«Житомиргаз»: як не стати жертвою чадного газ

5 Лютого 2016, 1:18

Сучасні герметичні пластикові вікна та двері, власноруч переобладнані димоходи і вентиляційні канали можуть стати загрозою отруєння чадним газом. Адже димвентканали забезпечують природний повітрообмін у приміщенні і вивід назовні продуктів горіння. Часто житомиряни ігнорують це і самостійно вносять змін у конструкцію димових і вентиляційних систем під час ремонтів. Наслідки  таких дій – трагічні.

Крім того, у багатьох споживачів на кухні встановлена газова плита, димохідний котел та ще й електровитяжка – це порушення вимоги Правил безпеки систем газопостачання.

Встановлювати електровитяжку у приміщеннях, де є димохідні котли і газові колонки, категорично заборонено. Якщо споживачеві не відомо про це, то у паспорті до електровитяжки зазвичай зазначено, що її монтаж необхідно узгоджувати з газовим господарством. Проте це застереження власники квартир часто ігнорують. І саме ця помилка може інколи вартувати життя.

«Електровитяжка працює за принципом всмоктувача: вона інтенсивно втягує повітря із приміщення у вентиляційний канал. Якщо у приміщенні щільно зачинені двері і вікна і доступ свіжого повітря до помешкання обмежений, електровитяжка може всмоктувати продукти згоряння із димового каналу газового приладу, тобто виникає процес зворотної тяги. Продукти згоряння замість видалення назовні поступають у приміщення», – коментує начальник управління експлуатації систем газопостачання Олексій Міхненко.

Особливо небезпечний продукт неповного згорання газу – це чадний газ, або окис вуглецю. Він отруйний, утворюється через відсутність у повітрі необхідної для горіння кількості кисню, а тому частіше може скупчуватись у невеликих кухнях та інших приміщеннях малого об’єму.

За інформацією управління держпраці у Житомирській області, протягом 2015 року внаслідок отруєння чадним газом на Житомирщині загинуло 4 особи.

Щоб не сталося лиха, потрібно перед розпалюванням приладів з відводом продуктів згорання в димохід перевірити наявність тяги в димових та вентиляційних каналах (ДВК). При відсутності тяги користуватись газовими приладами категорично заборонено. Що робити в такому випадку? Потрібно звернутися до  житлово-експлуатаційного підприємства, якщо споживач проживає у багатоквартирному будинку. Тому що функція контролю стану димових та вентиляційних каналів у багатоповерхових житлових будинках покладена саме на них.

У приватних будинках стежити за станом димоходів належать власникам. Вони звертаються безпосередньо до спеціалізованої організації, яка виконує роботи з прочищення димових та вентиляційних каналів. Їхній перелік та контактна інформація є на сайті ПАТ «Житомиргаз».

Крім того, після перевірки ДВК обов’язково складається акт, примірник якого надається ПАТ «Житомиргаз». Якщо акт перевірки не наданий підприємству чи має негативний висновк, газорозподільне підприємство може ініціювати відключення споживача від газопостачання.

Димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно перевіряються один раз на рік, перед початком опалювального сезону. Якщо такі прилади працюють цілий рік – двічі на рік (навесні і восени).

Важливо пам’ятати, що всі роботи з заміни та ремонту газового обладнання, пов’язані з втручанням у систему газопостачання, повинні виконувати тільки спеціалізовані підрозділи газорозподільної компанії. Адже досить часто виконання робіт сторонніми організаціями та власними силами громадян ставить під загрозу життя тих, хто проживає в будинку чи квартирі. Якщо ж сталося так, що в приміщенні відчувається запах газу, потрібно негайно вимкнути газові прилади, відкрити вікна, залишити приміщення та зателефонувати 104.
 

Довідка.

Чадний газ не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Він утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Небезпечна концентрація чадного газу в повітрі – 0,05%. Він накопичується у приміщенні, де немає достатнього доступу свіжого повітря і кисню, погано працює вентиляція, забиті димарі.

Перебування протягом двох годин в приміщенні з концентрацією чадного газу (СО) у повітрі лише 0,1% призводить до втрати свідомості. Втрата свідомості супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку, вже неспроможна врятуватись. Смерть настає миттєво.

Причина в тому, що потрапляючи в кров, СО сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму. Через це людина гине від задухи.
 

Регіональна газова компанія «Житомиргаз»

 

Чат-бот Гаряча лінія