Звіт директора краєзнавчого музею Жовтюк О. М. про роботу у 2018 році

12 Березня 2019, 21:35

Основним завданням музейної справи є культурно – освітня, науково – дослідницька діяльність, комплектування музейних зібрань, експозиційна, фондова, реставраційна робота.

І. Науково-дослідницька та експозиційна робота

Робота з фондом спрямована на збереження, поповнення музейної збірки оригінальними матеріалами, облік, наукову обробку та реставрацію музейних цінностей.

Зібрання музею нараховує 3294 експонати, які знайомлять із самобутньою багатовіковою історією та культурою нашого краю.

Протягом звітного періоду експозиція доповнилась новими матеріалами:

– зібранням унікальних мінералів і гірських порід з камерних пегматитів Волині;

– експонатами, які демонструють селянський побут Полісся;

– документами та фотографіями до 74-ї річниці визволення Новограда-Волинського від нацистських загарбників, якими доповнено експозиційні вітрини;

– схемою розташування фортифікаційних споруд, якою доповнена експозиційна вітрина, що розповідає про Новоград-Волинський  укріплений район № 7;

– примірниками сакрального живопису (ікона Київської школи іконопису поч. ХVІІІ ст. «Божа Мати з дитям Ісусом» та ікона-чеканка кін. ХІХ ст. «Діва Марія»).

Протягом звітного періоду в музеї проводились зустрічі з місцевими краєзнавцями, велась переписка з краєзнавцями із інших міст з питань дослідження історії міста, також надавалася методична і практична допомога приватним особам, які звертались до музею.

У звітному періоді відбулись відрядження:    

– до м. Львова на Форум музейних інновацій при Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського;

– до м. Олевська Житомирської області з метою обміну досвідом з питання створення туристичного маршруту «Древлянські гради»;

– до с. Пищів Новоград-Волинського району з метою поповнення музейного фонду експонатами селянського побуту (дарування нових експонатів для      музею);

– до м. Житомира на навчальний семінар «Відчуй щоб зрозуміти», на якому розкривали тему: «Адаптації в соціумі людей з інвалідністю»;

– до м. Житомира на курси з підвищення кваліфікації, під час яких відбулась поїздка до смт. Баранівка Житомирської області до музею фарфору.

ІІ. Виставкова робота

Підготовлено та оформлено виставки:

– до дня визволення Новограда-Волинського від нацистської окупації;

– «Сакральне мистецтво» (виставка ікон, горельєфів, скульптура);

– «Кременець та Почаїв очима Лесі Українки» (експонувалася під час Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела»);

– «Німці в Україні: історія і культура від Х століття до 1939 року»;

– «Молитва за Україну» (експонувалася під час відзначення Дня Незалежності України);

– «Мій святий Покровитель», виставка пройшла під патронатом польського культурно-освітнього товариства ім. Юліана Люблінського.

IІІ. Науково-освітня робота

Краєзнавчий музей продовжує роботу щодо створення філіалу присвяченого подіям Другої світової війни «Гарматний напівкапонір № 306 Новоград-Волинського укріпленого району» за адресою вул. Коростенська, 59. Було виготовлено технічний паспорт, поставлено на баланс та ведуться роботи щодо відведення земельної ділянки. Після приєднання Майстрівської сільської ради та створення Новоград-Волинської міської ОТГ з’явилась можливість музеєфікації та включення в туристичний маршрут єдиної на Україні фортифікаційної споруди – «Пункт спостереження з бронековпаком №305».

Продовжувалась співпраця з Інститутом археології НАН України в особі кандидата історичних наук Петраускаса Андрія Вальдасовича. У квітні в музеї відбулася презентація збірки наукових і краєзнавчих матеріалів Міжнародної наукової археологічно-краєзнавчої конференції «Возвягль-Звягль-Новоград-Волинський у часовому зрізі тисячоліть» з виїздом на археологічний комплекс «Возвягль літописний».

З метою поглибленого вивчення історії краю постійно підтримується звя’зок з ветеранами війни та праці, з воїнами місцевого гарнізону – учасниками антитерористичної операції. До Дня партизанської слави для ветеранів була проведена екскурсія «Партизанськими стежками» за маршрутом: Новоград-Волинський – Чижівка – Мала Цвіля – Курчиця – Городниця – Кленова – Броницька Гута – Червона Воля.

У співпраці з центральною бібліотекою ім. Ю. Ковальського проведена культурно-просвітницька зустріч «Охорона культурної спадщини – запорука збереження нації» з нагоди оголошення 2018 року роком охорони культурної спадщини в України.

Налагоджена співпраця з Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником, Державним історико-культурним заповідником «Тустань» у Львівській області, Міжнародним товариством німців України «Відергебурт» та громадською організацією Новоград-Волинського земляцтва німців.

Музей на постійній основі плідно співпрацює з Радою старійшин та з польським культурно-освітнім товариством ім. Юліана Люблінського тощо.

Протягом звітного періоду музей відвідали 6300 особи. Проведено 137 оглядових та тематичних екскурсій, в тому числі пішохідні екскурсії у весняно-літній період з учнями загальноосвітніх шкіл до місць масових розстрілів мирного населення міста під час нацистської окупації та до довготривалих вогневих споруд, які боронили місто у липні 1941 року. З учнями та вчителями гімназії відбулась екскурсія на археологічний комплекс Городище літописного Возвягля з метою ознайомлення з витоками нашого міста.

 

ІV. Робота з комплектування фонду

Протягом звітного періоду робота з фондом була спрямована на збереження, поповнення музейної колекції оригінальними матеріалами, облік, наукову обробку та реставрацію музейних цінностей. Надійшло 94 експонатів основного фонду, в тому числі 11 ікон, які подарував музею настоятель Свято-Петро-Павлівської церкви Бринчак М.І., та 86 предметів допоміжного фонду. За сприяння депутата обласної ради Нусбаума С. А. придбано карту Новоград-Волинського повіту ХІХ ст.

Триває робота над впорядкуванням музейного фонду та бібліотеки, які формують архівну базу музею.

 

V. Участь в загальноміських заходах

Крім повсякденної роботи щодо відвідування і проведення екскурсій, музей в поточному році брав участь в організації та проведенні загальноміських заходів з нагоди:

– визволення міста від нацистських загарбників;

– Дня перемоги;

– Дня партизанської слави;

– Міжнародного свята літератури і мистецтва «Лесині джерела»;

– Дня незалежності України.

VI. Господарська робота

 

Впродовж року у музеї велась господарська робота, а саме:

– обробка антисептиком дерев’яних експонатів;

– просушування, при потребі прання експонатів з натуральних тканин;

– приведення до експозиційного стану предметів, які надійшли до фондів музею протягом звітного періоду;

– прибирання прилеглої території біля гарматного напівкапоніру, косіння трави, висаджування квітів.

 

VII. Переоблаштування приміщення аптеки №29 під експозицію краєзнавчого музею

 

Рішенням виконавчого комітету міської ради 11 жовтня під краєзнавчий музей було передано приміщення по вулиці Соборності, 24. Протягом місяця були переоформлені установчі документи та перевезено частину експозиції, тривають підготовчі ремонтні роботи, які спрямовані на облаштування та пристосування приміщення під музейну експозицію.

В новому приміщенні проведено нараду щодо  художньої концепції музею з запрошеним спеціалістом – художником Дубінін Ю.О. (м. Житомир) та архітектором Боровиком А.П. (м. Новоград-Волинський).

На ремонт приміщення було виділено у звітному році 10 тис. грн. з міського бюджету. За сприяння депутата міської ради Гарбовського О.С. було виділено 40 тис. грн. Кошти освоєні протягом грудня 2018 року.

Музей веде роботу з вивчення витоків української ідентичності, виховання патріотизму та любові до Батьківщини, задовольняє прагнення жителів та гостей міста до знання історії рідного краю.

Проблеми: З 1988 року на археологічному комплексі літописного міста Возвягль, яке складається з двох городищ та посаду, експедицією Інституту археології НАН України ведуться розкопки. За цей час знайдено величезна кількість артефактів, які підтверджують більш ранній вік існування міста (приблизно X ст., що на три століття раніше ніж перша літописна згадка про місто)Незважаючи на те, що розкопки ведуться більше ніж 30 років обсяг археологічних робіт залишається неосяжним і потребує обов’язкового продовження. Зважаючи на те, що останнім часом процвітає «чорна» археологія, необхідно вкладати кошти в найскоріше дослідження території городищ та посаду навколо них. Створення на цій території музею під відкритим небом «Літописний Возвягль» надасть можливість розширення туристичної інфраструктури міста та залучення коштів в міський бюджет.

 

Чат-бот Гаряча лінія