи був пошук донорів гуманітарної допомоги; оформлення необхідних документів для забезпечення доставки гуманітарної допомоги на територію громади в межах України та поза її межами; контроль за прибуттям гуманітарної допомоги до пункту призначення; сприяння в бронюванні військовозобов’язаних для перевезення гуманітарних вантажів.

Працівники відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності на вимогу часу зайнялися пошуком необхідних продуктів харчування, товарів першої необхідності та обладнання. У нагоді стали налагоджені зв’язки як з міжнародними проектами, так і містами-партнерами. Продовжено співпрацю з асоціаціями органів місцевого самоврядування та благодійними організаціями.

Завдяки проробленій роботі громада отримала грантову підтримку на вирішення нагальних проблем:

 • від Програми розвитку ООН – закуплено інструмент (бензопили) та продукти харчування довготривалого зберігання на загальну суму 280 тис.грн.;
 • у рамках міжнародної благодійної ініціативи Valores Foundation «Shelter Ukraine» у співпраці з ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського» закуплено продукти харчування, засоби гігієни  та інші товари першої необхідності для ВПО на суму 200 тис. грн, яку отримали близько 400 осіб;
 • від Данської ради у справах біженців у співпраці з ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського») – на закупівлю продуктів харчування, засобів гігієни  та інших товарів першої необхідності для переселенців на 280 тис.грн, яку отримали близько 450 осіб;
 • від БФ «Ізоляція» – на облаштування пункту тимчасового прихистку ВПО (закупівля обладнання та техніки) – 150 тис.грн;
 • від ІСАР «Єднання» – на закупівлю побутової техніки та посуду для відкриття пункту прокату речей на базі територіального центру для ВПО  – 100 тис. грн.

Отримали гуманітарну допомогу (продукти харчування, засоби гігієни, медикаменти, одяг та теплі речі тощо) від Асоціації «МАЛЬВЕ Україна» (Італія) – 3 вантажі, Міжнародної волонтерської організації HELP UKRAINE ROMANIA – 2 вантажі, муніципалітету Зіндельфінген (Німеччина) – 2 вантажі. Також активно допомогу громаді надали міста-побратими з Польщі – Ломжа та Белхатув, які неодноразово відправляли необхідне до громади.

З НЕФКО підписано грантову угоду щодо реалізації програми “Підтримка ЄС для розміщення ВПО в Україні”. Вона передбачає реконструкцію будівель під житло для переселенців — на суму 2 460 тис. EUR.

Агентство США з міжнародного розвитку USAID, в рамках проекту “Говерла” надало для нашої громади техніку та обладнання (зокрема, екскаватор, генератори, мотопомпи, бензоінструмент, рятувальне обладнання та інше) на понад 4 млн грн.

Загалом сума грантової допомоги (без урахування гуманітарної допомоги), яку або вже отримала громада, або заключені грантові угоди, складає близько 111 млн.грн.

В рамках реалізації Програми фінансової підтримки ВПО  видано 1 100 Q- кодів від Всесвітньої Продовольчої Програми ООН в розмірі 6 660 грн для придбання продуктів харчування.

На базі  територіального центру соціального обслуговування було відкрито пункт прокату побутової техніки першої необхідності та посуду для внутрішньо переміщених осіб.

Уся допомога, що надходила та надходить до громади мала чіткій облік та контролюється.

 

Чат-бот Гаряча лінія