12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

12 Листопада 2021, 15:07

Пневмонія сьогодні залишається важливою медико-соціальною проблемою. Це зумовлено, в першу чергу, її значною поширеністю, досить високими показниками інвалідизації та смертності, а також значними економічними втратами внаслідок цього захворювання.

Пневмонія – гостре інфекційне запалення легенів. Може виступати як самостійним захворюванням, так і розвиватися на тлі інших патологічних станів. В більшості інфікування здійснюється вірусами чи бактеріями. Вірусна пневмонія, а саме та що викликана коронавірусною інфекцією COVID-19 протікає і лікується значно важче, а ніж бактеріальна.

Розглянемо дію вірусу COVID-19 на організм людини. У кожного вірусу свій механізм дії на організм хазяїна. На клітинному рівні цей механізм означає руйнування і загибель клітини. COVID-19 діє за принципом «тріади Вірхова» – теорією, яка описує три головні причини виникнення тромбозу.

1. Вірус травмує внутрішні стінки судин легенів – у відповідь на це в судинах виділяються особливі речовини – чинники згортання крові. Це захисна реакція організму, яка запобігає подальшому його ушкодженню.

2. Гіперкоагуляція – стан, при якому відбувається надмірне згущування крові.

3. Гемодинамічні зміни – порушення нормального руху крові по судинах, часткове уповільнення і переривання кровотоку у зв’язку зі зміною в’язкості крові. Як наслідок – відбувається венозний застій крові, підвищується ризик утворення мікротромбів і тромбів. Це не є бактерійне ураження, як при звичайній, бактеріальній, пневмонії. Це є специфічне ураження легень, коли виникають і мікротромбози в судинному руслі легень, коли виникає пошкодження тієї поверхні, яка є газотранспортною системою в нашому організмі, але немає бактерійного носія, а є реакція гіперзапалення. І ці клітини перешкоджають транспортуванню кисню, і людина відчуває кисневе голодування, задишку. Така хвороба проходить важче, бо немає як бактерійного носія, на якого можна подіяти антибактеріальним препаратом, так і перевірених препаратів, які можуть впливати саме на вірус.

Основні ознаки запалення легень:

• Температура тіла вище 38 °C, можливо, до 40,5 °C, озноб, біль у м’язах.

• Кашель, можливо сухий або з виділенням мокротиння (кашель може зберігатися тривалий час, декілька тижнів).

• Задишка.

Також можуть бути інші симптоми: біль у грудях при вдиху; головний біль, першіння та біль в горлі; загальне погане самопочуття; слабкість і втома; рясне потовиділення; втрата апетиту; синюшний відтінок шкіри, сплутаність свідомості.

Будь-яке простудне захворювання не повинно тривати понад 7 днів, а різке погіршення стану через 5-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

Якщо подібні симптоми з’являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути перші ознаки пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до сімейного лікаря, щоб пройти повне обстеження.

У разі підтвердження діагнозу пневмонії дуже важливо якнайшвидше почати терапію – від цього залежить наскільки успішно пройде розсмоктування вогнища пневмонії і які ураження залишаться в легенях. Наслідки пневмонії впливають на якість подальшого життя пацієнта.

Профілактика:

• Вести здоровий спосіб життя – бути фізично активним, не переїдати.

• Уникати стресу – він порушує баланс між різними компонентами імунної відповіді організму.

• Стежити за раціоном харчування – більше вживати овочі й фрукти, а також продукти, що містять білок, вітаміни, омегу-3.

• Частіше бувати на свіжому повітрі – під ультрафіолетом бактерії та віруси гинуть протягом 10 хвилин.

• Провітрювати приміщення.

• Зміцнювати імунітет – рекомендовано 2 рази на рік: вересень і березень. В цей час необхідно приймати препарати, які підвищують імунітет, за схемою призначеної лікарем.

• Висипатись.

• Дотримуватися карантину в громадських місцях, закладах освіти, на роботі та в побуті; одягати захисні маски та дотримуватися відповідної дистанції.

Єдиним шляхом уберегтися від тяжкого перебігу коронавірусної інфекції є вакцинація. Вакцини виробника AstraZeneca, Pfizer, Moderna і CoronaVac виробника Sinovac Biotech доступні кожному хто бажає вакцинуватися. Для проведення щеплення слід звернутися до свого сімейного лікаря, а в разі його відсутності – в пункт вакцинації.

 

Ірина Миколаївна Дідик, лікар-інфекціоніст КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»

 

Чат-бот Гаряча лінія