Станьте донором – врятуйте життя!

15 Червня 2020, 8:26

На сьогодні донорство крові – це абсолютно безпечна та життєво необхідна процедура. В усьому світі мільйони громадян здають кров без зайвих закликів та прохань. Для вз’яття крові використовуються лише одноразові та стерильні системи, індивідуальні для кожного донора.

Потреба в крові як рідкісних, так і поширених груп є завжди. Якщо ви здаєте кров не конкретному реципієнту, то вона надходить до загального банку крові та використовується в ситуаціях, коли реципієнту потрібне негайне переливання крові. Більш того, що популярніша група крові, то більше її потрібно, оскільки більше людей потребують саме вашої групи крові. Насправді, єдиним неприємним моментом протягом всієї процедури є укол голкою, що навряд чи можна назвати “страшною і болючою” процедурою. Порізи та удари, з якими ми зіштовхуємось ледь не щодня завдають значно більшого болю. До того ж, донація крові триває не більше 10 хвилин. Про донорство багато говорять в ЗМІ та на телебаченні, знімають соціальну рекламу, організовують акції, але статистика свідчить, що лише 5% від тих, хто не має протипоказань щодо донорства (а це близько 60% населення планети), насправді стають донорами крові.

В організмі дорослої людини міститься близько 5,6 л крові, в той час коли за один раз забирають 450- 470 мл – занадто мало, щоб нанести шкоду вашому організму. До того ж, організм історично звик до втрати незначної частини крові внаслідок травм та складних природних умов, тому швидка регенерація (відновлення) закладена в нас біологічно. «А що робити, якщо я не знаю свою групу крові?» Ну що ж, і тут у нас є для вас хороша новина. У центрі крові вам визначать групу крові і навіть проводять медогляд.

Чому бути донором крові – корисно? Наукові факти
• У донорів суттєво менший ризик серцево-судинних хвороб. Американська медична асоціація стверджує, що люди, які здавали кров щопівроку, мали менше інфарктів та інсультів. Масштабне дослідження фінських донорів показало, що донація крові принаймні раз на рік знижує ризик хвороб серця на 88%.
• У донорів кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень. Отже, менші ризики серцево-судинних хвороб.
• У донорів менші ризики захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку та гортані. Причини цьго дві: донори – це, зазвичай, люди, що стежать за своїм здоровя’м та ведуть раціональний спосіб життя; також у них спосрерігається зниження рівня неорганічного заліза, яке шкодить організму.
• Донорство зменшує ризик гемахроматозу. Це хвороба, при якій іони заліза накопичуються в печінці та інших органах. Симптоми гемахроматозу перекриваються проявами інших хвороб і їх важко розпізнати та вжити заходів. Донори просто втрачають зайве залізо і знижують ризик занедужати.
• У донорів менше проявляється запалення та вищий так званий «антиоксидантний статус», тобто вони краще знешкоджують шкідливі речовини.
Крім усіх перелічених переваг, донору проводять безкоштовні аналізи на гемоглобін, ВІЛ, гепатити В та С і сифіліс. Ці дослідження слід регулярно робити всім.

Станьте донором – врятуйте життя.

Сергій Гнатюк, лікар-трансфузіолог КНП «Новоград-Волинсмьке міськрайТМО»

 

Чат-бот Гаряча лінія