17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

17 Травня 2017, 15:59

Артеріальна гіпертензія з її ускладненнями є одним з основних факторів смертності від серцево-судинних захворювань, частка яких у структурі загальної смертності становить 66% і являється однією з найвищих у світі.

Сьогодні в Україні за даними офіційної статистики мають підвищений артеріальний тиск 30% дорослого населення держави. Найважливіша проблема полягає в тому, що з числа людей з підвищеним артеріальним тиском, знають про наявність у них гіпертензії 62 %, з них лікуються 23 %, у тому числі ефективно – 13 %.

Що таке артеріальний кров’яний тиск?

Артеріальний тиск – це сила потоку крові у стінках артерій. Рівень артеріального тиску періодично змінюється в процесі серцевої діяльності: під час викиду крові – максимальний (систолічний) тиск, а в кінці фази спокою – мінімальний (діастолічний). Оптимальний артеріальний тиск – 120/80 мм. рт.ст.

Фактори ризику

Підвищення артеріального тиску (гіпертонію) можуть викликати:

– високий рівень холестерину в крові,

– тютюнопаління,

– цукровий діабет,

– надлишкова маса тіла,

– малорухомий спосіб життя,

– стреси.

Ці фактори знаходяться під повним вашим контролем кожного з нас.

Чому підвищений тиск загрожує здоров’ю?

Підвищений кров’яний  тиск у судинах змушує серце працювати з постійно зростаючим навантаженням. Це призводить до його виснаження, а також пришвидшує процеси ураження (атеросклерозу) судин самого серця, головного мозку та нирок, унаслідок чого на фоні підвищеного тиску можливі такі грізні ускладнення, як інфаркт міокарда, крововилив у головний мозок з усіма його наслідками – параліч, серцева та ниркова недостатність, сліпота тощо.

Як дізнатися, що у вас підвищений тиск?

Підвищений тиск часто супроводжується характерними ознаками та симптомами: частішає пульс, серцебиття, головний біль, запаморочення тощо. Найкращий спосіб дізнатися, чи у вас підвищений тиск – це просто його зміряти.

Якщо ви регулярно вимірюватимете тиск, зможете вчасно реагувати на його підвищення. Ваш сімейний лікар поставить діагноз підвищеного тиску на основі вимірювань, зроблених у різний час протягом двох тижнів. Артеріальний тиск – 139/89 мм. рт.ст. і вище вважають артеріальною гіпертензією.

Поради щодо вимірювання тиску

–          Не вживайте каву і не паліть за півгодини до вимірювання артеріального тиску.

–          Перед тим, як вимірювати тиск, треба посидіти п’ять хвилин, спершись на спину і поставивши ступні на підлогу.

–          Покладіть руку на стіл на рівні серця.

–          Одягніть сорочку з коротким рукавом.

–          Виміряйте тиск двічі з інтервалом мінімум дві хвилини і візьміть за основу середній показник.

–          Попросіть лікаря або медсестру назвати вам показник артеріального тиску у числовому форматі.

Профілактика

Запобігти підвищеному артеріальному тиску може здоровий спосіб життя. Тому проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем і зробіть наступні кроки:

–          Дотримуйтеся спеціальної дієти, передусім вживайте фрукти, овочі та нежирні молочні продукти.

–          Обмежте вживання солі, рідини.

–          Підтримуйте оптимальну масу тіла.

–          Більше рухайтеся, робіть фізичні вправи.

–          Контролюйте вживання алкогольних напоїв.

–          Вчіться уникати стресових ситуацій.

Обмеження вживання алкоголю

Надмірне вживання алкоголю може призвести до підвищеного артеріального тиску. Це також негативно впливає на роботу печінки, головного мозку та серця. Крім того, алкогольні напої містять калорії, які сприяють підвищенню маси тіла: 300 г пива (150 калорій), 150 г вина (100 калорій), 50 г горілки (100 калорій).

Підтримання оптимальної маси тіла

Надмірна маса тіла призводить до підвищення артеріального тиску. Схуднення навіть на 5 кг може знизити тиск на 5 мм. рт. ст у повних людей, які страждають на гіпертонію.

Надмірна маса тіла (ожиріння) також є фактором ризику серцевих захворювань. Вона призводить до підвищення рівня холестерину в крові та цукрового діабету, що теж спричинюють хвороби серця.

Помірні фізичні навантаження і вправи

Для фізичних вправ не треба докладати багато зусиль. Досить навіть 30 хв. помірних фізичних навантажень щодня. Ви навіть можете розділи ці 30 хв. на короткі інтервали по 10 хв. кожний. Фізичні вправи – це швидка ходьба, їзда на велосипеді, прибирання, робота в саду, на городі тощо. Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем щодо кількості та тривалості фізичних навантажень, можливості їх поступового збільшення.
 

Оксана Анатоліївна Лисуня,

лікар-кардіолог Новоград-Волинського міськрай ТМО.

 

Чат-бот Гаряча лінія