Зміни до Податкового кодексу та Закону про ЄСВ

8 Лютого 2016, 1:48

1 січня 2016 року набув чинності Закон України від 24.12.2015 р. №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни до Податкового кодексу та Закону про ЄСВ.

Найголовніша зміна, що стосується оподаткування доходів фізичних осіб – це введення єдиної ставки ПДФО 18 відсотків, замість колишніх 15 і 20 відсотків.

За ставкою 18 відсотків оподатковується більшість видів доходів, визначених розділом IV Податкового кодексу України. А це заробітна плата, виплати за цивільно-правовими угодами, додаткове благо, матеріальна допомога, доходи підприємців на загальній системі оподаткування. Вісімнадцять відсотків доведеться сплачувати також при отриманні спадщини чи подарунку, якщо одна із сторін договору є нерезидентом України.

Зниження ставки чекає при отриманні пасивних доходів. Якщо раніше банківські проценти, дивіденди від неплатників податку на прибуток оподатковувались за ставкою 20 відсотків ПДФО, то відтепер встановлюється: 18% — для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування; 5% — для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами — платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Також для доходів, нарахованих як виграш чи приз на користь платників податку — фізичних осіб, застосовується ставка податку 18 відсотків (замість раніше встановлених 15 (30) відсотків).

Ставка податку 15 відсотків залишилася лише для пенсій, у частині перевищення їх над триразовим розміром мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня (у розрахунку на місяць) (у 2016 році – це 4 134 грн).

Без змін залишився перелік доходів, які оподатковуються за 0 ставкою: це дарунки і спадщина платників 1-го ступеня споріднення, продаж один раз у рік легкового автомобіля, нерухомості, що перебуває у власності більше 3-х років та інші.

Податкова соціальна пільга надаватиметься в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року (689 грн.). Гранична сума доходу, яка дає право на застосування податкової соціальної пільги у 2016 році, складає 1930 грн.

Для фізичних осіб-підприємців скасовано обов’язок сплати авансового внеску з ПДФО у відсотках до минулого року, а кінцеві терміни сплати податку суттєво перенесено — на 20 квітня, 20 липня і 20 жовтня. Також у Законі з’явилося застереження про те, що авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Військовий збір на поточний рік залишається без змін — 1,5 відсотка бази оподаткування.

А от відрахування із заробітної плати працівників єдиного соціального внеску з 1 січня скасовується.
 

Джерело: Інформаційно-аналітичне видання «Поліські новини» №6 від 05.02.2016

 

Чат-бот Гаряча лінія